Wydarzenia 2012

Warsztaty chińskich wycinanek

19 grudnia odbyły się ostatnie juz w tym roku warsztaty w ramach projektu “Kącik chiński”. Tematem przewodnim warsztatów były znaki szczęścia i symbole ze świata przyrody. Warsztaty prowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

Spotkanie świąteczne dla firm z Opolszczyzny

18 grudnia 2012r. Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Opolu zorganizowało spotkanie świąteczne dla firm z Opolszczyzny. Podczas spotkania dokonano podsumowań działań zrealizowanych w mijającym roku 2012 przez Centrum w obszarze wsparcia eksportowego i inwestycyjnego, świadczonego na rzecz opolskich przedsiębiorców oraz inwestorów krajowych i zagranicznych. Nakreślono również przyszłoroczny plan działań.

Ze strony Instytutu Konfucjusza udział w spotkaniu wzięła Pani Katarzyna Mazur-Kajta, która przedstawiła temat pn.: „Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych”.

Przedświąteczna wizyta dzieci z PSP nr 14

18 grudnia br. dzieci z klasy III PSP nr 14 zrobiły nam kolejną niespodziankę. Dziewczynki przebrały się za anioły i cała klasa zrobiła piękne przedstawienie. Lektorki Yu Juan i Zhou Hongling nie kryły wzruszenia…Warsztaty kulinarne “Zasmakuj w Chinach”

15 grudnia br. Instytut Konfucjusza oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu zorganizowały warsztatu kulinarne pn. “Zasmakuj w Chinach”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, chętnych było bowiem więcej niż miejsc. Gotować chińskie potrawy uczyły nasze lektorki: Pan Tingting, Yu Juan, Zhou Hongling oraz goście z Uniwersytetu Opolskiego: Cheng Yumin i Lou Da, a uczącymi się byli Opolanie. Wspólnie przygotowali pięć potraw: zupę geda tang, wołowinę z zielona papryką, kurczaka kung pao, xi hong shi chao ji dan (czyli jajka z pomidorami na słodko) oraz pierogi. Przepisy będą dostępne na naszej stronie po Nowym Roku.

17 grudnia, w ramach tego samego projektu, udział w warsztatach wzięli uczniowie z klasy Ib Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Zawodowych nr 4. Natomiast nasze lektorki miały okazję nauczyć się od klasy II Technikum żywienia i gospodarstwa domowego piczenia kruchych ciastek, pierników, babek i murzynków. Najbardziej spodobało im się wykrawanie ciastek.

Wizyta w Zespole Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie

10 grudnia br Instytut Konfucjusza oraz Dział Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej były z wizytą w Zespole Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie. Lektorki Yu Juan i Zhou Hongling poprowadziły pokazową lekcję języka chińskiego

Udział Instytutu Konfucjusza w targach kooperacji przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu

29 listopada bieżącego roku w hotelu Mercure miały miejsce targi dotyczące zagadnienia kooperacji przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu. Wśród instytucji obecnych na targach znalazły się m.in. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Wyższa Szkoła Bankowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy Państwowa Inspekcja Pracy.

Na targach nie mogło zabraknąć Instytutu Konfucjusza, który był reprezentowany przez naszego pracownika Stanisława Niewińskiego. Wystąpił on z multimedialną prezentacją dotyczącą współpracy instytutu ze środowiskiem biznesowym na terenie Opolszczyzny.

Mieszkanie – marzenie młodych w Chińskiej Republice Ludowej

W środę 5 grudnia br. odbył się w Instytucie wykład dotyczący obecnej sytuacji mieszkaniowej w Chińskiej Republice Ludowej. 
Prowadząca zajęcia Katarzyna Mazur-Kajta przybliżyła słuchaczom między innymi: przemiany obszarów zurbanizowanych w Chinach, czynniki wpływające na popyt mieszkaniowy, sytuację na współczesnym rynku nieruchomości w ChRL, obecną sytuację mieszkaniową tego obszaru ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania oraz oczekiwań ludzi młodych – młodych dorosłych, dotyczących zakupu mieszkania.

Mikołajki – 6 grudnia 2012 r.

Dzisiaj dzieci z klasy IIIa ze szkoły podstawowej nr 14 w Opolu zrobiły nam niespodziankę, przyszły z choinkami, z piosenką, ubrane w mikołajowe czapki. Bardzo nam było miło :):)

Posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Konfucjusza

28 listopada br. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Konfucjusza. Na radzie omówiono działalność instytutu w 2012 r., przedstawiono sprawozdanie finansowe oraz plany na rok 2013.

