Filharmonia_Opolska_koncert_2122022

Koncert symfoniczny pt. „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”

02-12-2022 r. o godz. 19:00 zapraszamy do Filharmonii Opolskiej na koncert symfoniczny pt. „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”.
 
Ku końcowi ma się chiński Rok Tygrysa i z tego właśnie powodu głównym bohaterem niniejszego wieczoru będzie Tan Dun i jego pięcioczęściowy Koncert wiolonczelowy Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok. Motywy kompozycji zaczerpnięte są z oscarowej ścieżki dźwiękowej do filmu Anga Lee i stanowią fascynującą hybrydę, spotkanie kultur Wschodu i Zachodu.
 
Tradycyjne instrumentarium Chin opiera się na (brzmiących dla nas egzotycznie) szarpanych instrumentach strunowych. Muzyka poważna w formie którą znamy, została przez mieszkańców najgęściej zaludnionego państwa świata zaadaptowana w sensie wykonawczym, ale niewiele jest oryginalnych chińskich symfonii czy uwertur. W tym kontekście spore wrażenie może wywierać ilość artystów-celebrytów chińskiej narodowości wśród klasycznych muzyków, dość wspomnieć nazwiska takie jak: Lang Lang, Yuja Wang i Yo-Yo Ma. Klasyczna muzyka chińska istnieje względnie od niedawna, trudnym zadaniem było zatem znalezienie utworu, który mógłby otworzyć ten szczególny koncert. Wybór padł na Suitę baletową z operetki Kraina uśmiechu. Popularne dzieło Lehára opowiada historię miłości, która każe głównej bohaterce ruszyć z Wiednia do Chin, a trzy fragmenty wdzięcznej muzyki baletowej to zdecydowanie europejskie wyobrażenie o muzyce dalekiego Wschodu.
Zajęcia w Instytucie Konfucjusza dla uczniów Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach

Zajęcia w Instytucie Konfucjusza dla uczniów Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach

W dniu 15 listopada 2022 r. Instytut Konfucjusza odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach. Na II kampusie Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej 76, w reprezentacyjnej sali Biblioteki oraz w sali wykładowej, w godzinach porannych gościliśmy młodzież z klasy IV, V oraz VI. W trakcie wizyty, uczniowie poznali podstawy chińskiej kaligrafii, a także elementy realioznawcze. Wykładom i ćwiczeniom praktycznym towarzyszył również pokaz tradycyjnej muzyki chińskiej. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w ceremonii parzenia herbaty będąc pod ogromnym wrażeniem fascynującej kultury i tradycji Państwa Środka. Serdeczne podziękowania dla przesympatycznych lektorek naszego Instytutu, które w tak ciekawy sposób poprowadziły zajęcia – były to panie: Lin Qiong i Xie Haoyan.