IK-nowy-rok_2024-02-08-5871

W Instytucie Konfucjusza powitano Chiński Nowy Rok

W Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej uroczyście powitano Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka.

Powitanie nowego roku to najważniejsze święto w chińskiej kulturze. 10 lutego wypada Chiński Nowy Rok. To Rok Smoka, który jest jedyną mityczną istotą w horoskopie chińskim, pozostałe symbole to zwierzęta – wylicza prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, w którym uroczyście powitano Chiński Nowy Rok.
Takie wydarzenie to okazja do spróbowania tradycyjnych chińskich potraw, jak pierożki, ale to także czas na przedstawienie planów na kolejny rok w Instytucie Konfucjusza. Mamy sporo planów związanych z nowymi formami aktywności, ale nie tylko – informuje prof. Maria Bernat.

Instytut przede wszystkim uczy języka chińskiego i prowadzi promocję kultury Państwa Środka, ale proponuje również studia podyplomowe jak Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy. – Jednym z kluczowych planów na ten rok jest urządzenie biblioteki w Centrum Nauka Biznes przy ul. Waryńskiego, gdzie obecnie mieści się Instytut Konfucjusza a także zagospodarowanie terenu zielonego obok budynku. Obecnie znajduje się tam pomnik Konfucjusza – zapowiada prof. Maria Bernat.
Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej działa ponad 15 lat. – To instytucja odgrywająca także ważną rolę w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego Opola oraz w wymianie akademickiej i kulturowej pomiędzy Chinami a Polską – podkreślał prof. Qiao Junfei, rektor Politechniki Pekińskiej, który w październiku ub. r. uczestniczył w obchodach jubileuszu Instytutu Konfucjusza.