Podczas uroczystego balu powitano Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok – Rok Królika

Pokaz Tai-Chi, gry na guzhengu, parzenia chińskiej herbaty, warsztaty z kaligrafii czy quiz wiedzy o Państwie Środka – to tylko część programu balu, którego kilkadziesiąt gości przywitało Chiński Nowy Rok – Rok Królika.

To podwójnie ważne wydarzenie. Po pierwsze, powracamy do tradycji akademickich bali. Po drugie, celebrujemy Chiński Nowy Rok. Rok Królika to czas spokoju, harmonii i dobrej energii. Tego w ostatnich latach nam brakowało – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Pierwszy bal chiński odbył się na Politechnice Opolskiej w 2011 roku. To okazja, aby nasi goście mogli poznać lepiej kulturę chińską, co być może skłoni ich do zagłębienia wiedzy o niej i nauki języka chińskiego w naszym Instytucie Konfucjusza, który właśnie obchodzi jubileusz 15-lecia – zaznacza prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu. W programie balu był m.in. pokaz Tai-Chi, gry na guzhengu, parzenia chińskiej herbaty, warsztaty z kaligrafii czy quiz wiedzy o Państwie Środka.

Wśród kilkudziesięciu gości obecnych na balu był m.in. Jun Yi, attaché z chińskiej ambasady w Polsce. – Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu, świętować w Opolu Chiński Nowy Rok. Przy Politechnice Opolskiej Instytut Konfucjusza działa już 15 lat. W tym czasie wykonał wiele pracy na rzecz wymiany edukacyjnej, współpracy międzynarodowej między Chinami a Polską – podkreśla Jun Yi.
Bal został zorganizowany przez Instytut Konfucjusza przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej. – Bal ma także charakter integracyjny. Życie na uczelni to nie tylko praca i badania naukowe. Jest potrzebna płaszczyzna do spotkań poza gabinetami, laboratoriami. Za nami dwa lata pandemii, przerwane kontakty, dlatego ta inicjatywa jest bardzo cenna – podkreśla prof. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej.

Źrodło: https://wu.po.opole.pl/podczas-uroczystego-balu-powitano-chinski-nowy-rok/

Autor: Anna Kułynycz

Chilliny zamieszkały na Politechnice Opolskiej

Chilliny zamieszkały na Politechnice Opolskiej

Zakończyła się budowa parku chińskiego na kampusie Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej. Na ten cel udało się zagospodarować część dawnego placu apelowego z czasów jednostki wojskowej, który służył do niedawna jako parking. Przypomnijmy, że autorami projektu ogrodu są absolwenci architektury i budownictwa na Politechnice Opolskiej.

– Obecnie jest to już pełnoprawny park chiński wyposażony w ławki, oczko wodne, ale też wyposażony w multimedialną fontannę. Przy wejściu znajdują się również chilliny, czyli jednorożce z mitologii chińskiej, jako wyraz szczęścia i łaski boskiej. Jest też kilkaset nasadzeń, które już wiosną powinny zakwitnąć. Wszystko po to, żeby studenci mogli tutaj wypoczywać – mówi prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.

żródło: https://radio.opole.pl/100,662356,ogrod-chinski-na-kampusie-politechniki-opolskiej

fotografie: Maciej Marciński

opolskie o poranku rok królika

Yingnan Sun i Qiong Lin w programie „Opolskie o poranku”

Nowy Rok w Chinach to ruchome święto. W 2023 roku wypada w niedzielę 22 stycznia. Każdy chiński rok związany jest z jednym z dwunastu znaków zwierzęcych i jednym z pięciu żywiołów. 2023 będzie rokiem Królika i Wody. O tym, jak świętuje się w Chinach i dlaczego tak ważny jest kolor czerwony w programie „Opolskie o poranku” opowiedzieli mieszkający w Polsce i pracujący w Instytucie Konfucjusza na Politechnice Opolskiej: Yingnan Sun i Qiong Lin.