III-cie letwie warsztaty z językiem chińskim – Zakopane 2013
W dniach 2-6 lipca 2013 Instytut Konfucjusza w Opolu zorganozował III warstaty chińskiej kultury i języka w Zakopanem, w których uczestniczyło 40 kursantów, studentów i sympatyków Instytutu. Zajęcia z kaligrafii, języka, TaiChi oraz wspólne przygotowywanie chińskich potraw. Po zajęciach piesze wędrówki w Tatrach.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/Zakopane2013″ title=”III-cie letwie warsztaty z językiem chińskim – Zakopane 2013 “]
NTO: Prasa o Instytucie Konfucjusza
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/KLBNTO” title=” NTO: Prasa o Instytucie Konfucjusza “]
Zhou Hongling wraca do Chin
20 czerwca br. podczas uroczystego spotkania Rektor prof. Marek Tukiendorf podziękował Zhou Hongling lektorce Centrum Współpracy Polska-Chiny “Instytutu Konfucjusza” za roczną współpracę. W opolskim Instytucie Konfucjusza Zhou Hongling prowadziła zajęcia z nauki języka chińskiego oraz kaligrafii. Zaangażowanie, oddanie pracy pozostaną na długo w pamięci środowiska naukowego Politechniki Opolskiej.
Dziękujemy!
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ZhouHongling” title=” Zhou Hongling wraca do Chin “]
Politechnika Opolska gościła prorektorów ds. kształcenia i studenckich
Dnia 11.06 br Politechnika Opolska gościła prorektorów ds. kształcenia i studenckich, publicznych uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. Goście nie kryli podziwu dla oferty Instytutu Konfucjusza PO, gdzie odbywały sie obrady.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/Kolegium” title=” Politechnika Opolska gościła prorektorów ds. kształcenia i studenckich “]
Wizyta w Centrum Opieki Paliatywnej ,,Betania”
Dnia 11 czerwca br. pracownicy Instytutu Konfucjusza przeprowadzili pokazową lekcję j.chińskiego i kaligrafii dla pacjentów i wolontariuszy Centrum Opieki Paliatywnej ,,Betania” w Opolu.
Wielki Test Języka Angielskiego w Opolu
Dnia 9 czerwca br. w sali audytoryjnej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, na II Kampusie Politechniki Opolskiej odbył się Wielki Test Języka Angielskiego. W tym dniu Instytut Konfucjusza zorganizował warsztaty chińskiej kaligrafii oraz zajęcia z tai chi.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/TestAngielskiego” title=” Wielki Test Języka Angielskiego w Opolu “]
Wizyta w Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opolu
Dnia 5 czerwca br. na zaproszenie Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekńczo-Wychowawczych w Opolu pracownicy Instytutu Konfucjusza na odbywającym sie festynie zorganizowali warsztaty chińskiej kaligrafii, które urozmaiciły czas wychowankom placówki i pozwoliły zapoznac się z chińską tradycją.
Warsztaty “Chińskie latawce”
3 czerwca 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu lektor Che Chi przeprowadził warsztaty robienia chińskich latawców. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas IV, V i VI. Lektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza przybliżył również uczniom kulturę Państwa Środka. W szkole można podziwiać piękną wystawę latawców zrobionych przez uczniów tej szkoły.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/chechiprimary26″ title=” Warsztaty “Chińskie latawce “]
XI Opolski Festiwal nauki
W niedzielę 27 maja 2013 r. mieszkańcy Opola i regionu uczestniczyli w “Pikniku naukowym” przy placu Kopernika. Uczestnicy mieli okazję otrzymać “chińskie imiona” od pracowników Instytutu Konfucjusza: Jiang Huijuan, Sun Yingnan, Zhou Hongling, Zhang Si oraz Che Chi. Był to bardzo pracowity dzień, ani na chwilę uczestnicy nie dali odpoczać, każdy marzył o swoim “chińskim imieniu”.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/XIfestiwalnauki” title=” XI Opolski Festiwal nauki “]
