ik_glowna_panda

Informacje o organizacji kursów komercyjnych

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kursy języka chińskiego.

1. Informacje o organizacji kursów:

Lp. Kiedy? O której? Dla kogo?
1 Poniedziałki 17:00 Dla dzieci w wieku 7-10 lat
2 Wtorki 17:30 Dla młodzieży i dorosłych
3 Środy 17:00 Dla dzieci w wieku 11-15 lat

Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Konfucjusza, przy ul. Prószkowskiej 76 bud. 5, sala 16.

2. Regulamin i oświadczenie uczestnika kursu:

Regulamin | Oświadczenie uczestnika

3. Informacje o opłatach za kursy:

Nazwa kursu Liczba godzin lekcyjnych/semestr Opłata
1. Kurs dokształcający języka chińskiego dla dzieci 15 375 zł
2. Kurs dokształcający języka chińskiego dla młodzieży i dorosłych 30 600 zł

4. Adresy i numery kont do wpłat:

Opłat za kursy należy dokonywać na konta:

Instytutu Konfucjusza (bez możliwości otrzymania faktury)

55 1240 1633 1111 0010 1797 8032

Politechnika Opolska

Centrum Współpracy Polska-Chiny

Instytut Konfucjusza

Prószkowska 76 bud. 5

45-758 Opole

lub na konto główne Politechniki Opolskiej (z możliwością otrzymania faktury)

80 1240 1633 1111 0000 2651 2646

Politechnika Opolska

Prószkowska 76

45 – 758 Opole


W Instytucie Konfucjusza znajdziecie Państwo bogatą ofertę dostosowaną do różnych potrzeb.

Prosimy o kontakt mailowy:

m.pawlowska@po.edu.pl

w.sasiadek@po.edu.pl

lub telefoniczny 77 449 81 28

Szczegółowe informacje dotyczące terminów zajęć i płatności prześlemy wraz z potwierdzeniem zapisu do konkretnej grupy. W przypadku zebrania się grupy liczącej minimum 6 osób, możliwe jest uruchomienie kursu języka chińskiego z początkiem każdego semestru, na dowolnym poziomie.

76705215_3259671280724281_804738775186931712_o

Czy każda pora jest dobra na filozofię?

Oczywiście, że tak! Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów, które odbyły się
w minioną sobotę (23.11.2019 r.) w Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu. Było głośno, kolorowo i… zdecydowanie za krótko!

 Dlaczego pytanie „dlaczego” jest ważne dla filozofa? Czy nuda jest zawsze nudna? A może istnieje sposób narysowania perspektywy? Na te i inne trudne pytania starały się odpowiedzieć dzieci, których przewodnikiem na ścieżce „umiłowania mądrości” byli pani Anna Machacz – architekt edukacji, pedagog, trener i animator oraz dr Rafał Mazur – filozof, którego obszarem zainteresowania pozostają kwestie dotyczące chińskiego taoizmu. Cały czas uczestnikom towarzyszyła także Lin –  bohaterka bajki filozoficznej „Podróż na Wielką Górę”, której przygody były doskonałą okazją do rozpoczęcia wspólnych rozważań.

Początkowo Młodzi Filozofowie podchodzili do ważkich zagadnień wszechświata z pewną dozą nieufności, jednak bardzo szybko dali się porwać niezwykłej charyzmie
i zaangażowaniu prowadzących. Z całą pewnością w „przełamaniu lodów” pomogło wspólne tworzenie szemrzącego strumyka, który nieoczekiwanie przeobraża się w rwącą rzekę czy też gra na instrumentach muzycznych.

Zakończenie warsztatów było ukłonem w kierunku rodziców, którzy również mieli pytania do Filozofa. Jak się jednak okazało, nie da się w przeciągu godziny, dnia czy nawet tygodnia wyjaśnić „czym jest prawda” biorąc pod uwagę nieskończone możliwości odpowiedzi.

Pragniemy w tym miejscu podziękować Fundacji Naturalnie Edukacyjna za przypomnienie, że każde „dlaczego” jest dopiero początkiem podróży na „Wielką Górę”, która dla każdego z nas, niezależnie od wieku, jest wyjątkową przygodą.

2019-11-21_157435943210

Na Politechnice Opolskiej gotowali studenci z całego świata.

Międzynarodowy Dzień Gotowania na Politechnice Opolskiej. Dział współpracy międzynarodowej wraz z Instytutem Konfucjusza zorganizował smaczny wieczór. Studenci musieli jedynie przynieść produkty i stworzyć danie regionalne ze swojego państwa, z którym chcą się podzielić z innymi, a także nauczyć przyrządzania go.

– To jest już ponad 10 lat tradycji gotowania, która jest związana z programem Erasmus+, gościmy dzisiaj studentów z Indii, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Chin – mówi Marta Dembowska, uczelniany koordynator programu Erasmus+ na Politechnice Opolskiej. – Ja pokuszę się o stwierdzenie, że jest to tak naprawdę w ciągu roku akademickiego takie największe wydarzenie dla studentów Erasmusa, które łączy ze sobą i integruje ze studentami z naszej uczelni.

Dla polskich studentów dzisiejsze gotowanie to wędrówka po kulinarnej mapie świata. Postanowili również przygotować tradycyjne polskie dania.

– W ramach koła naukowego Żubr przygotowaliśmy dwa farsze do pierogów. Jeden ruski, drugi z kapustą i grzybami oraz śląski kołocz z jabłkami – mówi Kamila Koloch, studentka z Politechniki Opolskiej.

Bariera językowa dla polskich studentów nie stanowiła problemu, bo jak sami podkreślają – jeśli nie potrafimy mówić, to umiemy pokazywać.