Chiński Nowy Rok – Rok Królika

Pokaz Tai-Chi, gry na guzhengu, parzenia chińskiej herbaty, warsztaty z kaligrafii czy quiz wiedzy o Państwie Środka – to tylko część programu balu, którego kilkadziesiąt gości przywitało Chiński Nowy Rok – Rok Królika.

To podwójnie ważne wydarzenie. Po pierwsze, powracamy do tradycji akademickich bali. Po drugie, celebrujemy Chiński Nowy Rok. Rok Królika to czas spokoju, harmonii i dobrej energii. Tego w ostatnich latach nam brakowało – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Pierwszy bal chiński odbył się na Politechnice Opolskiej w 2011 roku. To okazja, aby nasi goście mogli poznać lepiej kulturę chińską, co być może skłoni ich do zagłębienia wiedzy o niej i nauki języka chińskiego w naszym Instytucie Konfucjusza, który właśnie obchodzi jubileusz 15-lecia – zaznacza prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu. W programie balu był m.in. pokaz Tai-Chi, gry na guzhengu, parzenia chińskiej herbaty, warsztaty z kaligrafii czy quiz wiedzy o Państwie Środka.

Wśród kilkudziesięciu gości obecnych na balu był m.in. Jun Yi, attaché z chińskiej ambasady w Polsce. – Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu, świętować w Opolu Chiński Nowy Rok. Przy Politechnice Opolskiej Instytut Konfucjusza działa już 15 lat. W tym czasie wykonał wiele pracy na rzecz wymiany edukacyjnej, współpracy międzynarodowej między Chinami a Polską – podkreśla Jun Yi.
Bal został zorganizowany przez Instytut Konfucjusza przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej. – Bal ma także charakter integracyjny. Życie na uczelni to nie tylko praca i badania naukowe. Jest potrzebna płaszczyzna do spotkań poza gabinetami, laboratoriami. Za nami dwa lata pandemii, przerwane kontakty, dlatego ta inicjatywa jest bardzo cenna – podkreśla prof. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej.

Źrodło: https://wu.po.opole.pl/podczas-uroczystego-balu-powitano-chinski-nowy-rok/

Autor: Anna Kułynycz

Menu
Skip to content