“Z orkiestrą po Odrze” po raz drugi
25 maja br. popłynęła muzyka – tym razem z Oławy do Brzegu, podczas drugiego rejsu po Odrze. Statek Oława zabrał prof. Jiang Huijuan i lektorki z Instytutu Konfucjusza. Dyrektor Chiński, która dzieki poprzedniej akcji promocyjnej “Kolej na orkiestrę, czyli Opolski Ekspres Dęty” zna już opolskie z perspektywy torów, teraz również rzeki, a więc prawdopodobniej lepiej, niż niejeden rodowity Opolanin.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/orkiestranaodrze” title=” Z orkiestrą po Odrze po raz drugi “]
Warsztaty kaligrafii dla LO Nr 1 w Kluczborku
W dniu 20 maja w Instytucie Konfucjusza gościliśmy uczniów klasy II LO Nr 1 z Kluczborka. Uczniowie mogli zapoznac się z podstawowymi zwrotami języka chińskieho oraz poznać kulturę Państwa Środka. Zajęcia kaligrafii poprowadził lektor Che Chi.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/LO1KLB” title=” Warsztaty kaligrafii dla LO Nr 1 w Kluczborku “]
Polsko-Amerykańska Szkoła Letnia
Od 13-23 maja br. gościła w Opolu grupa 13 studentów i 2 opiekunów z Illinois State University ze Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyli w czwartej Polsko-Amerykańskiej Szkole Letniej, organizowanej przez Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej. W Centrum Współpracy Polska-Chiny studenci wzięli udział w warsztatach kaligrafii, pokazie ceremonii parzenia herbaty wraz z degustacją oraz mogli spróbować tradycyjnych chińskich potraw.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/amerykanie” title=” Polsko-Amerykańska Szkoła Letnia“]
Konferencja “Azja w XXI w wieku: wyzwania, dylematy, perspektywy”
W dniach 16-17 maja br. w Toruniu miała miejsce VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Azja w XXI wieku: wyzwania, dylamaty, perspaktywy”. Udział w niej wzięli pracownicy Instytutu Konfucjusza oraz współpracujący z Instytutem Pan mgr Stanisław Niewiński, który wygłosił referat pt. “Spór Chin i japonii o Wyspy Senkaku/Diaoyu na tle relacji obu krajów”. Dzień póżniej mgr Sun Yingnan wystąpił z odczytem pt. “Chinese Macroeconomic Interventions at the Turn of the Century and their Consequences”.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/Torun” title=”Konferencja Azja w XXI w wieku: wyzwania, dylematy, perspektywy“]
Koło Naukowe Instytutu Historii UO
Na zaproszenie Koła Naukowego przy Zakładzie Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego wygłoszono wykład poświęcony Pierwszemu Cesarzowi Chin. Zajęcia odbyły się 20 maja br., poprowadzone zostały przez Katarzynę Mazur-Kajta. Wykład zakończony został mini quizem historycznym, w którym nagrodami były materiały do nauki języka chińskiego. Laureatami quizu zostali: I miejsce-Grzegorz Kowal, II miejsce-Damian Brzoska, III miejsce-Mateusz Chempiel. Zwycięzcom serdecznie gratulujemu!
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kolonaukoweUO” title=”Koło Naukowe Instytutu Historii UO“]
6 Noc Muzeów
Dnia 17 maja br. w Muzeum Śląska Opolskiego odbyły się warsztaty robienia chińskich latawców oraz prelekcja “Latawce w chińskiej tradycji” która została przygotowana prze lektora Instytutu Konfucjusza Che Chi. latawce zostały wynalezione przez starożytnych Chińczyków ponad 2000 lat temu. W starożytnych czasach latawce nazywane były “Yao鹞, jak również “Yuan鸢”
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/nocmuzeow13″ title=”6 Noc Muzeów“]
Ogólnopolski konkurs “Most do Języka Chińskiego”
