Międzynarodowy Konkurs Chinese Bridge

Politechnika Opolska gospodarzem konkursu chińskich talentów

W miniony czwartek (26.05.2022 r.) Politechnika Opolska zmieniła się w uczelnię łączącą wiedzę z zakresu znajomości języka chińskiego i talent artystyczny.

 To właśnie tego dnia miłośnicy Państwa Środka przyjechali do nas z całej Polski po to, by wziąć udział w „XXI Ogólnopolskich Eliminacjach Światowego Konkursu Języka Chińskiego dla Studentów” pn. „Chinese Bridge”, które to wydarzenie to cieszy się niesłabnąca popularnością na całym świecie.

W krajowej edycji eliminacji krajowych wzięło udział 14 uczestników, którzy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami. „Chinese Bridge” stanowił dla nich sprawdzian wiedzy o Państwie Środka oraz pokaz wyjątkowych talentów.

Już po raz czwarty gospodarzem konkursu „Mostu do Języka Chińskiego” było Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” Politechniki Opolskiej, a organizatorem – Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

W dniu konkursu nastąpiło uroczyste odsłonięcie dwumetrowej rzeźby chińskiego filozofa Konfucjusza, którego pomnik stanął na skwerze przed nową siedzibą Instytutu przy ul. Waryńskiego 4 w Opolu. W odsłonięciu rzeźby wzięły udział pani dr hab. Maria Bernat, prof. PO – dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz pani prof. Wenjing Gong – pełniąca funkcję chińskiego dyrektora placówki.

Ze strony Ambasady CHRL pojawili się panowie Jun Li oraz Yuchuan Zhang. Władze Uczelni reprezentowali JM Rektor Politechniki Opolskiej – dr hab. inż. Marcin Lorenc, prof. PO oraz prorektor ds. nauki i rozwoju – prof. dr hab. inż. Grzegorz Królczyk.

Konkurs odbywał się w całości w języku chińskim pod czujnym okiem jury, w skład którego wchodzili znani w kraju znawcy języka i kultury chińskiej: Zhou Li, Li Xie, Guoxiang Xia, Haiyan Zhao, Weijing Gong, dr Małgorzata Religa, Sylwia Witkowska.

Zwycięzcy:

I miejsce –  Aleksandra Łukasiewicz (Poznań)
Nagroda w postaci możliwości reprezentowania Polski w chińskiej edycji ogólnoświatowego konkursu „Most do języka chińskiego”

II miejsce ex equo – Wiktoria Gołuch, Natalia Karcz (Katowice)

III miejsce – Karolina Szymańska (Wrocław), Joanna Rajca (Katowice), Patrycja Lamczyk (Katowice)

Zwycięzcom i uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zgromadzonej publiczności za życzliwe wsparcie i pozytywne emocje w eliminacyjnych zmaganiach!

Comments are closed.