Tukiendorf_Chiny

Rektor PO honorowym profesorem Politechniki Pekińskiej

Prof. Marek Tukiendorf odebrał to wyjątkowe wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. Promotorem w jego przewodzie doktorskim był prof. Tang Jun, dziekan Wydziału Humanistyki i Prawa na pekińskiej uczelni. W swojej laudacji chiński naukowiec podkreślił ogromną rolę, jaką prof. Tukiendorf odegrał i wciąż odgrywa w budowaniu relacji pomiędzy ich uczelniami. – Właśnie dzięki takim ludziom oba nasze kraje: Polska i Chiny stają się sobie coraz bliższe – dodał prof. Tang Jun.
Słów uznania dla prof. Tukiendorfa nie szczędził także prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej.
– Wszyscy znają zasługi prof. Marka Tukiendorfa w budowaniu relacji polsko-chińskich w obszarze akademickim. Od nich wszystko się zaczęło. Teraz z tej współpracy korzysta także nasz biznes – powiedział w przemówieniu prof. Liu Gonghui.
– Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy, bo widać, że ona ma sens – podkreślił prof. Marek Tukiendorf. Po ceremonii rektor Tukiendorf wygłosił wykład pt. „The Road to Exellence Cooperation” (czyli „Droga do wspaniałej współpracy”).
Przypomnimy, że prof. Tukiendorf był prekursorem współpracy polsko-chińskiej. To dzięki jego zaangażowaniu w Opolu powstał jeden z najlepszych Instytutów Konfucjusza. Znalazł się w zarządzie polsko-chińskiego akademickiego konsorcjum, które ma wspierać pod kątem naukowym wielki chiński projekt „One Belt, One Road” (chodzi o utworzenie transkontynentalnego połączenia kolejowego pomiędzy Chinami a Zachodem Europy). Rektor Politechniki Opolskiej jest dwudziestym trzecim Profesorem Honorowym Politechniki Pekińskiej. Znajduje się wśród osób z całego świata, w tym noblistów. Tytuł ten otrzymali między innymi: Carlo Rubbia, Peter Deuflhard, C. Michael Walton, Jerzy Skubis, Robert Gallo.