Chiński Nowy Rok w szkole muzycznej w Opolu
Zespół Gansu Dance Troupe National Orchestra, który był gwiazdą koncertu, działa od 1961 roku, a jego członkowie, wyspecjalizowali się w tworzeniu i wykonywaniu utworów muzycznych i tanecznych związanych z Jedwabnym Szlakiem i tematyce poświęconej buddyjskiej świątyni Dunhuang.
Artyści byli wielokrotnie nagradzani i odwiedzili ponad 30 krajów. W Opolu wykonali klasyczny dramat taneczny – “Jedwabny szlak”.
Przedstawienie poprzedził jak zwykle znakomity występ występ Chóru Politechniki Opolskiej pod kierownictwem Ludmiły Wocial Zawadzkiej.
Wysiłki budujące współpracę polsko-chińską docenione
Szczególną nagrodę, Kryształowego Mostu, otrzymał prof. Jerzy Skubis, który walczył o powstanie Instytutu Konfucjusza, a także aktywnie działa na rzecz współpracy polsko-chińskiej.
Natomiast tytuł Honorowego Obywatela Opola odebrał Yingnan Sun, główny specjalista ds. międzynarodowych z Instytutu Konfucjusza.
– Cieszę się, że to co pan Sun przez wiele lat inicjował, przynosi tak pozytywne efekty, jak pierwsza chińska inwestycja w tej części Europy. Na zielonym polu powstaje bowiem wielka fabryka firmy Hongbo, która tworzy nowoczesne i innowacyjne produkty – argumentował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta przyznając tytuł.
Chiński Nowy Rok po raz kolejny w Opolu
Za organizacją tego niezwykłego wydarzenia stoi już od 11 lat Instytut Konfucjusza, działający przy Politechnice Opolskiej.
– Instytut jest mostem pomiędzy kulturą polską a chińską na różnych poziomach. Mieszczą się w nich przedsięwzięcia kulturalne, biznesowe czy naukowe, których pokłosiem jest współpraca Politechniki Opolskiej i Politechniki Pekińskiej – mówi dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. badań i rozwoju na Politechnice Opolskiej.
– Przez te 11 lat do Chin wyjechało wielu naszych studentów. Po dzisiejszych rozmowach z panem ambasadorem planujemy przyjazd studentów i doktorantów chińskich do Opola, gdzie odbędą staże i wymiany – dodaje.