Kaja Karczewska wzieła udział w 12-stej edycji Ogólnopolskiego konkursu “Most do Języka Chińskiego”, który odbył sie 17 maja br. w Instytucie Konfucjusza w Krakowie. Współorganizatorem była Ambasada ChRL. Celem corocznie organizowanego konkursu jest promocja języka chińskiego i kultiry chińskiej. W tym roku uczestniczyło w nim 16 studentów reprezentujących wszystkie cztery polskie uczelnie przy których działają Instytuty Konfucjusza (PO, UAM, UJ, UWr) oraz z Uniwersytety Śląskiego, Łódzkiego i katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kaja Karczewska z Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej zajęła 7 miejsce, co jest dużym sukcesem, ponieważ nasza uczelnia brała w konkursie udziała po raz pierwszy.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/chinesebridge” title=”Ogólnopolski konkurs Most do Języka Chińskiego“]
Wykład Legendy chińskie dotyczące stworzenia świata i reguł nim rządzących
Dnia 15 maja br. w Instytucie Konfucjusza w Opolu odbył sie wykład nawiązujący do chińskich legend powiązanych z tematyką stworzenia świata i reguł nim rządzących. Podczas spotkania prowadząca Katarzyna Mazur-Kajta przybliżyła słuchaczom wybrane opowieści oraz postacie mitologii chińskiej, których graficzne interpretacje przygotowane przez słuchaczy ukazują poniższe fotografie.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/legendychinskie” title=”Wykład Legendy chińskie dotyczące stworzenia świata i reguł nim rządzących“]
International Academic Week 2013
Ponad 100 osób uczestniczyło w Opolu w cyklu akademickich międzynarodowych konferencji pod nazwą International Academic Week 2013 (IAW 2013). Dnia 14 maja br. w Hotelu Mercure odbyły się warsztaty Instytutu Konfucjusza podczas tegorocznego IAW 2013. Zajęcia z Tai Chi i chińskiej kaligrafii poprowadziła prof. Jiang Huijuan oraz lektorka Zhou Hongling. W czasie wieczornego spotkania Gala Dinner w Filharmonii Opolskiej odbył sie koncert z udziałem m.in zespołu kamaralnego PO.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/IAW” title=”International Academic Week 2013“]
Wizyta rektorów z Wyższej Szkoły Bańskiej w Ostrawie
Dnia 13 maja br. rektorzy z Wyższej Szkoły Bańskiej w Ostrwie odwiedzili Centrum Współpracy Polska-Chiny. Do Opola przyjechali na cykl akademickich międzynarodowych konferencji pod wspólną nazwą International Academic Week 2013 (IAW 2013).
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/rektorzyostrawa” title=”Wizyta rektorów z Wyższej Szkoły Bańskiej w Ostrawie“]
Spotkanie kobiet w Instytucie Konfucjusza
Podczas piątkowego spotkania dnia 10 maja br. w Centrum Współpracy Polska-Chiny można było spróbować swoich sił w przygotowaniu tradycyjnych chińskich pierogów. Dyrektor chiński oraz lektorki pokazywały licznie zgromadzonym Paniom jak przygotować tradycyjną chińską potrawę. Po trudach związanych z gotowaniem w miłej atmosferze nastąpiła ceremonia parzenia herbaty wraz z degustacją. Na zakończenie w pięknym wnętrzu biblioteki można było podziwiać pokaz Tai Chi.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dumplings” title=”Spotkanie kobiet w Instytucie Konfucjusza“]
Święto Politechniki Opolskiej
9 maja br odbył się piknik podczas święta Politechniki Opolskiej, na ktorym pracownicy wraz z rodzinami integrowali się w II kampusie PO. W tegorocznych promocjach wzięli również udział studenci Wyższej Szkoły Bańskiej z Ostrawy w ramach projektu “Uczelnie bez granic – budowa powiązań pomiędzy technicznymi uczelniami z Opola i Ostrawy. Instytut Konfucjusza brał czynny udział w tym przedsięwzięciu proponując: warsztaty chińskiej kaligrafii oraz ceremonię i degustację herbaty.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/swietoPO” title=”Święto Politechniki Opolskiej“]
Twoje chińskie imię