Wykład – Ciekawostki języka chińskiego

W środę 21 listopada br. odbył się w naszym Instytucie wykład przedstawiający podstawy języka chińskiego, a więc ciekawostki dotyczące chińskiego obszaru językowego, języków chińskich i niechińskich na terenie ChRL, znaków pisma chińskiego, stylów kaligraficznych oraz podstawowych zwrotów w tym języku. Zajęcia przygotowała Katarzyna Mazur-Kajta.

Dziecięca Politechnika Opolska V

17 listopada br Politechnika Opolska zorganizowała V już edycję Dziecięcej Politechniki. W tym dniu wykład pt.: “Chiński zwierzyniec – zwierzęta w baśniach i w przyrodzie w Państwie Środka” poprowadziły Honorata Gorgoń oraz Zhou Hongling. Dzieci dowiedziały się jaki jest ich chiński znak zodniaku, nauczyły się chińskich nazw poszczególnych zwierząt oraz ich znaczenia w kulturze Chin.

Międzynarodowa Konferencja Odpowiedzialny biznez i konsumeryzm wyzwaniem XXI wieku

15 listopada Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu zorganizowała Międzynarodową Konferencję “Odpowiedzialny biznez i konsumeryzm wyzwaniem XXI wieku”, w której udział jako jeden z prelegentów wzięli Prof. Zhang Fan (tytuł wystąpienia: CSR in China) oraz Pani Katarzyna Mazur-Kajta (tytuł wystąpienia: Spotkania “okołobiznesowe” z chińskim partnerem). W czasie konferencji poruszone zostały m.in. takie zagadnienia jak etyka zarządzania zasobami ludzkimi i etyczne przywództwo, standardy zarządzania organizacjami, odpowiedzialność biznesu w aspekcie międzynarodowym i międzykulturowym, religia i biznes oraz etyka reklamy, marketingu i PR.

Wizyta w NSP w Dytmarowie

9 listopada lektorki Yu juan i Zhou Hongling na zaproszenie Pani Anny Tuły odwiedziły niepubliczną szkołę podstawową w Dytmarowie. Lektorki przeprowadziły zajęcia w klasach od drugiej do szóstej i nauczyły dzieci kilku podstawowych słów i zwrotów w języku chińskim.

Wizyta w szkole podstawowej nr 10 w Opolu

W dniu 8 listopada lektorki Instytutu udały się do szkoły podstawowej nr 10. Wizyta była częścią projektu “Zmysły drogowskazami życia” współorganizowanego przez ninejszą szkołę oraz Polski Związek Niewidomych i oddział Straży Granicznej w Opolu. Lektorki miały okazję wziąć udział w fascynującej inscenizacji pozwalającej poczuć się jak osoba niewidoma. Wizyta zakończyła się odwiedzeniem przez nie jednej z klas. Dzieci mogły wówczas nauczyć się kilku słów i zdań po chińsku.

Spotkanie przedstawicieli kuratoriów oświaty z całej Polski

W dniu 7 listopada odbyło się w Instytucie Konfucjusza spotkanie przedstawicieli kuratoriów oświaty z całej Polski. Dyrekytor instytutu dr hab. Maria Bernat przedstawiła kuratorom dotychczasowa działalność naszej jednostki oraz pomysły na przyszłość uwzględniające studia podyplomowe dla nauczycieli.

Warsztaty gry w majianga – 麻将

Drugie spotkanie z kulturą Państwa Środka w Instytucie Konfucjusza w Opolu odbyło się 7 listopada br. Poświęcone było grze majiang, z której warsztaty przeprowadziły Katarzyna Mazur-Kajta..
Majiang jest tradycyjną grą chińską, której jeden zestaw przeznaczony jest dla czterech osób. Do gry wykorzystuje się 144 prostokątne kamienie podzielone na 7 grup : bambusy, ciastka, kierunki świata, smoki, 10-tysięcy, kwiaty oraz pory roku.

Warsztaty gry w szachy chińskie – 象棋

Pierwsze warsztaty w roku akademickim 2012/2013 przeprowadzone w ramach Kącika Chińskiego poświęcone były nauce gry w szachy chińskie XIANGQI. Spotkanie zorganizowane 23 października uprzystępniało historię gry, jej opis i reguły, jak również praktyczną rozgrywkę. Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.

