Świąteczna podróż w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej

W niecodzienną podróż po świecie udali się 14 grudnia nasi najmłodsi studenci, zdobywający wiedzę w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

Spotkanie poprowadziła Marta Dębowska – Koordynator Programu Erasmus+ na PO, która opowiedziała młodym żakom o studentach wielu narodowości uczących się na co dzień na Politechnice Opolskiej, a wspólnie z ‘Erasmusowymi’ gośćmi oraz wolontariuszkami Instytutu Konfucjusza dzieci odwiedziły kraje Europy i Azji, poznając tradycje wielu różnych świąt.

Cansu z Turcji opowiedziała o Dniu Dziecka , który jest ściśle związany z historią tureckiego państwa i co ciekawe obchodzony jest w dniu tureckiego Święta Niepodległości – 23 kwietnia.  W ramach tego wydarzenia we wszystkich tureckich szkołach dzieci biorą udział w barwnych paradach, które Cansu zaprezentowała na zdjęciach.

Z Turcji grupa DPO ruszyła do Państwa Środka by wspólnie z Weiwen i Zhemin, zapoznać się z tradycjami Chińskiego Nowego Roku, najważniejszego święta w tradycyjnym kalendarzu księżycowo-słonecznym obowiązującym w Chinach. Wolontariuszki z Instytutu Konfucjusza w ramach swojej prezentacji nie tylko opowiedziały o oryginalnych zwyczajach, kolorowych lampionach i pysznych potrawach, lecz również przygotowały dla zebranych dzieci zgadywanki,  które są jednym z elementów chińskiej noworocznej tradycji.

Z Chin młodzi studenci ruszyli w drogę powrotną do Europy, by wspólnie z Ioannisem poznać grecką tradycję obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zgodnie z bardzo dawną tradycją, Grecy oprócz choinki, kolorowymi światełkami i bombkami dekorują też modele statków, a w Noc Sylwestrową po północy rzucają owocem granatu na szczęście i dzielą się tzw. ciastem Świętego Mikołaja.

Prosto z Grecji dzieci udały się do Hiszpanii, o której świątecznych tradycjach opowiedział Apolinar. W ramach hiszpańskich świąt prezenty wręczane są nie tylko przez Mikołaja, ale również przez Trzech Króli. Grzeczne dzieci otrzymują prezenty, a te niegrzeczne … węgiel, co zaskoczyło całą grupę DPO. Apolinar wspomniał również o sylwestrowej tradycji, zgodnie z którą o północy z każdym wybiciem madryckiego dzwonu należy zjeść jedno winogrono, jako wróżbę pomyślności w każdym miesiącu Nowego Roku.

Zagraniczna podróż naszych małych żaków kończyła się na Ukrainie, o której tradycjach świątecznych opowiedziała pracująca w Dziale Współpracy Międzynarodowej Yuliia Ukolova. W ramach zgadywanki zaprezentowano dzieciom różnice pomiędzy Świętym Mikołajem, a Dziadkiem Mrozem, który zgodnie z prawosławną tradycją przynosi prezenty w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Jak się okazało pomimo, iż na Ukrainie święta obchodzone są w innym terminie, to tradycje zwłaszcza kulinarne są bardzo podobne do polskich.

Zwieńczeniem międzynarodowo-świątecznego spotkania była niespodziewana wizyta Mikołaja, który wręczył prezenty, wysłuchał piosenek i wspólnie z dziećmi oraz zagranicznymi gośćmi pozował do niezliczonej ilości zdjęć.

Oryginał: https://wu.po.opole.pl/swiateczna-podroz-w-ramach-dzieciecej-politechniki-opolskiej/?fbclid=IwAR3e71pgkMbEGaXdYQdGIvIGIWidBQ4rmOjCQug5E_OTrOlEy1LjoBM_Yg8

Menu
Skip to content