Wydarzenia 2011

Warsztaty gry w majianga – 麻将 
Tuż przed świętami, 20 grudnia br., odbyły się w naszym Instytucie kolejne warsztaty gry w popularną grę chińską majiang. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z historia gry, jej zasadami oraz parokrotnie w nią zagrali. Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
Podstawowe fazy gry:
1. Wybór Wiatru Wschodu (osoby rozpoczynającej grę)
2. Mycie kamieni
3. Układanie muru (ściana długa na 18 kamieni i wysoka na 2 kamienie)
4. Przerwanie muru
5. Rozdanie kamieni (Wiatr Wschodni otrzymuje 14 kamieni, reszta graczy – 13 kamieni)
6. Rozpoczęcie gry właściwej – i jej wygrana:)

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 14 grudnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.

Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci
Dnia 13 grudnia br. odbyła się w Instytucie Konfucjusza w Opolu kolejna lekcja w ramach cyklu zajęć z języka chińskiego przygotowana przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu.

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 12 grudnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dylakach.

Wykład Odmienne spojrzenie na starość w ChRL?
W Mikołajki, 6 grudnia br. odbyło się w naszym Instytucie spotkanie poświęcone zagadnieniu starości w Chińskiej Republice Ludowej. Wykład obejmował m.in. następujące problemy: ujęcie starości według różnych dyscyplin naukowych, starości versus długowieczności (w ujęciu tradycyjnym), aktywnego spędzanie czasu i dbania o kondycję psychofizyczną seniorów – Chińczyków, okazywania szacunku dla starszego pokolenia, jak również zmian i obaw, jakie powstają w związku ze starzeniem się społeczeństwa chińskiego oraz czynników na nie wpływających, m.in.: polityki jednego dziecka, świadomej rezygnacji z potomstwa, zjawiska wydłużania się długości życia mieszkańców ChRL, itp. Wykład przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

VI Forum Energetyczne w Sopocie
28-30 listopada 2011 r. miało miejsce VI Forum Energetyczne w Sopocie. Celem Forum jest analiza polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz przedstawienie założeń Wspólnej Polityki Energetycznej oraz realizacja Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Unii Europejskiej. Prof. Zhang Fan reprezentujący Instytut Konfucjusza podczas panelu dyskusyjnego pt. ,,Chiny na globalnym rynku energetycznym” wygłosił wykład nt.sytuacji energetycznej w Chinach i możliwościach współpracy w ramach wspólnej polityki energetycznej.

Warsztaty kaligrafii chińskiej
Ewa Chmielowska –zajmuje się kaligrafią od 10 lat, jest nauczycielem kaligrafii i lektorem języka chińskiego Instytutu Konfucjusza w Krakowie. 20 listopada br. zapoznawała słuchaczy z charakterystyką pisma chińskiego i historią kaligrafii. Po teoretycznym wykładzie przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli się podstaw stylu standardowego kaishu, a następnie kaligrafowali wybrane znaki i wyrażenia.

Wizyta dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 w Opolu
28 listopada Instytut Konfucjusza odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej nr 11 w Opolu. W czasie półtoragodzinnych zajęć dzieci nauczyły się kilku słów w języku chińskim, liczenia do 10, piosenki, a także obejrzały pokaz tai ji w wykonaniu Yang Jun. Zajęcia poprowadziły Marta Tworek i Yang Jun.

Dziecięce talenty – zajecia z języka i kultury chińskiej w grupie początkującej, prowadzące: Katarzyna Mazur-Kajta i Yang Jun.

