DSC5245-1024x682

Wizyta prezes Hongbo

Na Politechnice Opolskiej gościliśmy w środę panią Yuxian You – prezes chińskiej firmy Hongbo Clean Energy Europe, potentata w produkcji oświetlenia LED, którego oddział od kilku lat działa w opolskiej strefie ekonomicznej. Pani prezes towarzyszyła Iwona Sękowska z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego. Tematem rozmów były plany wspólnych projektów – również tych, które sfinansować ma Unia Europejska.

Iwona Sękowska, Yuxian You, rektor prof. Marcin Lorenc, Yingnan Sun (Instytut Konfucjusza)

Zmieniamy naszą politechnikę i chcemy mocniej rozwinąć współpracę z Chinami. – powiedział podczas spotkania rektor prof. Marcin Lorenc.

Prezes You przypomniała, że decyzja o inwestycji w Opolu związana była z istnieniem w naszym mieście Instytutu Konfucjusza oraz uczelni technicznej, której absolwenci będą zasilać kadrę zakładu.

Doświadczenia ze współpracy z politechniką okazały się tak dobre, że prezes You zadeklarowała swoje wsparcie przy pozyskiwaniu przez region kolejnych inwestorów.  – Chętnie „zareklamuję” Politechnikę Opolską wśród przedsiębiorców, z którymi mam kontakt w ramach wpływowej rady, w jakiej zasiadam w Chinach.  –  powiedziała.

Rektor zaoferował wszelką otwartość na wspólne działania i zaprezentował pani prezes zaplecze badawcze uczelni oraz potencjał naukowców, zajmujących się powiązanymi z branżą Hongbo zagadnieniami.

prof. Rafał Stanisławski, Iwona Sękowska, rektor prof. Marcin Lorenc, dziekan WEAiI prof. Andrzej Cichoń, Yuxian You, dr inż. Jacek Korniak, współpracownicy prezes You, Yingnan Sun (Instytut Konfucjusza)

Po zwiedzeniu laboratoriów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki nasi goście udali się do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło – Centrum Współpracy Polska-Chiny, czyli Instytutu Konfucjusza, gdzie podjęła ich dyrektor Ewa Jakuczek.

Comments are closed.