Czy każda pora jest dobra na filozofię?

Oczywiście, że tak! Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów, które odbyły się
w minioną sobotę (23.11.2019 r.) w Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu. Było głośno, kolorowo i… zdecydowanie za krótko!

 Dlaczego pytanie „dlaczego” jest ważne dla filozofa? Czy nuda jest zawsze nudna? A może istnieje sposób narysowania perspektywy? Na te i inne trudne pytania starały się odpowiedzieć dzieci, których przewodnikiem na ścieżce „umiłowania mądrości” byli pani Anna Machacz – architekt edukacji, pedagog, trener i animator oraz dr Rafał Mazur – filozof, którego obszarem zainteresowania pozostają kwestie dotyczące chińskiego taoizmu. Cały czas uczestnikom towarzyszyła także Lin –  bohaterka bajki filozoficznej „Podróż na Wielką Górę”, której przygody były doskonałą okazją do rozpoczęcia wspólnych rozważań.

Początkowo Młodzi Filozofowie podchodzili do ważkich zagadnień wszechświata z pewną dozą nieufności, jednak bardzo szybko dali się porwać niezwykłej charyzmie
i zaangażowaniu prowadzących. Z całą pewnością w „przełamaniu lodów” pomogło wspólne tworzenie szemrzącego strumyka, który nieoczekiwanie przeobraża się w rwącą rzekę czy też gra na instrumentach muzycznych.

Zakończenie warsztatów było ukłonem w kierunku rodziców, którzy również mieli pytania do Filozofa. Jak się jednak okazało, nie da się w przeciągu godziny, dnia czy nawet tygodnia wyjaśnić „czym jest prawda” biorąc pod uwagę nieskończone możliwości odpowiedzi.

Pragniemy w tym miejscu podziękować Fundacji Naturalnie Edukacyjna za przypomnienie, że każde „dlaczego” jest dopiero początkiem podróży na „Wielką Górę”, która dla każdego z nas, niezależnie od wieku, jest wyjątkową przygodą.

Menu
Skip to content