shanghai_pl

Delegacja z Szanghaju

Na zaproszenie opolskiego ratusza, w Opolu gościła grupa urzędników miejskich z jednej z największych, światowych metropolii. W planie wizyty nie mogło zabraknąć odwiedzin w Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Po przekroczeniu progu pięknej, konfucjańskiej biblioteki, skarbnik Szanghaju pani Qin Liping wyznała: czujemy się tu jak w domu!

Chińską delegację, w skład której weszli urzędnicy trzech wydziałów odpowiedzialnych w mieście za edukację, rozwój i sprawy społeczne przyjęli – w imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa – prorektor ds. studenckich i rozwoju prof. Krzysztof Malik oraz dyrektor IK Ewa Jakuczek.

Goście z Szanghaju opowiedzieli o ambicjach swojego miasta i planach współpracy z europejskimi partnerami. Gospodarze przedstawili uczelnię i całkiem bogatą historię naszych kontaktów z Chinami. W dyskusji toczonej w trzech językach – polskim (delegatom towarzyszył tłumacz), chińskim i angielskim, szybko okazało się, że dwa odległe pod każdym względem miasta – łączy ten sam, otwarty na inne kultury charakter.

Delegaci sprezentowali prorektorowi eleganckie akcesoria herbaciane, a w zamian otrzymali biznesową książkę o Chinach autorstwa prorektora.

W spotkaniu wzięli udział:

na zdjęciu od lewej: Li Chao – Staff member of Information Resources Department, Shanghai Information Center, Shanghai Public Credit Information Service Center, Ewa Jakuczek – dyrektor Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, Wang Min – Director-General of Discipline Inspection Group, Shanghai Municipal Development & Reform Commission; prof. Krzysztof Malik – prorektor ds. studenckich i rozwoju Politechniki Opolskiej, Qin Liping – Chief Economist, Shanghai Municipal Development & Reform Commission;  Wang Jun – Depyty Director of Social Development Division,  Shanghai Municipal Development & Reform Commission; Shi Weidong – Inspector Shanghai Municipal Education Commission; Tu Qiang – Senior Staff Member of SHDRC Office, Shanghai Municipal Development & Reform Commission;

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

jiangsu_pl

Muzyczna podróż w kierunku Jiangsu

W minioną sobotę, 08.12.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4 odbył się koncert chińskiej muzyki klasycznej „Spring in Northern Jiangsu”. Była to kolejna z imprez towarzyszących obchodom X – lecia działalności Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu.

W urokliwy i liryczny nastrój wprowadzili słuchaczy niezastąpieni Maria Ołdak i Dominik Zabłocki. Kameralna atmosfera oraz wypełniające salę kojące dźwięki skrzypiec i fortepianu pozwoliły przenieść się w odległy zakątek Państwa Środka. Właśnie tam, gdzie soczysta zieleń pól i wielobarwne kaskady kwiatów harmonijnie współgrają z odbijającym się w wodzie błękitem nieba.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej, wyjątkowym artystom i przybyłym słuchaczom za możliwość odbycia wspólnej muzycznej podróży.

psp_lewin_pl

Wizyta uczniów PSP im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim.

07.12.2018 r. nasz Instytut odwiedzili uczniowie z klas V-VI uczęszczający do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim. Pomiędzy lekcją kaligrafii ✍️, a pokazem starochińskiej ceremonii parzenia herbaty, można było usłyszeć jak dzieci utrwalają swoje ulubione chińskie słowo: „波兰”. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie. 🤗

dylaki_pl

谢谢 dla gości z Dylak

– Jakie jest Wasze ulubione chińskie słowo? 🤔
– 谢谢 (xièxiè) ! – odkrzyknęły chórem dzieci 😁

Dnia 05.12.2018 r. mieliśmy przyjemność gościć uczniów klas V-VIII uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Dylakach. 👋 Bardzo cieszy nas fakt, iż od teraz chińska kaligrafia nie będzie skrywała przed nimi żadnych tajemnic. ✍️Tak samo, zresztą, jak sztuka parzenia herbaty, która przywędrowała do Opola z samego Państwa Środka.

Zapraszamy do fotorelacji