wicemarszalek_spotkanie

Gdy dzieli dystans społeczny, ale łączy wspólna wizja

Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” od lat współpracuje i wspiera zarówno lokalne placówki oświatowe, przedstawicieli edukacji i kultury, jak również opolskie instytucje otoczenia biznesu. W miniony poniedziałek, 15.03.2021 r. odbyło się spotkanie mające na celu omówienie szczegółów nawiązania współpracy z Opolskim Urzędem Marszałkowskim. Pomimo zachowania zasad reżimu sanitarnego i dystansu, uczestników zbliżyły wspólne pomysły i plany.

W spotkaniu wzięły udział: dr hab. Maria Bernat, prof. uczelni PO – polska Dyrektor Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza”, prof. Wenjing Gong – chińska Dyrektor Instytutu Konfucjusza oraz pani Zuzanna Donath-Kasiura, która niespełna dwa tygodnie temu objęła zaszczytną funkcję Wicemarszałka Województwa. Tematem przewodnim były szeroko rozumiane: edukacja, wielokulturowość i internacjonalizacja, które doskonale wpisują się zarówno w obręb pracy zawodowej, jak i zainteresowań wszystkich zgromadzonych.

Pani Marszałek zajmuje się m.in. edukacją, rynkiem pracy oraz wielokulturowością. Od szesnastu lat jest związana z organizacją projektów o charakterze ponadregionalnym, regionalnym i lokalnym, a od 2020 roku pełni funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości.

Spotkanie było także doskonałą okazją do przysłowiowego „powrotu do źródeł”, bowiem Pani Marszałek jest absolwentką podyplomowych studiów „Biznes międzynarodowy: Unia Europejska-Chiny” organizowanych przez Instytut Konfucjusza.

Jeśli uwzględnić zarówno teoretyczne, jak praktyczne podejścia Pani Marszałek do kwestii, które na co dzień podejmowane są przez pracowników Instytutu Konfucjusza, dodać do tego otwartość na zmianę i głębokie rozumienie zróżnicowania kulturowego, wówczas wyłania się przekonanie graniczące z pewnością, iż współpraca będzie zarówno twórcza, jak i efektywna.

Comments are closed.