Pożegnanie z chińskimi wolontariuszkami
Wraz z nadejściem nowego chińskiego roku mury politechniki opuszczają sympatyczne lektorki Instytutu Konfucjusza. Za ich roczną, pełną wyzwań (ale też miłych zdarzeń) pracę podziękował im dziś rektor prof. Marek Tukiendorf.
Doceniam Wasz entuzjazm i innowacyjne podejście do nauczania – powiedział.
Li Yueyun i Zheng Menghui, po powrocie do Pekinu będą kontynuowały studia anglistyczne na tamtejszej politechnice.
Opole, gdzie pracowała Li i Kędzierzyn-Koźle, miejsce pracy Zheng, obie wolontariuszki będą wspominać z rozrzewnieniem. Studenci, którzy uczyli się pod ich okiem języka i kultury chińskiej, uczniowie opolskich szkół, którzy poznali zasady kaligrafii i chińskiej fonetyki, przedszkolaki, które przekonały się, jak niesforne bywają pandy, opolanie, którzy ćwiczyli z nimi tai chi i wszyscy goście uczelni, którzy pokosztowali przyrządzonej zgodnie ze starym ceremoniałem herbaty w bibliotece IK – również nigdy nie zapomną o Chinkach!
Dziękujemy, ze dzięki Wam, jeszcze na długo przed wdrożeniem projektu Nowego Jedwabnego Szlaku skorzystaliśmy ze skarbów jednej z najstarszych kultur na Ziemi.
I zapraszamy z powrotem, do Opola i Kędzierzyna-Koźla, Waszych domów na drugim końcu świata!
Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek
Opole powitało Chiński Nowy Rok
Tak jak rozpoczęcie dnia oznajmia światu kogut, tak i rozpoczęcie Roku Koguta oznajmiono dziś donośnymi dźwiękami orkiestry. Podczas wspaniałego, noworocznego koncertu na swojej scenie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz zaproszeni przez prezydenta Miasta Opola, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej muzycy z Beijing MINI RMO Chamber Orchestra.
Młodziutcy i bardzo uzdolnieni goście z Pekinu to uczniowie Beijing Haidian Zhongguancun No.1 Primary School. Do Opola przyjechali już w z ubiegłym tygodniu, aby ćwiczyć przed wspólnym występem z polskimi kolegami, zwiedzić całkiem spory kawałek naszego kraju i zakosztować życia prowadzonego tu przez ich rówieśników, czemu doskonale przysłużyło się mieszkanie u rodzin opolskich uczniów (wśród nich byli m.in. państwo Atlasowie, którzy przecierali w Opolu biznesowy szlak współpracy z Azją).
14 -osobowej grupie towarzyszyli podczas pobytu rodzice, którzy – wraz z władzami regionu i uczelni, opolanami i studentami politechnicznej Akademii Młodych Serc – mieli dziś okazję podziwiać występ dzieci.
Słuchacze (i jednocześnie widzowie – na ubranych odświętnie muzyków nie można się było napatrzeć!) podziwiali solowe i zespołowe wykonanie utworów muzyki klasycznej – m.in. Schumanna, Vivaldiego i Czajkowskieo (tu oczywiście ,,Taniec chiński” z ,,Dziadka do orzechów”) , w sali koncertowej PSM zabrzmiały również tradycyjne melodie obu krajów. Widowisko zwieńczył występ taneczny w wykonaniu Wanga Haifenga oraz zespołu PECH.
Połączonymi siłami polsko-chińskiej orkiestry pokierował polsko-chiński duet dyrygentów – Zhao Xiaolu oraz Michał Naszkiewicz, który wystąpił w zastępstwie Miłki Wocial-Zawadzkiej, prowadzącej na co dzień opolan.
Artyści zostali nagrodzeni nie tylko brawami. Na zakończenie koncertu goście z Pekinu otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowych warsztatach. O ich uroczyste wręczenie poproszono rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa, kanclerz Politechniki Opolskiej Barbarę Hetmańską, dyrektor MDK Elżbietę Marciniszyn oraz burmistrza Brzegu pana Jerzego Wrębiaka. Dziękując za występ rektor nagrodził młodych ludzi także tym, co lubią najbardziej na każdej szerokości geograficznej – słodyczami, słowa wdzięczności skierował też do chińskiej dyrektor Instytutu Konfucjusza, pani Huijuan Jiang, z którą buduje tę wspaniałą i istotną polsko-chińską współpracę – już od 10 lat.
Powitanie nowego, chińskiego roku zwieńczył wspaniały tort ze sztucznymi ogniami, które z powodzeniem zastąpiły fajerwerki.
Orkiestranci z Pekinu są w Europie po raz pierwszy. Dobrze, że trafili od razu do Opola (które zresztą autentycznie ich zachwyciło) bo właśnie tu, pod wodzą Ewy Jakuczek działa najlepszy na kontynencie Instytut Konfucjusza.
Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek