5defd296b580d_p

Studenci z zagranicy podzielili się w Opolu opłatkiem

Około 200 osób wzięło udział w przedświątecznym spotkaniu na Wydziale Teologicznym UO. Życzenia studentom i uczniom złożyli przedstawiciele władz PO i UO oraz bp Rudolf Pierskała.

Anastazja Prochoczuk i Madiana Łozowa z Ukrainy studiują w Opolu stosunki międzynarodowe. – W Opolu czujemy się bardzo fajnie, ludzie są mili i przyjęli nas życzliwie. To spotkanie jest potrzebne, żeby wszyscy czuli się jak rodzina – mówią. – Naszą specjalnością jest dyplomacja. My rozumiemy, że trzeba ludzi różnych narodowości i tradycji integrować. To spotkanie temu służy. A ukraińskie tradycje wigilijne są do polskich podobne: śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem i do wieczerzy – w szerokim rodzinnym gronie – siadamy wraz z pierwszą gwiazdką.

Weiwen Zhao jest wolontariuszką w opolskim Instytucie Konfucjusza. – Po zrobieniu dyplomu chciałabym zostać nauczycielką języka chińskiego – mówi. – Przyjechałam na roczny staż do Opola i odbywam praktykę, ucząc studentów Politechniki Opolskiej języka chińskiego. Na spotkanie świąteczne zostałam zaproszona przez polskich pracowników Instytutu Konfucjusza. Polska kultura związana ze świętami jest bardzo interesująca, ale mało mi znana. Chcę ją bliżej poznać.

Pani Marta Dębowska z Politechniki Opolskiej opowiadała o wigilijnych potrawach i tradycjach studentom – uczestnikom programu Erasmus + – z Włoch i z Turcji. – Omawiałam potrawy, które znajdują się na stole – mówi. Pokazywałam, że to częściowo są potrawy wigilijne, a częściowo inne. Wszystkie są wegetariańskie. To ukłon wobec studentów z Indii, którzy mięsa nie jedzą.

Zanim ks. biskup pobłogosławił opłatki i goście z różnych krajów mogli się nimi podzielić i spróbować polskich wigilinych potraw, na scenie zaprezentował się z ukraińskimi kolędami Chór Mikołaja Leontowicza pod dyrekcją Jurija Mykytiuka. Wystąpili także studenci z Chin, Kazachstanu i Białorusi.

Życzenia radosnych świąt studentom z zagranicy złożyli rektor PO, prof. Marcin Lorenc, prorektor UO prof. Izabella Pisarek, konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz bp Rudolf Pierskała, który przypomniał, że fundamentem świąt Bożego Narodzenia jest Pan Jezus.

Biskup podziękował obecnym za wzajemne obdarowanie różnymi językami, tradycjami i kulturami. – Umiemy się obdarować, bo Bóg nas obdarzył Dzieciątkiem Jezus – mówił. Życzył gościom z zagranicy, by doświadczyli rodzinności świąt Bożego Narodzenia w polskich domach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki z informacją o akcji Wigilia bez Granic. Na stronie wigiliabezgranic.com mogą się wpisywać zarówno cudzoziemcy chcący spędzić wigilię w polskich rodzinach, jak i rodziny gotowe ich przyjąć.

Materiał oryginalny: Studenci z zagranicy podzielili się w Opolu opłatkiem [ZDJĘCIA] – Nowa Trybuna Opolska

Comments are closed.