,,Wiosenne tony” uczelnianego święta

Pracownicy Politechniki Opolskiej rozpoczęli wczoraj obchody święta uczelni.

Jego pierwsza odsłona miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej, gdzie wystąpili zaproszeni przez Instytut Konfucjusza oraz Polską Fundację Wymiany Kulturowej ,,Chopin” artyści z Hongkongu.

Orkiestrę symfoniczną z Uniwersytetu UIC pod batutą Lai Ho Sanga oraz licznie przybyłą publiczność przywitali gospodarze imprezy – rektor prof. Marek Tukiendorfi dyrektor chińska IK prof. Jiang Huijuan.

Wśród gości znaeźli się prezes fundacji ,,Chopin” prof. Guangming Zhang, dyrektor orkiestry pani Sandra Lau, przedstwiciele władz politechniki,  studenci Erasmusa, pracownicy dydaktyczni i administracyjni araz ich rodziny i przyjaciele.

Muzykujący akademicy dali koncert chińskiej muzyki ludowej pt. ,,Wiosenne tony”. Partie instrumentalne z solowymi popisami pianistów (Air Zhang, Stella Leung i świetny Jonathan Au prezentujący własną kompozycję) wzbogacone zostały występami wokalistów:  sopranistki Sandry Ng oraz chóru dziewczęcego pod batutąChen Yong.

Ponieważ Instytut Konfucjusza już wielokrotnie prezentował pracownikom uczelni występy muzyków z Kraju Środka, politechniczna publiczność zdążyła się nieco ,,wyrobić”: wie jak brzmi instrument  er-hu (tym razem …muzycy zagrali na instrumentach klasycznych), nie dziwią jej fantazyjne tytuły utworów (jak np. Księżyc i Goniące Kolorowe Chmury) i zawsze czeka na ,,polski akcent” (tym razem była to ,,Szła dzieweczka”).

Po koncercie odbyło się losowanie upominków dla tych, którzy wsparli towarzyszącą koncertowi charytatywną zbiórkę pieniędzy na hospicjum dla dzieci.

Kolejna odsłona Święta Politehniki Opolskiej (i kwesty) już dziś w opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Zajęcia z uczniami PSP 14

Dnia 25 marca 2014 r. w Instytucie Konfucjusza odbyły się zajęcia dla dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu. Uczniowie corocznie uczestniczą w zajęciach dotyczących języka i kultury Chin oraz zgłębiają wiedzę na temat  Państwa Środka.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/psp14_25_3_14″ title=”Zajęcia z uczniami PSP 14″]

Kolejna odsłona zajęć z uczniami NSP "Nasza Szkoła"

Kolejna już odsłona cyklu zajęć dla Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Opolu. Tym razem w Instytucie Konfucjusza dnia 14 kwietnia br. lektorki IK: Fang Fang, Mai Chunxue oraz Cheng Sijia przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Na zajęciach dzieci mogły się przekonać, jak różnorodnym i barwnym narodem są Chińczycy. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się między innymi: prezentacja podstawowych zwrotów języka chińskiego, dużo zabaw, w tym nauka nabierania chińskimi pałeczkami oraz wycinanki. Na zakończenie zostały rozdane nagrody.

Zajęcia z uczniami NSP "Nasza Szkoła"

Dnia 7 kwietnia 2014 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” po raz drugi odwiedzili Centrum Współpracy Polska Chiny „Instytut Konfucjusza”. Tematyka zajęć obejmowała : smoka jako symbol Chin, różnice między smokiem chińskim a smokiem zachodnim, jak wyglądał smok chiński, co potrafił. Zajęcia poprowadziła Aleksandra Mularz. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/naszaszkola2″ title=”Zajęcia z uczniami NSP Nasza Szkoła”]

Odwiedziny NSP "Nasza Szkoła"

Dnia 2 kwietnia 2014 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” odwiedzili Centrum Współpracy Polska Chiny „Instytut Konfucjusza”. Dzieci poszerzyły swoja wiedzę o elementy chińskiej kultury, historii i tradycji. Część kulturowa powiązana była z pandą wielką natomiast cześć językowa powiązana była z liczbami. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Mazur-Kajta. 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/naszaszkola” title=”Odwiedziny NSP Nasza Szkoła”]
800px-Chongqing_Night_Yuzhong-640x360

Studia w Chinach finansowane przez chiński rząd

Rząd Chin zwiększył liczbę dostępnych stypendiów dla studentów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Obecnie, studenci zainteresowani kontynuowaniem nauki w Chinach, będą mieli możliwość skorzystać z chińskiego rządowego programu stypendialnego. Stypendium to pokryje koszty kompletnych studiów magisterskich, bądź doktoranckich: czesne, materiały naukowe, zakwaterowanie, ambulatoryjna pomoc medyczna, pełne ubezpieczenie medyczne, program ochronny dla studentów zagranicznych oraz stypendium w wysokości ok. 850-1000zł/miesiąc, a także ok. 750zł jednorazowej subwencji na zagospodarowanie się. Należy także nadmienić, iż wśród uniwersytetów przyjmujących zagranicznych studentów znajdują się takie, które oferują studia w języku angielskim. Jest to szansa głównie dla tych studentów, którzy nie opanowali języka chińskiego w stopniu umożliwiającym studia w tym języku, ale chcieliby podjąć naukę w Państwie Środka. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

https://www.csc.edu.cn/laihua/scholarshipdetailen.aspx?cid=97&id=2070
Proces aplikacji o stypendium:

1. Należy poszukać informacji o uniwersytetach otwartych na studentów zagranicznych na stronie:

https://www.csc.edu.cn/laihua/universityen.aspx

2. Skontaktować się z biurem współpracy zagranicznej na wybranym uniwersytecie oraz uzyskać wstępną akceptację ze strony uniwersytetu. W międzyczasie, poprzez opolski Instytut Konfucjusza, należy poinformować Ambasadę ChRL w Polsce o chęci podjęcia studiów w Chinach.

3. Wypełnić formularz aplikacyjny znajdujący się na stronie:

https://www.csc.edu.cn/laihua/noticeen.html

Jednym z partnerów Politechniki Opolskiej w Chinach jest Uniwersytet Chongqing Jiaotong, który w ostatnim czasie wyraził zainteresowanie przyjęciem studentów z Polski. Uniwersytet zlokalizowany jest w jednym z popularnych miast Chin – Chongqingu (na zdjęciu), oferuje pełne studia licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie w następujących specjalizacjach: inżynieria, zarządzanie, literatura oraz prawo. Mocną stroną uniwersytetu są kierunki związane z inżynierią dróg, mostów i portów.

https://www.cqjtu.edu.cn/main/En_Ver/default.htm

Termin składania aplikacji upływa 30 kwietnia 2014.