Warsztaty gry w chińskie szachy (象棋)
Kolejny wtorkowy wieczór w Instytucie Konfucjusza (tj. 22 listopada br.) poświęcony był nauce gry w jedną z najbardziej popularnych gier w Chinach – w szachy chińskie.
Gra ta różni się od znanej nam wersji szachów międzynarodowych nie tylko samą planszą (w wersji chińskiej plansza przedzielona jest pasmem rzeki) ale i pionkami (generałowie, rydwany, działa, słonie, strażnicy, rumaki i żołnierze) oraz ich ustawieniem. Pionki szachów chińskich poruszają się ponadto nie po polach, lecz liniach je dzielących. Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

Finał konkursu wiedzy o Chinach
W dniu 21listopada w siedzibie Instytutu Konfucjusza odbył się finał konkursu wiedzy o Chinach prowadzonego przez NTO pod patronatem instytutu. Ośmioro uczestników konkursu, którzy wcześniej wzięli udział w sondzie smsowej odpowiadało na pytania dotyczące historii, kultury i społeczeństwa Chin. Główną nagrodę, którą jest dziewięciodniowa wycieczka do Chin wygrała Pani Barbara Karlińska.

IX Międzynarodowe Warsztaty Akademickie ,,Rolnictwo, Technika, Zdrowie i Życie”
W dniach 9 – 11 listopad 2011r. odbyły się IX Międzynarodowe Warsztaty Akademickie ,,Rolnictwo, Technika, Zdrowie i Życie’’ w Głuchołazach. Organizatorami wydarzenia naukowego byli Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej, Faculty of Agronomy of the Mendel University of Agriculture and Forestry in Brno, Zakład Radioterapii Centrum Onkologii – Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Oddział w Gliwicach, Fizjoterapia Politechniki Opol
skiej oraz Instytut Konfucjusza. Celem corocznych warsztatów akademickich jest możliwość interdyscyplinarnego dialogu specjalistów z różnych dziedzin nauki. Podczas sesji anglojęzycznej Prof. Zhang Fan; lektor Instytut Konfucjusza wygłosił wykład nt ,,Zmian w rolnictwie w Chinach’’. Uczestnicy konferencji mieli również okazję zobaczyć pokaz Tai Chi w wykonaniu lektor Instytutu Konfucjusza; Pani Yang Jun.

Warsztaty gry w MAJIANGA
Pierwsze warsztaty zorganizowane w semestrze zimowym 2011 r. poświęcone były grze Majiang.
Majiang to tradycyjna gra chińska, której jeden zestaw przeznaczony jest dla czterech osób.
Do gry wykorzystuje się 144 prostokątne kamienie podzielone na 7 grup: bambusy, ciastka, kierunki świata, smoki, 10-tysięcy, kwiaty oraz pory roku. Zasady gry zbliżone są do gry w karty “Remik”, a jej podstawowym celem jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery kamienie oraz jednej pary z danej grupy. Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta. Kolejne spotkanie z majiangiem zaplanowane jest na 20 grudnia br. (również wtorek), na które serdecznie zapraszamy.

Zajęcia z języka chińskiego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 z Opola
Dnia 8 listopada br. odbyły się w naszym instytucie zajęcia z języka chińskiego, w których uczestniczyło piętnastu uczniów szkoły nr 14 z Opola. Lekcja obejmowała zagadnienia związane z chińskimi znakami zodiaku, liczbami chińskimi, taiji oraz zwierzętami najbardziej charakterystycznymi dla Chin, tj. smokiem i Pandą Wielką.
Zajęcia przeprowadziły Yang Jun i Katarzyna Mazur-Kajta.

Dziecięce Talenty
26 października br. odbyły sie pierwsze zajęcia w ramach programu ,,Dziecięce Talenty”.Program ten jest kontynuacją programu Kreator Młodych Talentów, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej. W tym roku program ,,Dziecięce Talenty” jest finansowany przez Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego).
Kurs organizowany jest dla grupy początkującej i zaawansowanej. Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu raz w tygodniu i obejmuja naukę języka mandaryńskiego oraz poznanie elementów kultury Państwa Środka, takich jak: kaligrafia chińska, chińskie wycinanki, starożytne instrumenty muzyczne. potrawy charakterystyczne dla kuchni chińskiej, a także chińskie znaki zodiaku, itd.