W dnia 8 maja br. na Placu Wolności mieszkańcy Opola mieli okazję otrzymać chińskie imiona od samego chińskiego dyrektora Jiang Huijuan oraz głównego specjalisty ds. międzynarodowych Yingnana Suna Instytutu Konfucjusza.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/biblioteka2013″ title=”Twoje chińskie imię“]
Spotkanie JM Rektora z emerytami w Instytucie Konfucjusza
Dnia 7 maja br. w Instytucie Konfucjusza miało miejsce spotkanie Rektora z pracownikami kończącymi pracę na Politechnice Opolskiej. Odbyło sie ono w atmosferze chińskiej przygody. Uczestnicy podziwiali pokaz Tai Chi i ceremonię parzenia herbaty, co w atrakcyjnym wnetrzu Centrum Współprsacy Polska Chiny zawsze robi na odbiorcach duże wrażenie.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/emeryci” title=”Spotkanie JM Rektora z emerytami w Instytucie Konfucjusza“]
Dzień chiński w Instytucie Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
Dnia 8 maja br. na zaproszenie Instytutu Języka Angielskiego pracownik Krzysztof Mazur i lektorzy: Zhou Hongling, Zhang Si oraz Che Chi udali sie na Dzień Chiński do Sosnowca. Na uroczystości mogli zobaczyć pokaz chińskich sztuk walki, operę chińską, pokaz tradycyjnych chińskich strojów oraz cereminię parzenia herbaty. Posłuchali recytacji poezji chińskiej oraz o kulturze Państwa Środka
Zespół Placowek Specjalnych przy Zakladach Opieki Zdrowotnej w Opolu
Dnia 6 maja br. w Odziałach neurologii i psychiatrii dziecięcej na ulicy Wodociągowej w Opolu odbyły się zajęcia z chińskiej kaligrafii. Lektorki z Instytutu Konfucjusza Zhou Hongling i Zhang Si wprowadziły 14 osobową grupę dzieci w tajniki chińskiej kaligrafii. Chińczycy zawsze przykładali wielką wagę do eleganckiego wyglądu pisma. Kaligrafia jest w Chinach traktowana na równi z innymi dziedzinami sztuk. Po wynalezieniu papieru upowszechniła się metoda pisania tuszem, za pomocą pędzelka sporządzonego z bambusowego kija i włosia. Dzieci nie kryły radości, iż choź na chwilę mogły poczuć się jak w Chinach.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/szpitalkaligrafia” title=”Zespół Placowek Specjalnych przy Zakladach Opieki Zdrowotnej w Opolu“]
Zebranie Sejmiku Województwa Opolskiego
26 kwietnia br. w Instytucie Konfucjusza odbyło sie posiedzenie Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Sejmiku Województwa Opolskiego. Posiedzenie komisji poświęcone było zapoznaniu się z działalnością Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz współpracy Województwa Opolskiego z Prowincją Fujian.
Z wizytą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance
Z kolejną wizytą pracownicy Instytutu Konfucjusza udali się do Szkoły Podstawowej w Moszczance. Lektor Che Chi z dużym zaangazowaniem uczył dzieci podstawowych słów języka chińskiego.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/moszczanka2013″ title=”Z wizytą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance“]
Dzień otwarty Politechniki Opolskiej
25 kwietnia 2013 br. w ramach Dnia Otwartego Politechniki Opolskiej, lektor Instytutu Konfucjusza; Che Chi przeprowadził pokazową lekcję języka chińskiego dla uczniów szkół średnich z Opolszczyzny.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/dzienotwartyPO” title=”Dzień otwarty Politechniki Opolskiej “]
I forum regionalne Polska-Chiny
22 kwietnia 2013 br. przedstawiciele Instytutu Konfucjusza oraz Urzędu Marszałkowskiego w Opolu uczestniczyli w I Forum regionów Polska-Chiny.
Podczas Forum rozmawiano o współpracy gospodarczej, przedstawiano ofertę turystyczną i omówiono możliwości współpracy naukowej. Zachęcano mieszkańców Chin i Polski do wzajemnego zainteresowania się partnerem i nawiązywania ściślejszych kontaktów.
Forum to było również okazją do przedstawienia najciekawszych inicjatyw polsko chińskich.
