IK-nowy-rok_2015-02-10-2446-640x360

Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku

Na zaproszenie Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej, do Opola przyjechali artyści z szanghajskiego konserwatorium i tamtejszej akademii teatralnej, aby wspólnie z bliko tysiącem widzów uczcić rozpoczynjący się 19 lutego rok spod znaku .

Znak ten może być interpretowany zarówno jako Koza, jak i Owca, stąd też rozbieżności spotykane w horoskopach. Jakby tego było mało, Chiński Nowy Rok nazywany jest wymiennie Świętem Wiosny. Żadnych wątpliwości nie budzi natomiast fakt, że to święto jest najważniejszym punktem w kalendarzu Państwa Środka i jednym z ważniejszych w kalendarzu wszystkich Opolan, którzy już po raz siódmy wzięli udział w jego uroczystych obchodach.

Tym razem tradycyjne przedstawienie artystyczne miało miejsce w Dom-Expo. Na występ muzyków, akrobatów i iluzjonistów reprezentujących największe chińskie miasto (Pekin ma o trzy miliony mniejszą populację od Szanghaju, są to odpowiednio ok. 20 i 23 miliony mieszkańców) zaprosił rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf (,,Chcemy się dzielić tym, co mamy najlepsze”) oraz Prezydent OpolaArkadiusz Wiśniewski, który najpierw zażartował, że pierwszy raz w życiu ma okazję składać noworoczne życzenia w lutym, a potem, zapewne także po raz pierwszy, asystował na scenie chińskiej pani magik.

Występ pod tytułem ,,Szczęśliwego Nowego Chińskiego Roku” otworzyli uroczyście patroni wydarzenia: Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

W programie znalazły się popisy wokalne, taneczne i iluzjonistyczne, z których bodaj największe wrażenie na publiczności zrobił wywodzący się z syczuańskiej opery pokaz ,,zmiany twarzy”.

Jak oni to robią? – chciałoby się zapytać, i o iluzjonistów i o Chińczyków, których kulturą interesuje się coraz szerszy świat.

Wiemy na pewno jak to jest w Opolu. Popularyzację wśród mieszkańców, Chiny zawdzięczają najlepszemu w Europie Instytutowi Konfucjusza i jego pracownikom, w tym również zmieniającym się rokrocznie lektorom, którym podziękowano na scenie 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ik_rok_owcy” title=”Rok Owcy”]

Comments are closed.