targi_ksiazki_nad_odra

Targi książki nad Odrą

26 maja opolski Instytut Konfucjusza na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu wziął udział w „Targach Książki Nad Odrą”. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników książek, a nasze stanowisko cieszyło się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży próbujących swych sił w kaligrafii i chińskich wycinankach.

mini_festiwal_nauki_pl

Piknik Naukowy już za nami

Na wykładach otwartych, na łamach mediów i na rozmaitych warsztatach pracownicy opolskich instytucji naukowych dzielą się swoimi osiągnięciami przez cały rok,  jednak tylko w maju łączą siły i organizują wspólne przedsięwzięcie popularyzatorskie. Jego adresaci, czyli starsi i młodsi mieszkańcy regionu, stawiają się na nim tłumnie już od szesnastu lat!

Jak co roku Instytut Konfucjusza również był obecny podczas tego święta.

W tym roku pogoda sprzyjała nauce – zalane słońcem błonia odwiedziło blisko 5 tysięcy osób! Festiwalowa publiczność przez cały dzień przechadzała się pośród kilkudziesięciu namiotów, z których każdy krył mnóstwo atrakcji. Ultranowoczesny skaner 3D sąsiadował ze starożytnym wynalazkiem: śrubą Archimedesa, chińskie kaligrafie czerniły się obok czcionek Gutenberga, chemicy przedstawiali swoje sztuczki ramię w ramię z ekonomistami, sportowcy z filozofami, a medycy zerkali ciekawie w stronę największej (przynajmniej gabarytowo) atrakcji pikniku: tira oferującego przejażdżkę po mieście.

Lucyna Sterniuk-Gronek