Występ artystów z Pekinu

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po sobotnim Międzynarodowym Dniu Instytutu Kofucjusza, kiedy to Plac Wolności opanowały chińskie barwy, dźwięki i… smok – a już możliwość obcowania z kulturą Orientu dana była opolanom ponownie.

Wszystko dzięki Centrum Współpracy Polska-Chiny (IK) działającemu przy Politechnice Opolskiej, które zaprosiło na koncert akademicką grupę muzyczną z Pekinu. Artyści wystąpili wczorajszego wieczoru w obdarzonej wspaniałą akustyką auli Wydziału Budownictwa.

W repertuarze bazującym na klasycznych utworach ludowych zaprezentowali się zarówno muzycy, jak i tancerze, a wśród publiczności nie mogło zabraknąć rektora prof. Marka Tukiendorfa, kierujących Instytutem prof. Jiang Huijuan i dr hab. Marii Bernat, prof. PO oraz wicemarszałka Tomasza Kostusia.

Na wyjątkowe widowisko złożyły się popisy instrumentalistów (w tym na flecie z bambusa i erhu), tańce, pokaz sztuk walki i kaligrafii (z udziałem publiczności!), a o pięknie występu niech powiedzą poetyckie tytuły: ,,Melodia purpurowych bambusów”, Księżyc przed łóżkiem”, czy ,,Wiosna na Górze Tian”.

 

I choć w sześcioletniej historii opolskiego Instytutu Konfucjusza było to już kolejne spotkanie z tradycyjną twórczością Chińczyków – publiczność, jak zawsze, wyszła z koncertu oczarowana.

GALERIA

Comments are closed.