Światowy Konkurs Języka Chińskiego „Chiński Most” w 2024.

16 maja 2024 roku w krakowskim Instytucie Konfucjusza odbył się Światowy Konkurs Chiński „Chiński Most” dla uczniów szkół podstawowych, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dla studentów. Wolontariuszki z Instytutu Konfucjusza w Opolu – Xie Haoyan, Li Qi i Peng Daiyun – poprowadziły do udziału w uniwersyteckim konkursie Jakuba Gallę z Uniwersytetu Opolskiego i Przemysława Bartosika z Politechniki Opolskiej. Jiang Chunyue i Ma Haoyue, natomiast nauczycielki z filialnej Klasy Konfucjusza przy Uniwersytecie Śląskim (zwanej dalej „Klasą Konfucjusza”), tutorowały Alicji Reut i Poli Bigaj. W tym samym czasie obie nauczycielki współpracowały również z nauczycielką ze Liceum Ogólnokształcącego im. I. Padarewskiego, Panią Kasią Knoll, aby być mentorami dla jej dwóch uczennic: Mai Ksiondz i Anny Bałys.

Konkurs został podzielony są na dwie części. Sesja poranna przeznaczona była dla uczniów szkół podstawowych i średnich, natomiast sesja popołudniowa przeznaczona była dla słuchaczy uniwersyteckich. W konkursach szkół podstawowych i gimnazjów dwójka licealistów z Klas Konfucjusza w zaciętej zdobyła trzecie miejsce w wyniku zaciętej rywalizacji. Liczba uczestników konkursu była rekordowa w tym roku. Oznacza to, że stopniowo wzrasta w Polsce zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą chińską.

Ostatecznie słuchacze Instytutu Konfucjusza w Opolu i Klasy Konfucjusza Uniwersytetu Śląskiego zdobyli Nagrodę za Uczestnictwo.

Po zakończeniu konkursu nasi uczniowie głęboko zdali sobie sprawę ze swoich niedostatków w znajomości języka chińskiego. Mieli możliwość poznać bieglejszych od siebie uczniów, komunikowali się ze sobą, uczyli się od siebie i w rezultacie robili jeszcze większe postępy. Światowy Konkurs Chiński Most Chiński promuje przyjazną wymianę kulturalną między Polską a Chinami. Ponadto pobudza chęć uczniów do poznawania kultury chińskiej i zainteresowanie nauką języka chińskiego, a jednocześnie wykorzystuje wiedzę zdobytą w książkach, codziennych w życiu codziennym, tak aby realnie zastosować to, czego się nauczyli.

Ambasador Chin w Polsce zrobił zdjęcie grupowe ze wszystkimi uczestnikami i nauczycielami Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz Klasy Konfucjusza na Śląsku

Zdjęcie grupowe wszystkich zawodników Śląskiego Gimnazjum Klasowego Konfucjusza

Swoim talentem w konkursie pochwalił się Jakub Galla, uczestnik Instytutu Konfucjusza w Opolu

Przemysław Bartosik, uczestnik Instytutu Konfucjusza w Opolu, prezentuje swoje talenty

Bi Xia, zdobywczyni śląskiej nagrody Confucius Classroom Excellence Award

Comments are closed.