Ceremonia parzenia herbaty
Dnia 24 kwietnia 2013 roku w siedzibie Instytutu Konfucjusza odbył się wykład połączony z pokazem ceremonii parzenia herbaty. Spotkanie poprowadziła pani Ewa Chmielowska. Przybyli na wykład goście mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak odróżniać dobre herbaty od złych, a także jak parzyć poszczególne typy herbat; mieli również okazję spróbować tradycyjnych naparów oraz uczestniczyć w pokazie tradycyjnej ceremonii herbacianej.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/sztukaparzeniaherbaty” title=”Ceremonia parzenia herbaty“]
Warsztaty chińskiej kaligrafii
W dniu 21 marca br. w Muzeum Śląska Opolskiego odbyły się warsztaty mające na celu wprowadzenie uczestników w tajniki chińskiej kaligrafii. Uczestnicy poznali podstawowe zasady kaligrafii oraz zapis własnych imion w znakach chińskich. Warsztaty zostały poprowadzone przez lektorki Instytutu Konfucjusza: Zhou Hongling oraz Zhang Si.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kaligrafia2013″ title=”Warsztaty chińskiej kaligrafii “]
Wystawa fotografii Chińskie rowery odchodzące piękno
W dniu 16 kwietnia br. Instytut Konfucjusza oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu mieli zaszczyt zaprosić na wystawę fotografii Roberta Suchińskiego pn. “Chińskie rowery odchodzące piękno”. Za każdym z fotografowanych rowerów jest kawałek, wielkiego chińskiego świata.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/suchinski” title=”Wystawa fotografii Chińskie rowery odchodzące piękno “]
Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty
Opolski Ekspres Dęty, który pod hasłem Kolej na orkiestrę, wyruszył 13 kwietnia w swoją szóstą, muzyczno-promocyjną trasę do Wrocławia. Tym razem zabrał również chińskiego dyrektora prof. Jiang Huijuan oraz naszych lektórów.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kolejna” title=”Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty “]
Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha w Instytucie Konfucjusza
Dnia 12 kwietnia Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha odwiedziła II Kampus Politechniki Opolskiej. Swoją obecnością zaszczyciła również Centrum Współpracy Polska Chiny.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ministermucha” title=”Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha w Instytucie Konfucjusza“]
Warsztaty gry MAJIANG
Kolejnym punktem tegorocznego kącika chińskiego zorganizowanego w Instytucie Konfucjusza były warsztaty chińskiej gry majiang mające miejsce 10 kwietnia br. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z historią gry, jej zasadami oraz parokrotnie w nią zagrali. Podczas zajęć kilkukrotnie podkreślano i ukazano różnice pomiędzy grą majiang klasyczny, a podobno brzmiącymi grami dostępnymi w Internecie oraz poprzez aplikacje na telefonach komórkowych – dużo mniej skomplikowanymi ale częściej znanymi polskiemu odbiorcy. Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta
Wykład “Stosunki Chin z dwoma partnerami: Japonią i Rosją”
10 IV miał miejsce wykład Stanisława A. Niewińskiego pt. Stosunki Chin z dwoma partnerami: Japonią i Rosją. Prowadzący przeanalizował relacje Chin z dwoma państwami w przeszłości i przedstawił stan stosunków na dzień dzisiejszy. Dokonał również próby prognozy wzajemnych stosunków trzech mocarstw w przyszłości.
Szkoła PSP nr 14 w Opolu
Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 14 w Opolu, co dwa tygodnie uczęszczają na zajęcia z języka chińskiego, które odbywaja sie w Instytucie Konfucjusza. Tym razem uczniowie wycinali bramę Tiānānmén 天安門 w Pekinie stanowiącą narodowy symbol Chin.Zajęcia odbyły sie 9 kwietnia br. a poprowadziła je lektorka Zhang Si.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/9kwiecien14″ title=”Szkoła PSP nr 14 w Opolu “]
Ósmy cud świata i Cesarza Chin
27 marca br. w Instytucie Konfucjusza odbył sie wykład nt. Ósmy cud świata I Cesarza Chin, który zakończył się mini quizem historycznym. W konkursie podczas wykładu przeprowadzonego w ramach kącika chińskiego Instytutu Konfucjusza nagrody zdobyli: I miejsce Pani Anna Dziedzińska, II miejsce Pani Gizela Wojciecha oraz III miejsce Pan Dominik Drewniany. Uczestnicy nie kryli radości z wygranej. Nagrodami były materiały do nauki języka chińskiego. Wykład poprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/cud” title=”Ósmy cud świata i Cesarza Chin “]
Kulturowe konsekwencje przemian gospodarczych w Chinach
25 marca br. w Collegium Civitas miało miejsce spotkanie, dyskusja na temat kulturowych konsekwencji przemian gospodarczych w Chinach. Instytut Konfucjusza reprezentowali Yingnan Sun oraz Jiang Huijian.
