Rektor Politechniki Opolskiej honorowym profesorem na Politechnice Pekińskiej

Zwieńczeniem pięcioletniej współpracy łączącej politechniki – w Opolu i w stolicy Chin stało się przyznanie rektorowi, prof. Jerzemu Skubisowi tytułu honorowego profesora Politechniki Pekińskiej. Tak owocna dla obu stron współpraca nie byłaby możliwa bez działającego w strukturach Politechniki Opolskiej Centrum Współpracy Polska-Chiny „Instytut Konfucjusza”. Inicjatorem wyróżnienia dla prof. Skubisa wymagającego akceptacji senatu był prof. Wang Shoufa, przewodniczący Uczelnianej Rady Politechniki Pekińskiej.

Przyznany tytuł – honorowy profesor Politechniki Pekińskiej to wielki zaszczyt dla uczelni, a samo wyróżnienie jest ze wszech miar elitarne – honorowy profesor dla prof. Jerzego Skubisa przyznany został dopiero po raz czwarty. Wcześniej tytuł odebrali: 1. Carlo Rubbia-noblista w dziedzinie fizyki, 2. Michael Thomas-Prezes i Dyrektor Generalny Rady Szkolnictwa Wyższego w Nowej Anglii i John R. Grace-Przewodniczący Instytutu Chemii w Kanadzie i prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Inżynierii Chemicznej oraz 3. George Lee-Profesor i Dyrektor do zadań specjalnych Multidyscyplinarnego Centrum Inżynierii Trzęsień Ziemi.

Ceremonia, której przewodniczyli rektor, prof. Guo Guangsheng i prof. Wang Shoufa odbyła się 7 marca 2012 r. i zgromadziła – co oczywiste – władze uczelni i przedstawicieli świata akademickiego, ale i – co warte podkreślenia – wszystkich byłych pracowników Instytutu Konfucjusza, którzy zakończyli już swój kontrakt w Opolu. Byli więc profesorowie – Yuan Zhongxian i Jiang Huijuan oraz pani Yang Jun. Pani Jiang podczas swojego dwuletniego pobytu w Opolu zapisała się bardzo dobrze w pamięci studentów zaskarbiając sobie ich sympatię, a wśród pracowników miała wielu serdecznych znajomych, stając się po powrocie do ojczyzny swoistym ambasadorem Polski i przyjacielem studentów z Polski.

Miłym akcentem była obecność na uroczystości studentów Politechniki Opolskiej przebywających aktualnie w Chinach na rocznym stypendium.