15168838_1590447290980030_3278044049080016836_o

XXVII najazd poetów na zamek w Brzegu

Po raz pierwszy w języku mandaryńskim przekład wiersza Jacka Lubarta-Krzysicy o ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim czytała nasza koleżanka Jieqiong Zhao. Organizatorowi dziękujemy za zaproszenie!

15110964_1584271411597618_6216369655054903791_o

Zajęcia z pandą w tle!

Gościliśmy ostatnio dzieci z PSP 21 w Opolu, którym w zdobywaniu wiedzy o kulturze i języku chińskim pomagała namalowana przez nie panda. W nagrodę każde dziecko otrzymało kaligrafię z własnym chińskim imieniem, tym razem pisanie oddaliśmy w ręce fachowców, czyli naszych lektorek. Miały one czasami trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza w zetknięciu z mało popularnymi imionami. Ostatecznie ku uciesze dzieci wszystko się udało!

15128972_1581943731830386_8872057940925841932_o

Ceremonia parzenia herbaty

Pomimo jesiennego chłodu drzwi do Instytutu Konfucjusza pozostają otwarte. Nieustająco zapraszamy do odwiedzin, oraz na kursy języka chińskiego. Poniżej zdjęcia z tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty zorganizowanej dla Gości Instytutu.

malik-samorzad_2016-11-15-3-640x360

Współpraca samorządów studenckich

Szefowie parlamentów studenckich dwóch największych opolskich uczelni – uniwersytetu i politechniki spotkali się w bibliotece Instytutu Konfucjusza w II kampusie PO, aby porozmawiać o wspólnych inicjatywach.

Choć tradycja współpracy samorządów jest długa jak korowód podczas Żakinady – wczorajsze spotkanie było wyjątkowe, bo przewodniczącym i ich zastępcom towarzyszyli nowo wybrani prorektorzy do spraw studenckich – profesorowie Izabella Pisarek (UO) i Krzysztof Malik (PO).

Przy herbacie, zaparzonej z zachowaniem starochińskich prawideł, uczestnicy spotkania dyskutowali o Piastonaliach i Otrzęsinach, ale pomysłów na wspólne, nie tylko te imprezowe, projekty jest znacznie więcej, choćby w sprawach studenckich mediów, czy występowania o granty na finansowanie badań prowadzonych w kołach naukowych.

malik-samorzad_2016-11-15-3-5Podjecie wspólnej drogi współpracy może przynieść korzyści zarówno towarzyskie, jak i naukowe. – zauważyła prof. Pisarek – Obok wielu, ciekawych wydarzeń ta współpraca może też jednocześnie promować nasz region, jako miejsce dobre do życia i nauki. 

Znający się jeszcze ze szkolnej ławy prorektorzy zadeklarowali wsparcie studentów, a ich udana współpraca dobrze wróży także współpracy pomiędzy samorządami.  Wypatrujmy wiec efektów!

Uczestnicy spotkania –

dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO – prorektor ds. kształcenia studentów, Izabela Kaczyńska – przewodnicząca SSUO, Michał Karbowiak – zastępca przewodniczącej SSUO,  prof. Krzysztof Malik – prorektor ds. studenckich i inwestycji, Dominika Świerczyńska – przewodnicząca SSPO, Mateusz Zając – zastępca przewodniczącej SSPO.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

50lat-akademia_2016-10-28-6435-1

50 lat Politechniki Opolskiej, pół stulecia – pełny sukces

Dla każdego z 45 tysięcy absolwentów opolskiej uczelni, tysięcy studentów, setek obecnych i byłych pracowników i wreszcie niezliczonych partnerów naukowych, gospodarczych i społecznych z całego regionu, Polski i – bez żadnej przesady – świata, sukces owej połowy stulecia oznacza co innego. Wszystkich łączy  jednak wspólne przekonanie, że decyzja sprzed pięćdziesięciu lat była dobra, a jej owoce to przykład znakomitej inwestycji.

Od Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej do samodzielnej uczelni, która sama uruchamia swoje wydziały w sąsiednich miastach doprowadziły politechnikę trud i pasja wielu pokoleń pracowników i studentów. Ich następcy, pełni uznania i wdzięczności dla tego dorobku, świętowali dziś ,,złoty jubileusz” na uroczystej akademii w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

50lat-akademia_2016-10-28-6397Gratulacje i życzenia złożyli Jubilatce – między innymi – wojewoda opolski Adrian Czubak, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Jan Szmidt, prezes Urzędu Patentowego dr Alicja Adamczak, wicemarszałek Antoni Konopka, który na ręce rektora prof. Marka Tukiendorfa przekazał najwyższe samorządowe odznaczenie: Odznakę Honorową dla Politechniki Opolskiej,  wiceprezydent Opola Marcin Rol, a także Lu Gonghui – rektor Politechniki Pekińskiej, która jest partnerem naszej uczelni i działającego przy niej Instytutu Konfucjusza.

Patron tego jedynego w Polsce centrum współpracy Polska-Chiny, zlokalizowanego przy uczelni technicznej powiadał, że żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia.

tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

img_1695

Chińskie inwestycje w Opolu

Informujemy, że chiński koncern Hongbo znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także m.in. oświetlenia tuneli, ogrodów i lamp solarnych, podpisał uroczyście akt notarialny zakupu działki na terenie podstrefy WSSE w Opolu.

4 listopada w opolskim Ratuszu po ponad roku negocjacji, zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie w imieniu Hongbo Clean Energy Sp. z o.o. odebrała Pani prezes Zixuan You oraz wiceprezes Lizeng Wu. Podczas  uroczystości podpisania aktu notarialnego zakupu działki, na której powstanie fabryka, Politechnikę Opolską reprezentowali: prof. dr hab. Krzysztof Malik
prorektor ds. studenckich i  inwestycji Politechniki Opolskiej,  Ewa Jakuczek – dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz Yingnan Sun – specjalista ds. międzynarodowych
w Instytucie Konfucjusza w Opolu.

Chiński inwestor planuje wybudować w Opolu zaawansowany technologicznie ośrodek badań i produkcji oświetlenia LED. Pierwszy etap inwestycji będzie wynosić ok. 78 milionów złotych. Planowane rozpoczęcie prac nad powstaniem pierwszego budynku o powierzchni ok. 13 000 m2 ma nastąpić w grudniu bieżącego roku. Znajdą się w nim biura, magazyn oraz nowoczesna hala produkcyjna.

Docelowo w nowym zakładzie spółka chce zatrudnić 100 osób. Uruchomienie produkcji przewidziane jest na drugą połowę 2017 roku.