Z przyjemnością informujemy, iż Pani Małgorzata Zygarlicka, absolwentka studiów podyplomowych “Zarządzanie międzykulturowe UE-Chiny”, organizowanych przez nasz instytut zajęła III miejsce w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Verba Veritatis. Praca, która otrzymałą tak wysoką ocenę to „Etyka biznesu w krajach azjatyckich: Chiny i Indie”, napisana pod kierunkiem prof. PO dr hab. Leszka Karczewskiego, wykładowcy z Politechniki Opolskiej.

Więcej o samym konkursie: https://www.kpf.pl/index.php/program-etyczny/konkurs-verba-veritatis/vii-edycja-konkursu-verba-veritatis

Otwarcie wystawy “Sztuka Orientalna” w Muzeum w Nysie

18 października przedstawicielki Instytutu Konfucjusza w Opolu, na zaproszenie Muzeum w Nysie, wzięły udział w otwarciu wystawy poświęconej sztuce orientu. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu na temat symboli pojawiających się na poszczególnych elementach wystawy; obejrzeli pokaz parzenia herbaty, a także, pod czujnym okiem lektorek, próbowali sił w chińskiej kaligrafii.

Międzynarodowe sympozjum EU-China Academic Cooperation – Difficulties and Opportunities

5 października w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Opolu odbyło się międzynarodowe sympozjum, którego celem było umożliwienie spotkania przedstawicieli instytucji partnerskich z Europy i Chin 
w celu dyskusji i oceny możliwości rozwoju relacji akademickich między Unią Europejską i Chinami. Głównym tematem spotkania było wzmacnianie i rozwój wymiany studentów i pracowników naukowych. Spotkanie było dodatkowo okazją do nawiązania i umocnienia relacji pomiędzy zagranicznymi instytucjami partnerskimi Politechniki Opolskiej.

Sympozjum zakończyła niespodzianka przygotowana przez nasz instytut: koncert muzyki chińskiej wykonany przez Panią Duan Xiaoli na instrumencie guzhang.

Inauguracja Roku Akademickiego 2012/13

4 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Swoją obecnością zaszczycili nas goście z Ambasady ChRL w Warszawie oraz z Politechniki Pekińskiej – uczelni partnerskiej naszej politechniki. Inauguracja była okazją do wyrażenia podziękowań w postaci Medali Politechniki Opolskiej między innymi dla gości z Chin: Prof. Wang Shoufa – Przewodniczącego Rady Uczelnianej Politechniki Pekińskiej, Prof. Guo Guangsheng – Rektora Politechniki Pekińskiej oraz Pana Liu Wansheng – I Sekretarza, Naczelnika Wydziału Edukacyjnego Ambasady ChRL w Polsce. W czasie uroczystości świadectwa ukończenia pierwszej edycji studiów podyplomowych “Zarządzanie międzykulturowe UE-Chiny” odebrało 3 słuchaczy: Ewa Jakuczek, Przemysław Puszczewicz oraz Stanisław Niewiński. Świadectwa zostały wręczone przez Pana Liu z Ambasady ChRL.

Lekcja pokazowa w LO nr 6 w Opolu

24 września br. lektorki naszego instytutu przeprowadziły pokazową lekcję języka chińskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr 6 w Opolu. Panie Yu Juan i Pan Tingting pokazały uczniom podstawowe zwroty z życia codziennego. Zarówno uczniom jak i obecnym na zajęciach nauczycielom zajęcia bardzo się spodobały, mamy więc widoki na stałą współpracę.. 🙂

Wizyta w Bibliotece Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu

21 września br. Instytut Konfucjusza w Opolu odwiedził Bibliotekę Miejską w Kędzierzynie Koźlu, gdzie przeprowadzony został wykład o znaczeniu i roli smoka w życiu Chińczyków oraz pokaz parzenia herbaty. Zajęcia przeprowadziły lektorki instytutu: Pan Tingting i Yu Juan, a tłumaczeniem zajęła sie kursantka Aleksandra Mularz.

