Smok w kulturze chińskiej

W ramach VII Nocy Muzeów, 16 maja br. o godzinie 21:30 w gmachu Muzeum Śląska Opolskiego odbył się wykład „Smok w kulturze chińskiej”. Tematyka wykładu dotyczyła: wizerunku smoka w kulturze chińskiej, opowieści z nim związanych, znaku  smok jako elementu składowego wybranych wyrazów/fraz języka chińskiego, rodzajów i ogólnej charakterystyki smoków chińskich oraz „smoczych dzieci”. Wykład przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta. 

Święto Politechniki Opolskiej

28 kwietnia pracownicy Politechniki Opolskiej rozpoczęli obchody święta uczelni.

Jego pierwsza odsłona miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej, gdzie wystąpili zaproszeni przez Instytut Konfucjusza oraz Polską Fundację Wymiany Kulturowej ,,Chopin” artyści z Hongkongu.

Orkiestrę symfoniczną z Uniwersytetu UIC pod batutą Lai Ho Sanga oraz licznie przybyłą publiczność przywitali gospodarze imprezy – rektor prof. Marek Tukiendorf i dyrektor chińska IK prof. Jiang Huijuan.

Wśród gości znaeźli się prezes fundacji ,,Chopin” prof. Guangming Zhang, dyrektor orkiestry pani Sandra Lau, przedstwiciele władz politechniki,  studenci Erasmusa, pracownicy dydaktyczni i administracyjni araz ich rodziny i przyjaciele.

Muzykujący akademicy dali koncert chińskiej muzyki ludowej pt. ,,Wiosenne tony”. Partie instrumentalne z solowymi popisami pianistów (Air Zhang, Stella Leung i świetny Jonathan Au prezentujący własną kompozycję) wzbogacone zostały występami wokalistów:  sopranistki Sandry Ng oraz chóru dziewczęcego pod batutą Chen Yong.

Ponieważ Instytut Konfucjusza już wielokrotnie prezentował pracownikom uczelni występy muzyków z Kraju Środka, politechniczna publiczność zdążyła się nieco ,,wyrobić”: wie jak brzmi instrument  er-hu (tym razem …muzycy zagrali na instrumentach klasycznych), nie dziwią jej fantazyjne tytuły utworów (jak np. Księżyc i Goniące Kolorowe Chmury) i zawsze czeka na ,,polski akcent” (tym razem była to ,,Szła dzieweczka”).

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/spo_koncert” title=”Święto Politechniki Opolskiej”]

Spotkanie z byłymi pracownikami Politechniki Opolskiej

Pracownicy Politechniki Opolskiej kończący działalność zawodową, 14 maja spotkali się z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem na uroczystym obiedzie, aby w  eleganckich wnętrzach biblioteki chińskiej Instytutu Konfucjusza, powspominać spędzone na uczelni lata i obiecać utrzymywanie z nią kontaktu.

Emerytura nie oznacza przecież pożegnania z uczelnią. Jesteśmy zawsze dla Was – podkreślił rektor, zapraszając do udziału w życiu politechniki, zwłaszcza w adresowanych do całej społeczności imprezach o charakterze kulturalnym.

 

W spotkaniu wziął udział prorektor ds. nauki prof. Janusz Pospolita, dyrektor Działu Kadr pani Anna Boczar i Ewa Moryto-Kubiak, a także Yingnam Sun z Instytutu Konfucjusza.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/emeryci2″ title=”Spotkanie z byłymi pracownikami Politechniki Opolskiej”]

Most do języka chińskiego 2014

6 maja w Opolu odbył się ogólnopolski konkurs pt. „Most do języka chińskiego”, którego celem była promocja języka i kultury Państwa Środka. Współorganizatorem konkursu, obok Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej była Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej, a gościem honorowym dyrektor Wydziału Edukacyjnego Ambasady ChRL Pan Liu Wangsheng.

W konkursie wzięło udział 16 uczestników – reprezentantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwerytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Instytu Konfucjusza w Opolu oraz Uniwersytetu w Hamburgu.

Jury w składzie: Pan Wang Yongping , prof. Bai Yuguo, dr Małgorzata Religa, prof. Jiang Huijuan, prof. Sun Zhongli oraz Pan Lu Shirong oceniało, między innymi, poprawność wymowy i tonów.

Konkurs składał się z trzech części: przemówienia w języku chińskim na temat „Moje chińskie marzenie”, odpowiedzi na pytania z wiedzy o Chinach oraz z pokazu artystycznego związanego z chińską kulturą.

W tym roku część artystyczną zdominowała recytacja poezji oraz śpiewanie piosenek. Były również: pokaż Tai ji, kaligrafia, taniec oraz sztuka bonsai.

Pierwsze miejsce zajął Rafał Cybulko, kolejne Katarzyna Tomaszewska oraz Tomasz Langner. Wyróżnienia otrzymali Katarzyna Serafin, Aleksandra Mularz oraz Łukasz Skapski.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/chinese_bridge” title=”Most do języka chińskiego 2014″]

10-lecie Polski w Unii

Całe miasto świętowało w weekend 10- lecie Polski w Unii Europejskiej, a wraz z nim Politechnika Opolska, jeden z największych w regionie beneficjentów unijnych dotacji, wielokrotnie wyróżniany za realizację świetnych projektów.

Instytutu Konfucjusza również miał swój wkład w świętowanie i pokazał, że interesujemy się nie tylko Chinami: wolontariuszki Mai Chunxue i Cheng Sijia uczyły sztuki kaligrafii mieszkańców regionu opolskiego.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/piknik_z_unia” title=”10-lecie Polski w Unii”]

Zajęcia w Publicznym Przedszkolu nr 54

7 maja br. Pani Marta Pawłowska i lektorka Fang Fang przeprowadziły lekcję w przedszkolu nr 54 w Opolu. Dzieci uczyły się witać i żegnać po chińsku, popularnej piosenki urodzinowej oraz liczenia do pięciu. Największą atrakcją znów była nasza instytutowa maskotka Panduś.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/pp54″ title=”Zajęcia w Publicznym Przedszkolu nr 54″]