IK-11_lat_2019-10-25-6262-640x360

Urodziny Instytutu Konfucjusza w Opolu!

W piątek 25.10.2019 r. w historycznej auli im. Oswalda Matei odbyły się wyjątkowe, jedenaste, urodziny Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu. Dlaczego były tak niezwykłe? Bowiem celebrowaliśmy je na równi z obchodami Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza oraz siedemdziesiątą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami.

Pośród zgromadzonych na sali gości i sympatyków Instytutu Konfucjusza znaleźli się reprezentanci władz Politechniki Opolskiej oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Po uroczystym rozpoczęciu zebrani goście mogli się przekonać, że chińska sztuka niejedno ma imię.

A wszystko to dzięki występowi młodych aktorów  ze szkoły PSP 14 z klasy 3 pod kierunkiem Pani Agaty Szlęg, która od wielu już lat z niebywałą pasją i zaangażowaniem wspiera projekty naszego Instytutu. Dzieci zaprezentowały inscenizację baśni Hansa Christiana Andersena z ważnym morałem, że największym skarbem na świecie są przyjaciele, ludzie, na których można liczyć i którym można zaufać. Nie wolno nikogo sądzić po pozorach, dlatego, ze czasem ktoś nierzucający się w oczy i o nieciekawej aparycji okazuje się mądrym i dobrym człowiekiem.

Jako, że powszechnie wiadomo, iż muzyka w kulturze chińskiej jest niezwykle ważna i od wieków służy jako droga mędrca, my także mieliśmy okazję do spaceru tą metaforyczną drogą. Zapoczątkowała ją lektorka Instytutu Konfucjusza Pani Fu, która zagrała na chińskim flecie poprzecznym –  dizi, następnie Pani Yang Xu-Czaja kontynuowała ten muzyczny spacer wykonując na pianinie chińskie utwory ludowe, a Pani Xiaoli Duann oczarowała publiczność grą na popularnym w Chinach instrumencie – guzheng. Ciekawostką jest fakt, że guzheng używany jest też w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Muzyczną ucztę przerwaliśmy na chwile pokazem Tai Chi z wachlarzem, który wykonała lektorka naszego instytutu Pani Xie Ychao oraz występem Pana Adama Laskowskiego – mistrza chińskich sztuk walki – Wing Chung – który zdobywał szlify pod okiem shifu Cheung.

Naszą melodyjną podróż w kierunku Państwa Środka zakończył występ Pani Elizy Jończyk – laureatki konkursu noworocznego. Pani Eliza zaprezentowała własne interpretacje utworów chińskich wykonawców : Wiosna w porannej alejce (Zhou Xuan) i trzy utwory artystki Teresy Tang: Napijmy się jeszcze raz, Księżyc odzwierciedla moją duszę oraz Ukochany.

Jednak, czymże byłyby urodziny bez wspólnego tortu i pamiątkowego zdjęcia? I tej tradycji musiało się stać zadość! Po zakończeniu części oficjalnej można było rozpocząć mniej formalną część naszego święta.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować osobom, bez których nasze urodziny na pewno nie upłynęłoby w tak wyjątkowej, ciepłej i przyjaznej atmosferze:  jedynemu w swoim rodzaju specjaliście ds. audiowizualnych – Panu Przemysławowi Puszczewiczowi, niezawodnym: fotografowi – Panu Sławojowi Dubielowi i operatorowi kamery – Panu Dariuszowi Markiewiczowi,  niezastąpionemu  konferansjerowi – Panu Grzegorzowi Paskowi oraz nieodzownemu Panu Ludwikowi Bednarzowi.

Korzystając z okazji chcemy także przywitać nowoprzybyłą dyrektor ze strony chińskiej – Panią prof. Wenjing Gong – która jest z nami dopiero od kilku tygodni. Mimo, że objęcie posady dyrektora dopiero przed nią, to jednak już teraz dała się poznać jako osoba pełna ciepła, zaangażowania i pasji.

Xie xie wszystkim przybyłym za wspólne świętowanie!

ik_zajecia_29102019

DARMOWY KURS JĘZYKA CHIŃSKIEGO DLA STUDENTÓW POLITECHNIKI OPOLSKIEJ! 

Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników Politechniki Opolskiej na kursy języka chińskiego.

Drodzy studenci Politechniki Opolskiej (Grupa początkująca),
zapraszamy na pierwsze zajęcia z języka chińskiego, które odbędą się na II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, b. nr 5, pok. 16
Poniedziałek 04.11.2019 – 15.30 – zajęcia poprowadzi Pani Yang Fengyan
Środa, 06.11.2019 – 15.00 – zajęcia poprowadzi Pani Xie Yichao
Czwartek 07.11.2019 – 17.00 – zajęcia poprowadzi Pani Fu Zhemin

Dear students of Opole University of Technology (Basic group),
We’d like to invite you to your first Chinese language classes, at the second Campus of OUT , Prószkowska street, building no 5, room 16
Each Monday – 3.30 p.m. –  teacher: Yang Fengyan (First meeting: 04.11.2019 – 3.30 p.m.)
Each Wednesday – 3 p.m. – teacher: Xie Yichao (First meeting: 06.11.2019  – 3 p.m.)
Each Thursday – 5 p.m.teacher: Fu Zhemin (First meeting: 07.11.2019 – 5 p.m)

Drodzy studenci Politechniki Opolskiej (Grupy kontynuujące),
Zapraszamy na zajęcia z języka chińskiego, które odbędą się na II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, b. nr 5:
– Wtorek, godz. 17.00, pok. nr 16 – HSK 2 – zajęcia poprowadzi Pani Zhao Weiwen (Pierwsze spotkanie – wtorek, 05.11.2019)
– Wtorek, godz. 17.00, pok. nr 13 – HSK 3,5 – zajęcia poprowadzi Pani Xie Yichao (Pierwsze spotkanie – wtorek, 05.11.2019)

O ewentualnych zmianach na Facebooku i stronie internetowej. Prosimy także o sprawdzanie swojej skrzynki mailowej.

Osoby, które nie są studentami Politechniki Opolskiej proszone są o indywidualny kontakt z pracownikami Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Opolu.

UWAGA!

Studenci uczęszczający na kurs języka chińskiego mogą go wpisać do suplementu dodatkowych osiągnięć z dwoma punktami ECTS.

Regulamin kursów