Finał Konkursu dla Polaków ze znajomością chińskiego

21 września br., przy okazji II Targów China Expo Poland, odbył się w Warszawie finał Konkursu dla Polaków ze znajomością chińskiego, organizowanego przez Chińską Szkołę w Warszawie. Prof. Maria Bernat i Pan Yingnan Sun byli zaproszeni na to wydarzenie jako goście honorowi, a Pan Sun dodatkowo jako sędzia w konkursie. 12 młodych Polaków w trzech chińskich miastach (Pekin, Szanghaj i Chengdu) oraz w trzech miastach polskich (Warszawa, Poznań, Katowice) przeszło przez 2 pierwsze etapy konkursu i spotkało się w Warszawie na finale. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a osoby z drugiego i trzeciego miejsca otrzymały po 5 tys. zł.
Aleksandra Mularz, kursantka Instytutu Konfucjusza w Opolu także wzięła udział w tym konkursie. Jest pierwszą osobą z naszego instytutu, która brała udział w tak prestiżowym konkursie. W przyszłości będziemy pracować z Olą jeszcze ciężej, tak, aby nie tylko dostała się do finału, ale zajęła wysokie miejsce.

Wizyta Marszałka Województwa Opolskiego w Chinach

9 września br. po prawie dwóch latach przygotowań zostało oficjalnie ustanowione partnerstwo pomiędzy województwem Opolskim a prowincją Fujian. Dokument podpisany został ze strony polskiej przez Pana Józefa Sebestę, Marszałka Województwa Opolskiego, ze strony chińskiej przez Pana Ni Yuefeng, wice zarządcę Prowincji Fujian. W dniach 7-9 września czteroosobowa delegacja, której przewodził Marszałek wzięła udział w 17tych Międzynarodowych Targach Inwestycji i Handlu, największym tego typu wydarzeniu w Chinach oraz w 9tym Chińskim (Xiamen) Międzynarodowym Forum dla Burmistrzów Miast Zaprzyjaźnionych. Reprezentujący opolski Instytut Konfucjusza Pan Yingnan Sun towarzyszył delegacji jako tłumacz. W czasie rozmowy z Panem Ni, Marszałek podkreślał:„O naszym wspólnym zrozumieniu niech świadczy powołanie Instytutu Konfucjusza w Opolu, o które zabiegaliśmy wspólnie z Politechniką Opolską 5 lat temu. Powołany w 2008 roku Instytut jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się Instytutów w Polsce, i, z czego bardzo się cieszymy, dobrze ocenianym przez partnerów chińskich. Trzeba podkreślić istotę działalności Instytutu, którą stanowią takie filary jak: działanie edukacyjne – przede wszystkim nauka języka chińskiego, kulturalne – przekazywanie wiedzy o historii, specyfice kraju, ale przede wszystkim działania probiznesowe, umożliwiające współpracę gospodarczą.”

Wystawa i koncert: Impresje o Chinach

2 sierpnia w Muzeum Śląska Opolskiego odbyła sie wystawa “Impresje o Chinach’, w czasie której zaprezentowano prace wykonane w lipcu br. przez uczestników warsztatów malarstwa chińskiego.Wystawę poprzedził koncert muzyki chińskiej, wykonany przez Duan Xiao Li. Fotografie autorstwa pracowników Muzeum Śląska Opolskiego.

Warsztaty plastyczne : Impresje o Chinach

8 lipca w Muzeum Śląska Opolskiego odbyły się zajęcia plastyczne mające na celu wprowadzenie uczestników w tajniki chińskiej kaligrafii oraz chińskiego malarstwa. Warsztaty zostały poprowadzone przez artystę z Chin Youyou Lu. Adepci poznali podstawowe zasady kaligrafii oraz zapis własnych imion w znakach chińskich. W części zajęć dotyczących malarstwa Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak stworzyć pejzaż oraz przedstawienia kwiatów.

Drugie letnie warsztaty z językiem chińskim – Zakopane 2012


– Zai jian!

– tymi słowami przywitałem w Zakopanem Yu Juan i Pan Tingting – lektorki języka chińskiego opolskiego Instytutu Konfucjusza. Dziewczyny roześmiały się perliście i odpowiedziały – Ni hao! Zrozumiałem wtedy, że pomyliłem przywitanie z pożegnaniem. Większość uczestników wyjazdu do Zakopanego nie miała takich problemów z językiem chińskim. Z 28 osób, które wybrały się zimowej stolicy kraju, większość wyjeżdża na stypendium do Państwa Środka i zna podstawy chińskiego. Zajęcia słownictwa i gramatyki były adresowane przede wszystkim do tej grupy. Początkujący uczestnicy to z reguły absolwenci kierunku Zarządzania Międzykulturowego Unia Europejska-Chiny. Dla nich Instytut Konfucjusza przygotował zajęcia z kaligrafii chińskiej. Lektorki przybliżyły nam też nieco zawiłości kultury popularnej Państwa Środka. Mogliśmy między innymi nauczyć się piosenki Teresy Teng, zwanej też „tajwańską królową popu”, a także obejrzeć chińskie kino akcji – tym razem kontynentalne.