Lekcja j.chińskiego dla uczniów PSP nr 14 w Opolu
19 marca br. w Instytucie Konfucjusza gościliśmy uczniów szkoły podstawowej nr 14 z Opola. Lekcje j. chińskiego przygotowała i poprowadziła nasza mowa lektorka Zhang Si. Dzieci z radością ją przywitały.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/14psp” title=”Lekcja j.chińskiego dla uczniów PSP nr 14 w Opolu“]
Warsztaty chińskie szachy 象棋
20 marca br. odbyły się warsztaty gry w chińskie szachy. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/warsztatykasia” title=”Warsztaty chińskie szachy 象棋“]
Warsztaty gry majiang 麻将
6 marca br. odbyły się warsztaty gry majiang. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/majiang4″ title=”Warsztaty gry majiang 麻将“]
Lekcja j.chińskiego dla uczniów PG nr 14 w Opolu
28 lutego br. odbyła się lekcja pokazowa j.chiński
ego dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 14 im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów w j.chińskim. Zajęcia poprowadziła lektor Instytutu Konfucjusza – Zhou Hongling.
Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
8 lutego br. zostaliśmy zaproszeni do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Zhou Hongling oraz Aleksandra Mularz opowiedziały dzieciom o róznicach między smokiem chińskim a europejskim, nauczyły je kilku podstawowych zwrotów oraz liczenia do 10.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/08.02.2013″ title=”Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu“]
Chiński Nowy Rok
Z okazji zbliżającego się chińskiego Nowego Roku, który w 2013 będzie Rokiem Węża, wystąpiła w Opolu 30-osobowa grupa akrobatyczna z prowincji Guangxi. Goście z Chin przybyli na zaproszenie Marszałka Województwa Opolskiego i Rektora Politechniki Opolskiej, która – jako jedyna uczelnia techniczna w kraju – posiada Instytut Konfucjusza.
Grupa dała popis wyjątkowych akrobatycznych umiejętności, tanecznego artyzmu, a tym samym wielkiego talentu. Ich sprawność fizyczna i feeria barw, które można było podziwiać na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego, oszołomiły licznie zgromadzoną opolską publiczność. Zwłaszcza w czasie pokazu “Kolorowych motyli, witających wiosnę”, “Wirowania na wrotkach”, “Marzeń z młodości”, “Małpich zabaw” czy “Wirujących kołowrotków”.
Występ chińskiej grupy akrobatycznej był także okazją do uhonorowania prof. Zhang Fana, wicedyrektora Instytutu Konfucjusza, ekonomisty z Politechniki Pekińskiej, który po dwóch latach pracy w Opolu, wraca na macierzystą uczelnię. Przyjął podziękowania i gratulacje od Marszałka Józefa Sebesty i Rektora Marka Tukiendorfa.
Dodatkowo, nagrodzono siedmioro studentów PO, którzy w stopniu celującym opanowali język chiński. W każdym roku uczy się tego języka, bądź korzysta ze studiów podyplomowych, ponad 150 osób.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/akrobaci2013″ title=”Chiński Nowy Rok“]
Pożegnianie z Prof. Zhangiem
Kończy się dwuletni kontrakt prof. Zhang Fana, wicedyrektora Instytutu Konfucjusza. Wykładowca wraca na Politechnikę Pekińską, ale wciąż będzie utrzymywał kontakt z Opolem.
Prof. Zhang Fan jest ekonomistą, na co dzień wykłada na Politechnice Pekińskiej. Do Opola przyjechał w lutym 2011 roku.
W opolskim Instytucie Konfucjusza prof. Zhang prowadził dla studentów zajęcia z języka chińskiego, był też wykładowcą na studiach podyplomowych na kierunku “Biznes międzynarodowy Unia Europejska-Chiny”, gdzie tłumaczył słuchaczom m.in. chińską filozofię zarządzania przedsiębiorstwem.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/prof_Zhang” title=”Pożegnianie z Prof. Zhangiem“]
Warsztaty kulinarne dla studentów
15 stycznia br. odbyły sie warsztaty kulinarne dla studentów Politechniki Opolskiej i jednocześnie uczestników kursu języka chińskiego. Nieśmiertelne pierogi i jajka z pomidorami na słodko smakowały wszystkim, choć proces przygotowywania tych ostatnich wywoływał zdziwienie na wielu twarzach. Również i tym razem salę do przeprowadzenia warsztatów udostępniła Dyrektor Zespółu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, Pani Bożena Czapska-Czoch.
[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kulinaria2013″ title=”Warsztaty kulinarne dla studentów“]