Prof. Leszek Balcerowicz, "Odkrywając Wolność

Dnia 29.10. 2013 r. Profesor odwiedził politechnikę w ramach promocji swojej najnowszej, ponad tysiącstronicowej książki pt. ,,Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”. Książka została wydana przez powołane przez Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju. Na zakończenie podpisał egzemplarze swojej książki, dołączając do nich rachunek na 18 261 zł. Właśnie tyle na jednego mieszkańca wyniosły wydatki publiczne państwa w 2012 r. Prof. Balcerowicz podpisał egzemplarz Panu Yingnan Sun – gł. specjaliście ds. międzynarodowych.

Warsztaty gry w majianga

22 października w Instytucie Konfucjusza odbyły się warsztaty gry w majianga, w których udział wzięli kursanci Instytutu Konfucjusza oraz pracownicy, dla których ta gra wciąż była tajemnicą. Zajęcia poprowadziła lektorka Zhang Si. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/mahjong” title=”Warsztaty gry w majianga”]

Wizyta dr Márii Jašková z Wyższej Szkoły Bańskiej w Ostrawie

W środę 23 października 2013 r. Centrum Współpracy Polska-Chiny odwiedziła Pani dr Mária Jašková z  Wyższej Szkoły Bańskiej w Ostrawie. Pracownicy Instytutu w lipcu wyjechali w ramach programu STT do Ostrawy, w środę Pani Mária przyjechała do Instytutu z rewizytą. Miała okazję poznać przeróżne aspekty kultury chińskiej. Wizytę w Instytucie Konfucjusza rozpoczęła prezentacją parzenia herbaty. Pani Mária Jašková jest u siebie na wydziale koordynatorem programu Erasmus oraz szefem biura współpracy międzynarodowej. Odwiedziła również dział współpracy międzynarodowej Politechniki Opolskiej, gdzie spotkała się z serdecznym przywitaniem i wyjechała z planami na przyszłość.

Wizyta Rektora Uniwersytetu Ruhry z Bochum

Dnia 22 października we wnętrzu biblioteki Centrum Współpracy Polska-Chiny gościem specjalnym był prof. E. Weiler, rektor Uniwersytetu Ruhry z Bochum. Dyrektor Chiński Pani Jiang Huijuan wraz ze swoja podopieczną lektorką Zhang Si przygotowały ceremoniał parzenia herbaty.

Lekcje języka chińskiego w PSP 24 w Opolu

Dnia 18 października 2013 r. rozpoczęliśmy pierwszą lekcję w PSP nr 24 Opole-Groszowice. Zajęcia te prowadzić będzie nasza nowa lektorka, która przyjechała do Instytutu Konfucjusza na rok, Pani Fang Fang.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/psp24_opole” title=”Lekcje języka chińskiego w PSP 24 w Opolu”]

Pięcioletnia współpraca Polski i Chin w ramach Instytutu Konfucjusza

Pięcioletnia współpraca Polski i Chin w ramach Instytutu Konfucjusza jest wzorowa. To wnioski ze spotkania Rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Podczas rozmów poruszano również temat przyjazdu na studia do Opola studentów chińskich. Ambasador XU Jian został zaproszony na konferencję „China’s New Development Prospect and Chance for Polish Enterpreneurs”, którą organizuje Instytut Konfucjusza Politechniki Opolskiej wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. W spotkaniu z ambasadorem wzięli udział: prof. Marek Tukiendorf, prof. Krzysztof Malik, Yingnan Sun, gł. specjalista ds. współpracy międzynarodowej IK i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Zajęcia w LO 1 w Kluczborku

Dnia 17 października 2013 odbyła się pierwsza lekcja w 1 Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, otwierająca cykl półrocznych zajęć z języka chińskiego dla uczniów tej szkoły. Lekcje prowadzić będzie nasz znakomity lektor Instytutu Konfucjusza  Pan Che Chi.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kluczbork_lo1″ title=”Zajęcia w LO 1 w Kluczborku”]

Konferencja Rektorów

Dnia 14.10.2013 r. na Politechnice Opolskiej odbyła się Konferencja rektorów polskich i portugalskich, w ramach Forum KRPUT i CCISP. W czasie obrad rektorów polskich uczelni ich partnerki gościły w Instytucie Konfucjusza, gdzie pod skrzydłami Pani Prof. Jiang Huijuan miały okazję poznać przeróżne aspekty kultury chińskiej. Wizytę w Instytucie Konfucjusza rozpoczęła prezentacja parzenia herbat
i ich degustacja przy rozmowach o tradycjach kultury chińskich.  Panie uczestniczyły także w zajęciach z kaligrafii, języka i TaiChi. Po tej dawce wrażeń przyszedł czas na sfinalizowanie naszego orientalnego popołudnia przy lunchu. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/konferencja_korektorow” title=”Konferencja Rektorów”]

Zajęcia z uczniami SP nr 10

15 października odwiedzili nas również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Opola, z którą nawiązaliśmy współpracę wraz z nowym rokiem akademickim. Zajęcia poprowadziła lektorka Zhang Si.

{gallery}sp10{/gallery}

Chińska kaligrafia w LO nr 6

15 października nasz instytut odwiedzili uczniowie z LO nr 6 w Opolu. We wspomnianym liceum co tydzień odbywają się lekcje języka chińskiego prowadzone przez lektora Che Chi. Tym razem uczniowie postanowili spróbować swoich sił w chińskiej kaligrafii.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/kaligrafia_lo6″ title=”Chińska kaligrafia w LO nr 6″]