Chiński Rok Konia ruszył z kopyta!

Obchody Chińskiego Nowego Roku liczą w Państwie Środka cztery tysiące lat tradycji,  natomiast w Opolu – sześć, ale za to jakich! Kolejne, fascynujące widowisko, które – jak zawsze przy tej okazji – zapewnili artyści z Chin, zostało w Roku Konia przyjęte owacjami na stojąco.

Tym razem na zaproszenie Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej do Opola przyjechały dwie grupy z Zhengzhou w prowincji Henan, będącej kolebką chińskiej cywilizacji. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego artyści zaprezentowali tańce i melodie ludowe oraz sztuki walki wywodzące się z klasztoru Shaolin, a wszystko w przepięknej oprawie kostiumów i rekwizytów oraz w niezwykle efektownej choreografii. Dodajmy, że wśród łopotu egzotycznych wachlarzy i wojowniczych okrzyków kung-fu znalazło się także miejsce na ukłon w stronę polskich odbiorców, czyli wykonaną na tradycyjnym instrumencie ,,dzieweczkę, która szła do laseczka”.

Na widowni, która tak entuzjastycznie przyjęła artystów znaleźli się, między innymi,  patroni przedsięwzięcia –  rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf i marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, przedstawiciele ambasady ChRL w Polsce – panie Wu Guang i Li Yinan, prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, biskup opolski prof. Andrzej Czaja, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Tadeusz Więckowski oraz pół tysiąca zawojowanych występem opolan.

Uroczystość stała się też dobrą okazją do uhonorowania opuszczających już Polskę lektorów języka chińskiego z IK – Zhang Si oraz Che Chi.

Podczas swojej wizyty w Polsce artyści odwiedzili już Kraków i Warszawę , a w planach mają jeszcze, między innymi, występ w Budapeszcie. Kiedy wrócą w swoje rodzinne strony, my  będziemy ,,podkuwać buty, bo idzie luty”, a oni będą się już cieszyć  kilkunastostopniowymi temperaturami ,,na plusie”.

Ale też nie ma się co dziwić: przecież pinyin Chūnjié, czyli Chiński Nowy Rok dosłownie oznacza Święto Wiosny.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/rok_konia” title=”Chiński Rok Konia ruszył z kopyta!”]

Comments are closed.