P1370059

Gra go ma swoich fanów w Opolu. Dołącz, baw się i wysil umysł.

Takich warsztatów w Opolu jeszcze nie było – warsztatów go. Można się tu zapoznać z niezwykłą grą strategiczną, wywodzącą się z Dalekiego Wschodu, a cieszącą się coraz większą popularnością również w Europie. Pierwsze spotkanie odbyło się w minioną sobotę w herbaciarni Jasminum przy ul. Piastowskiej, kolejne dwa będą w restauracji PRLowska Pl przy ul. Koraszewskiego (dwie środy: 26 lutego i 4 marca o godz. 19), a czwarte znów w Jasminum, w sobotę 7 marca o 16.30.

Go to starochińska gra z nadzwyczajną, 4000-letnią tradycją, popularna również w Japonii i Korei, jednak miliony entuzjastów ma na całym świecie. Jej miłośnicy spotykają się również w Opolu, gdzie od kilku lat istnieje Opolski Klub Go, którego członkowie spotykają się w soboty o godz. 16.30 w herbaciarni Jasminum. Mile widziany jest każdy, kto ma ochotę zagrać, a także wszyscy chcący poznać sztukę gry w go.

Na czym polega go?

Zasady są niezwykle proste – nie trzeba studiować wielostronicowej instrukcji, jak to często bywa w przypadku popularnych ostatnio planszówek. Para zawodników, kładąc na przemian czarne i białe kamienie na drewnianej kwadratowej desce (dużej, pokratkowanej, 19 na 19), rywalizuje o teren – kto otoczy łańcuchami swoich kamieni większy obszar, ten wygrywa.

Japońskie słowo „go” oznacza po prostu otaczanie. Chodzi o to, by swoimi kamieniami otoczyć jak najwięcej terenu oraz kamieni przeciwnika – utrudniając lub uniemożliwiając to samo rywalowi.

– Aby wygrać, trzeba się jednak trochę wysilić. To gra, która wymaga precyzyjnego myślenia –  opowiada Agata Bałaga, studentka informatyki na politechnice, która w go gra od trzech lat. – W każdym razie zasady są dość banalne – przekonuje.

Słowa Agaty potwierdza Małgorzata Sierakowska, licealistka z Opola, początkująca goistka: – Gra faktycznie jest wciągająca, niby prosta, ale trzeba dużo cierpliwości i logicznego myślenia. Myślę, że dam się namówić i przyjdę na kolejne spotkania – powiedziała.

Specjalne warsztaty poświęcone go przygotował i prowadzi Krzysztof Szymczyk, szef Opolskiego Klubu Go, prawdziwy „wyjadacz”, grający w go już ponad czterdzieści lat! A patronat nad wydarzeniem sprawuje Instytut Konfucjusza w Opolu.

Fot. Anna Konopka

– Razem z pracującymi w opolskim Instytucie Konfucjusza Chińczykami, dla których go jest elementem narodowej kultury, chcemy propagować tę wspaniałą grę towarzyską. Bo ona naprawdę jest wspaniała, w czasie warsztatów wszystkich chcę o tym przekonać – opowiada Krzysztof Szymczyk, na co dzień znany opolski korektor, który pracuje także dla „Opowiecie.info”.

– Owszem, jestem starym wyjadaczem, bo go fascynuje mnie od wczesnej młodości. Nie należę do ścisłej czołówki w Polsce, jestem raczej średniakiem, ale stale się uczę i bywam na prawie wszystkich możliwych turniejach w Polsce i okolicy. Właśnie jutro wybieram się na Słowację, za dwa tygodnie turniej we Wrocławiu, potem w Poznaniu, w kwietniu w Opolu, a latem kongres europejski na Ukrainie…

Jak podkreśla, cykl warsztatów został pomyślany m.in. dla osób, które chciałyby wystartować w kwietniowym turnieju go.

– Już teraz serdecznie zapraszamy na organizowany w Opolu po raz pierwszy turniej go! Odbędzie się 18 i 19 kwietnia. Nazwaliśmy go Confucius Cup i ogłosili już w całej Polsce i za granicą. Dzięki Instytutowi Konfucjusza w Opolu dostaniemy dofinansowanie, więc uczestnicy mogą już dziś liczyć na nagrody i efektowny puchar – zapowiada Krzysztof Szymczyk.

W go mogą grać już przedszkolaki. Wtedy wykorzystywana jest plansza znacznie mniejszych rozmiarów: 9 na 9. Dzieci są bardzo wdzięcznymi uczniami. Taka partia dwóch maluchów trwa kilka minut, a emocji przy otaczaniu przeciwnika łańcuchem kamieni jest co niemiara.

W większych miastach Polski i Europy nasi koledzy organizują takie lekcje dla dzieci. Może kiedyś urządzimy podobne w Opolu. Nauka go to znakomite ćwiczenie rozwijające myślenie i umiejętność koncentracji. A może nawet szansa na przyszłość. Wszak kariery mistrzów go – podobnie jak mistrzów muzyki i sportu – zaczynają się już w przedszkolu – mówią goiści z Opolskiego Klubu Go.

Każdy zainteresowany fenomenem gry go może przyjść na warsztaty. Poniżej harmonogram spotkań.

Więcej o opolskich fanach go można przeczytać na oficjalnym profilu na Facebooku OPOLSKI KLUB GO.

źródło: https://opowiecie.info/gra-go-swoich-fanow-opolu-dolacz-baw-sie-wysil-umysl/?fbclid=IwAR005FhxmJl9VFnrnWRkexNCEtZnblFP5BjWoY99_E-yQEiInbC-2Z4zcTY#prettyPhoto

Comments are closed.