Zajęcia w PP2 w Lewinie Brzeskim

Dnia 14 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Lewinie Brzeskim odbyły się zajęcia z języka i kultury chińskiej. Najmłodsze przedszkolaki miały po raz pierwszy w życiu okazję poznać nauczycieli z Chin, chiński język, kulturę.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/lo2_lewin” title=”Zajęcia w PP2 w Lewinie Brzeskim”]

Instytut Konfucjusza w upowszechnieniu chińskiej kultury i języka

Dnia 13 listopada br. na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej w ramach Akademii Młodych Serc. odbył się wykład pt. ,,Instytut Konfucjusza w upowszechnianiu chińskiej kultury i języka’’ prowadzony przez dyrektor IK; dr hab. Marie Bernat.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/upowszechnie_kultury” title=”Instytut Konfucjusza w upowszechnieniu chińskiej kultury i języka”]

DSC_6152-640x360

Chunxule Mai z Instytutu Konfucjusza bawiła opolskie maluchy

Pierwsze opolskie targi Kids & Fun Expo w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym za nami. Politechnika Opolska, dzięki kolejnym udanym edycjom „dziecięcej politechniki”, zyskała opinię instytucji, która dba o rozwój intelektualny Opolan już od najmłodszych lat, dlatego zaproszenie nas przez organizatorów targów w nikogo nie dziwiło.

Godzinne warsztaty, podczas których dzieci w wieku od 3 do 10 lat miały okazję własnoręcznie stworzyć tradycyjne, chińskie wycinanki, spróbować trudnej sztuki kaligrafii oraz nauczyć się posługiwać pałeczkami, zdobyły grono ciekawskich maluchów i ich opiekunów.

Targi, trwające od 8 do 9 listopada, obfitowały w atrakcje skierowane głównie do najmłodszych, ale i dorośli cieszyli się jak dzieci mogąc posłuchać popularnej Superniani, czyli Doroty Zawadzkiej.

Międzynarodowy Dzień Instytutu Konfucjusza 2014

Z okazji Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza, na Placu Wolności odbył się wielki piknik kulturalno-naukowy, zorganizowany przez działające przy Politechnice Opolskiej Centrum Współpracy Polska-Chiny. Obchody związane były z dziesięcioleciem działalności ośrodków konfucjańskich na świecie.

Przypomnijmy, że nasz – opolski powstał w 2008 r., jako drugi instytut w Polsce (w tej chwili w kraju działają już 4 takie placówki, a na całym świecie jest ich ponad 200) i szybko zdobył pozycję lidera na naszym kontynencie. Tysiące opolan przekonało sie dziś, że całkowicie zasłużenie!

Zajęcia w LO VI

Dnia 21 października br. kl. IA pod opieką wychowawcy mgr Agnieszki Borcuch i dr Anny Rajchel uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez lektorów języka chińskiego. W Centrum Współpracy Polska-Chiny – „Instytucie Konfucjusza”- Politechniki Opolskiej młodzież poznawała tajniki kaligrafii, która w Państwie Środka traktowana jest jako dziedzina twórczości artystycznej. Uczniowie próbowali wymawiać podstawowe chińskie zwroty ułatwiające nawiązywanie kontaktów międzyludzkich.   

W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w pokazie parzenia herbaty a następnie degustowała różne jej smaki. Uczniom najbardziej smakowała herbata czerwona pachnąca kwiatami oraz herbata ziołowa.

Dla uczniów kl. IA było to pierwsze spotkanie z chińską kulturą i tradycją, której znajomość i rozumienie ułatwia nawiązywanie również kontaktów biznesowych. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Dzięki takiej formie uczniowie zapoznali się z nowymi zwrotami oraz słowami. Dla młodzieży były to dwie godziny bardzo profesjonalnej, ciekawej, praktycznej i poszarzającej wiedzę lekcji.  

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/lo6″ title=”Zajęcia w LO VI”]