Powstanie Instytut Konfucjusza w Opolu

Październik 2008 (Rok Szczura)

Po dwóch latach przygotowań swoją działalność inauguruje zainicjowane przez ówczesnego prorektora ds. nauki prof. Marka Tukiendorfa Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza.

ik_otwarcie ik_otwarcie3
Instytut powołany został jako trzeci w Polsce i do dziś jedyny przy uczelni technicznej. Jego zadaniem jest popularyzacja wiedzy o potężnym (nie tylko powierzchniowo) Kraju Środka, nauka języka i wymiana międzynarodowa, której partnerem jest w Opolu Politechnika Pekińska.

Dyrektorem IK zostaje dr hab. Maria Bernat, prof. PO.

W uroczystym otwarciu Instytutu bierze udział ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin, prorektor Politechniki Pekińskiej pan Lu Zhengyang, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Municypacyjnego Miasta Pekin pan Du Songpeng oraz władze regionu: marszałek Józef Sebesta i prezydent Ryszard Zembaczyński.

Pieczę nad funkcjonowaniem jednostki sprawuje Hanban, czyli Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego.

Instytut to jedna z pierwszych jednostek, które lokują się w remontowanym II kampusie. Obok sal do nauki języka i parzenia zielonej herbaty wyposażana jest równolegle chińska biblioteka, z oryginalnymi meblami, porcelaną i sztuką użytkową. Określenie ,,chińszczyzna” traci tu swoje pejoratywne znaczenie.

herbata_2014-02-04-4233 DSC_6682