IK_nowy_rok_2020-01-18-8840

Chiński Nowy Rok w szkole muzycznej w Opolu

Obchody Chińskiego Nowego Roku miały miejsce w sobotni (18 stycznia) wieczór w w Państwowej Szkol Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Przed koncertem chińskiej grupy Gansu Dance Troupe National Orchestra nagrodę za propagowanie współpracy z Chinami odebrał prof. Jerzy Skubis, a tytuł Honorowego  Obywatela Opola – Yingnan Sun z Instytutu Konfucjusza.

Chiński Nowy Rok w szkole muzycznej w Opolu [WIDEO, ZDJĘCIA]

fot. Sławoj Dubiel

Zespół Gansu Dance Troupe National Orchestra, który był gwiazdą koncertu, działa od 1961 roku, a jego członkowie, wyspecjalizowali się w tworzeniu i wykonywaniu utworów muzycznych i tanecznych związanych z Jedwabnym Szlakiem i tematyce poświęconej buddyjskiej świątyni Dunhuang.

Artyści byli wielokrotnie nagradzani i odwiedzili ponad 30 krajów. W Opolu wykonali klasyczny dramat taneczny –  “Jedwabny szlak”.

Przedstawienie poprzedził jak zwykle znakomity występ występ Chóru Politechniki Opolskiej pod kierownictwem Ludmiły Wocial Zawadzkiej.

Wysiłki budujące współpracę polsko-chińską docenione

Szczególną nagrodę, Kryształowego Mostu, otrzymał prof. Jerzy Skubis, który walczył o powstanie Instytutu Konfucjusza, a także aktywnie działa na rzecz współpracy polsko-chińskiej.

Chiński Nowy Rok w szkole muzycznej w Opolu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na zdjęciu od lewej: rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc, Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej oraz prof. Jerzy Skubis odbierający nagrodę. / fot. Anna Konopka

Natomiast tytuł Honorowego Obywatela Opola odebrał Yingnan Sun, główny specjalista ds. międzynarodowych z Instytutu Konfucjusza.

– Cieszę się, że to co pan Sun przez wiele lat inicjował, przynosi tak pozytywne efekty, jak pierwsza chińska inwestycja w tej części Europy. Na zielonym polu powstaje bowiem wielka fabryka firmy Hongbo, która tworzy nowoczesne i innowacyjne produkty – argumentował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta przyznając tytuł.

Chiński Nowy Rok w szkole muzycznej w Opolu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na zdjęciu Yingnan Sun z Instytutu Konfucjusza. / fot. Anna Konopka

Chiński Nowy Rok po raz kolejny w Opolu

Za organizacją tego niezwykłego wydarzenia stoi już od 11 lat Instytut Konfucjusza, działający przy Politechnice Opolskiej.

– Instytut jest mostem pomiędzy kulturą polską a chińską na różnych poziomach. Mieszczą się w nich  przedsięwzięcia kulturalne, biznesowe czy naukowe, których pokłosiem jest współpraca Politechniki Opolskiej i Politechniki Pekińskiej – mówi dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. badań i rozwoju na Politechnice Opolskiej.

–  Przez te 11 lat do Chin wyjechało wielu naszych studentów. Po dzisiejszych rozmowach z panem ambasadorem planujemy przyjazd studentów i doktorantów chińskich do Opola, gdzie odbędą staże i wymiany – dodaje.