Wizyta na Politechnice Opolskiej Olgi Demydenko – prodziekan Wydziału Lingwistycznego Politechniki Kijowskiej, 18-20 października 2011 r

Zajęcia z języka chińskiego dla dzieci
Dnia 18 października br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka chińskiego przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu.

Rada Naukowa IK 2011r
W dniach 3-10 września 2011 r. członkowie Rady Naukowej Instytutu Konfucjusza gościli na Politechnice Pekińskiej oraz jednostce macierzystej Instytutów Konfucjusza biurze Hanban.

5 września 2011 r. odbyło się spotkanie członków Rady z wicedyrektorem Hanban Wang Yang Li, który przedstawił główne kierunki rozwoju Instytutów Konfucjusza na świecie, zwracając szczególną uwagę na konieczność propagowania wiedzy międzykulturowej. Wicemarszałek Województwa Opolskiego Tomasz Kostuś w imieniu zarządu zadeklarował wolę dalszej współpracę z Instytutem Konfucjusza w Opolu podkreślając szeroki wachlarz aktywności w minionych trzech latach jego działalności. Przestawił także możliwości współpracy gospodarczej , w szczególności działalności inwestycyjnej dla podmiotów chińskich na Śląsku Opolskim oraz rolę doradczą jaką w tym procesie może odegrać Instytut Konfucjusza w Opolu.

6 września 2011 r. odbyło się posiedzenie rady naukowej Instytutu Konfucjusza na Politechnice Pekińskiej w której uczestniczyli:
Józef Sebesta, Prof. Jerzy Skubis, Prof. Wang Shoufa, Prof. Guo Guangsheng, Prof. Marek Tukiendorf, Prof. Jiang Yijian, Prof. He Chencheng, Prof. Krzysztof Malik, Prof. Maria Bernat, Prof. Zhang Fan, Prof. Wu Wenying, Janusz Karpiński, Arkadiusz Tkocz, Ryszard Pazdan.

W trakcie posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności instytutu w minionych trzech latach jego działalności oraz przyjęto strategie dalszego rozwoju jednostki w sferze edukacji językowej, promocji kultury, współpracy naukowej i gospodarczej.

Członkowie Rady spotkali się na uroczystej kolacji ze studentami i kursantami Instytutu Konfucjusza w Opolu przebywającymi na stypendium na Politechnice Pekińskiej.

,,Wszystkie języki świata”
W dniach 03.10 – 07.10.2011r. pomiędzy 10:10 a 10:45 na antenie Radia Opole w ramach audycji ,,Wszystkie języki świata” wyemitowane będą lekcje j.chińskiego i kultury prowadzone przez pracowników Instytutu Konfucjusza.
Wizyta delegacji z Politechniki w Pekinie
W dniach 28.09 – 01.10 2011 r. Politechnika Opolska i Instytut Konfucjusza gościli delegację z Politechniki Pekińskiej, którzy przyjechali aby uczestniczyć w obchodach 45-lecia powstania uczelni. Goście wzięli udział w inauguracji roku akademickiego 2011/2012, spotkali z władzami uczelni i regionu, a także przyglądali pracy instytutu. Rektor Beijing Tech, Prof. Guo Guangsheng, podkreślił rolę Instytutu Konfucjusza w pogłębianiu współpracy między uczelniami oraz rozprzestrzenianiu wiedzy o kulturze chińskiej w całym regionie.
Goście odwiedzili także, ważne dla polskiej historii i kultury, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Kopalnię Soli “Wieliczka”.

Wizyta w Radio Opole S.A.
Dnia 31 sierpnia br. w siedzibie Radia Opole miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli Redaktor Naczelny Piotr Moc, Dyrektor Programu Radia Opole S.A., Han Xinzhong – dziennikarz Chińskiego Międzynarodowego Radia oraz Krzysztof Mazur – specjalista ds. międzynarodowych Instytutu Konfucjusza. Celem spotkania było omówienie współpracy w ramach utworzenia chińskiego programu w ramach Radia Opole S.A.