Wyjdź za Chińczyka, ożeń się z Chinką:

To jedna ze złotych rad Radosława Pyffla z Centrum Studiów Polska-Azja. Autorowi kilkudziesięciu publikacji na temat Państwa Środka nie wypada nie wierzyć, więc tę i kilka innych wskazówek dotyczących życia za Wielkim Murem musieliśmy wziąć sobie do serca. Dla tych, którzy marzą o karierze na srebrnym ekranie i miliardowej widowni wyjazd do Chin może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że pekińska fabryka snów poszukuje niebieskookich blondynów do ról zamorskich diabłów plądrujących chińskie dziedzictwo narodowe.

Zabijcie Draculę…

…Zanim on rozprawi się z wami. Takie zadanie dla dwóch konkurujących ze sobą grup postawiła dr Małgorzata Wróblewska. Ćwiczenie miało nauczyć nas sztuki negocjacji i przewidywania przyszłości. Całe warsztaty przygotowywały stypendystów Hanbanu do trudnej sztuki współpracy w kolektywistycznym społeczeństwie, jakie tworzą Chińczycy.

Pierogi

Gdy kilka miesięcy temu Yu Juan i Pan Tingting przyjechały do Opola, stanąłem w drzwiach ich akademika z pełną miską ruskich pierogów. Pierwszy kontakt z polską kuchnią lektorki przeżyły. Los sprawił, że teraz miały okazję się zrewanżować. Warsztaty parzenia herbaty i gotowania były ukoronowaniem całego pięciodniowego szkolenia. Sztuka tworzenia herbacianego naparu w Chinach liczy około cztery tysiące lat. Sam ceremoniał parzenia napoju, zwany gong-fu cha jest dosyć skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu. Natomiast potrawy zaproponowane przez chińskie lektorki okazały się stworzone z produktów dostępnych w przeciętnym polskim markecie. Jedynym wyjątkiem okazała się czarodziejska przyprawa, którą chińscy kucharz
e dodają do wszystkiego. Jajecznica z pomidorem przypominała polski odpowiednik. Pierożki jiaozi (饺子), nieco bez smaku, doskonale komponowały się z niesamowicie słonym sosem sojowym. Makaron z woka okazał się najlepszym z dań. Całość zamykała zupa, którą w Chinach spożywa się jako ostatnie danie.

Po pięciu dniach wyjazdu przyszedł czas na powrót do Opola. Tym razem pożegnałem się z Zakopanem prawidłowo.

Wojciech Bularz

X festiwal nauki

24 czerwca br. odbył się jubileuszowy 10 Festiwal Nauki Politechniki Opolskiej. Instytut Konfucjusza przeprowadził warsztaty kaligrafii chińskiej. Uczestnicy mieli okazję otrzymać ,,chińskie imiona” od lektorek instytutu, Pani Yu Juan i Pan Tingting.

Wizyta gości z Biura Hanban w Pekinie

15 czerwca br. w Instytucie Konfucjusza w Opolu gościła delegacja zarządu Biura Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego – Hanban. Uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem instytutu, strategią rozwoju oraz uczestniczyli w spotkaniu z J.M. Rektorem Politechniki Opolskiej Prof. Jerzym Skubisem oraz członkiem Zarządu Województwa Opolskiego Panią Barbarą Kamińską.

,,Dziecięce Talenty: Poznaj Kraj za Wielkim Murem”

23 maja br. w Instytucie Konfucjusza miało miejsce uroczyste zakończenie zajęć z j.chińskiego dla uczestników programu: Dziecięce Talenty: Poznaj Kraj za Wielkim Murem. Uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia zajęć j.chińskiego z zakresu:

  • praktycznej nauki języka
  • pisma chińskiego
  • poznania obyczajów
  • kultury chińskiej.

,,Dziecięca Politechnika”

19 maja br. miał miejsce wykład pt. ,,Poznaj Kraj za Wielkim Murem” w ramach projektu ,,Dziecięca Politechnika”. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z podstawami nauki j.chińskiego.