portugalia-spotkanie-2015-02-18-2848-640x360

Polsko-Portugalski szczyt Rektorów

Kiedy podczas wczorajszej debaty, zapytano ambasadora RP w Lizbonie, prof. Bronisława Misztala, o europejski kraj na literę ,,p”, borykający się z problemem demografii i bezrobocia – padły dwie, równoważne odpowiedzi. Polska i Portugalia, choć geograficznie odległe, mają ze sobą wiele wspólnego, wspólnie więc starają się sprostać współczesnym wyzwaniom, przynajmniej w sferze nauki. 

Politechnika Opolska kolejny raz była wczoraj gospodarzem spotkania w ramach współpracy łączącej od października 2013 r. konferencje rektorów uczelni technicznych obu krajów – KRPUT reprezentowanej na szczcycie przez rektora prof.Marka Tukiendorfa oraz CCISP, której przewodniczy prof. Joaquim Mourato.

W zastępstwie szefa KRPUT prof. Tadeusza Więckowskiego na opolskie obrady przyjechał dr inż. Andrzej Moczko, doradca w sprawach współpracy z zagranicą na Politechnice Wrocławskiej.

Przewodniczącemu CCISP towarzyszyli prof. Helder Pereira, Vice-President of Santarém Polytechnic Institute, prof. Armando Pires, Head of CCISP International Affairs oraz José Miguel Nunes Pereira, CCISP Adviser.

Tym razem rektorzy wraz z ambasadorem dyskutowali nad możliwością wprowadzenia podwójnych dyplomów na partnerskich uczelniach, zwiększeniem mobilności studentów i naukowców oraz wspólnym aplikowaniem o unijne środki na projekty badawcze w ramach programu Horyzont 2020.

Po roboczym spotkaniu goście z Portugalii – starszego i bardziej doświadczonego członka UE, wzięli udział w debacie o unijnej przyszłości Polski, zorganizowanej przez naszą uczelnię wspólnie z redakcją NTO.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/polsko_portugalski_szczyt_rektorow” title=”Polsko-Portugalsi Szczyt Rektorów”]

Comments are closed.