Chiński Nowy Rok

Z okazji zbliżającego się chińskiego Nowego Roku, który w 2013 będzie Rokiem Węża, wystąpiła w Opolu 30-osobowa grupa akrobatyczna z prowincji Guangxi. Goście z Chin przybyli na zaproszenie Marszałka Województwa Opolskiego i Rektora Politechniki Opolskiej, która – jako jedyna uczelnia techniczna w kraju – posiada Instytut Konfucjusza.

Grupa dała popis wyjątkowych akrobatycznych umiejętności, tanecznego artyzmu, a tym samym wielkiego talentu. Ich sprawność fizyczna i feeria barw, które można było podziwiać na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego, oszołomiły licznie zgromadzoną opolską publiczność. Zwłaszcza w czasie pokazu „Kolorowych motyli, witających wiosnę”, „Wirowania na wrotkach”, „Marzeń z młodości”, „Małpich zabaw” czy „Wirujących kołowrotków”.

Występ chińskiej grupy akrobatycznej był także okazją do uhonorowania prof. Zhang Fana, wicedyrektora Instytutu Konfucjusza, ekonomisty z Politechniki Pekińskiej, który po dwóch latach pracy w Opolu, wraca na macierzystą uczelnię. Przyjął podziękowania i gratulacje od Marszałka Józefa Sebesty i Rektora Marka Tukiendorfa.

Dodatkowo, nagrodzono siedmioro studentów PO, którzy w stopniu celującym opanowali język chiński. W każdym roku uczy się tego języka, bądź korzysta ze studiów podyplomowych, ponad 150 osób.