XIX Spotkanie redaktorów Gazet akademickich – Politechnika Opolska
W dniu 31 sierpnia br. Instytut Konfucjusza w Opolu; w ramach XIX Spotkania redaktorów Gazet akademickich, zorganizował warsztaty pt. ,,Państwo od środka – spotkanie z kulturą, ceremoniałem i prasą akademicką z Chin’’. Wykład nt chińskiej kaligrafii oraz lekcję j. chińskiego przeprowadzili : Han Xinzhong – dziennikarz Chińskiego Międzynarodowego Radia, Fanyu Yang- student V roku Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Krzysztof Mazur, Specjalista ds. Międzynarodowych Instytutu Konfucjusza.

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 29 sierpnia br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Zakrzów. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.

Wyjazd studyjny do Pekinu
W dniach 9.08 – 18.08 grupa dyrektorów i pracowników z opolskich placówek oświatowych, które współpracują z Instytutem Konfucjusza w Opolu, brała udział w wyjeździe studyjnym do Pekinu. Uczestnicy odwiedzili Politechnikę Pekińską oraz szkołę średnią będącą pod opieką Politechniki. Prorektor Jiang Yijian oraz dyrektor szkoły Li Jun przedstawili swoje uczelnie, opowiedzieli o systemie edukacji w Chinach, o wzajemnych powiązaniach dwóch jednostek jakie reprezentują oraz korzyściach wynikających ze współpracy. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obejrzenia części obu szkół oraz wypytania Pana Li Jun o interesujące ich szczegóły dotyczące systemu nauczania w szkole średniej.
Organizatorzy wyjazdu: Instytut Konfucjusza w Opolu oraz Politechnika Pekińska zadbali także o część kulturalną; uczestnicy między innymi wysłuchali opery pekińskiej, zwiedzili Świątynię Konfucjańską oraz Chiński Mur.
Mamy nadzieję, iż wyjazd przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołami i instytutem, a zainteresowanie Ministerstwa Kultury w Pekinie Państwową Szkołą Muzyczną w Opolu przerodzi się we wspólne koncerty uczniów szkół muzycznych z Polski i Chin.

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 20 czerwca br. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Krzysztofa Mazur. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Opolu. Tematem warsztatów była chińska kultura oraz kaligrafia.

Chińskie impresje – między tradycją a nowoczesnością
19 czerwca br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt..,, Chińskie impresje -między tradycją a nowoczesnością” organizowanej przez Instytut Konfucjusza przy współpracy z Ambasadą ChRL w Warszawie oraz Zamkiem w Mosznej. Wśród gości byli m.in. Pani Wu Guang (Radca Kulturalny Ambasady Chin), Pani Huo Siliang (Pierwszy Sekretarz Ambasady Chin), Prof.M.Tukiendorf – Prorektor ds. Nauki Politechniki Opolskiej, Janusz Karpiński-Naczelnik Biura Współpracy Międzynarodowej UM w Opolu, Krystyna Duda-kierownik Działu Promocji PO, Prodziekan ds. kształcenia i studentów Ks. Dariusz Krok, dr hab. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert znanej skrzypaczki Marii Ołdak.

Zajęcia z języka i kultury chińskiej dla dzieci
Dnia 13 czerwca 2011 r. odbyły się w Instytucie Konfucjusza w Opolu zajęcia z języka i kultury chińskiej przygotowane przez Yang Jun. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Lewina Brzeskiego. Tematem warsztatów były budowle chińskie oraz chińska kaligrafia.

Dzień Chiński dla Erasmusów
11 czerwca 2011r. Instytut Konfucjusza przy współpracy Działu Współpracy Międzynarodowej zorganizował Dzień Chiński dla studentów przebywających na Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus.W ramach dnia chińskiego przeprowadzono zajęcia z Tai Chi, warsztaty oraz tradycyjnej chińskiej kaligrafii. Po zajęciach studenci mieli okazję spróbować tradycyjnych chińskich dań.