2016-10-08_147594201723

Instytut Konfucjusza gościnnie na akcji charytatywnej

W sobotę gościliśmy w Komprachcicach, które w tym dniu licytowały, grały i śpiewały dla chorego Nikodema, mieszkańca tejże gminy.
Więcej na temat ww. akcji charytatywnej możecie przeczytać tutaj:https://radio.opole.pl/100,173333,komprachcice-bawily-sie-i-…
Nasze lektorki dzielnie wymyślały i kaligrafowały chińskie imiona, włączając się w ten symboliczny sposób w zbiórkę pieniędzy dla chłopczyka.
Dziewczyny, dziękujemy serdecznie!

ik-dzien_2016-10-07-3260

Serdeczne 百年!

Tradycyjne życzenia stu lat, to dla placówki promującej jedną z najstarszych kultur na Ziemi trochę za mało, ale składane szczerze na pewno ucieszyły pracowników i wolontariuszy Instytutu Konfucjusza, który obchodził w miniony piątek ósme urodziny.

Centrum Współpracy Polska-Chiny z wielkim powodzeniem działa przy Politechnice Opolskiej, a jego siedziba znajduje się w II kampusie. Na swoje urodziny załoga instytutu, z dyrektor Ewą Jakuczek na czele,  opuściła jednak mury uczelni i zorganizowała wspaniały festyn w samym centrum miasta, łącząc swój jubileusz z obchodami Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza.

W programie imprezy znalazły się występy chińskich i opolskich artystów, którzy zaprezentowali tradycyjne melodie, stroje i tai chi, a także… godne podziwu opanowanie języka, którym popisali się w piosenkach uczniowie SP w Komprachcicach oraz SP Nr 1 w Opolu.

Na Placu Wolności pojawił się też wielki tort,  nie był on jednak jedynym kąskiem, którym można się było częstować. Podczas gdy na scenie trwały barwne pokazy, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii i dowiedzieć się, jak po chińsku brzmi ich imię, skosztować specjalnie zaparzonej, zielonej herbaty, pomalować twarze, porozmawiać z lektorami i trącić strunę tradycyjnych, chińskich instrumentów.

Można więc było zupełnie dosłownie dotknąć chińskiej kultury i… zaplanować zajęcia w ramach organizowanych przez IK kursów. Nie bez powodu przecież ścianę siedziby Instytutu Kunfucjasza zdobi sentencja starożytnego patrona:
Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek