IK-chinski-nowy-rok_2016-01-30-4540 (1)

Chiński Nowy Rok pod znakiem Małpy

Święto Wiosny (właściwa nazwa Chińskiego Nowego Roku)  to dla mieszkańców Państwa Środka najważniejsze święto w roku. Wielu Chińczyków przemierza kraj czy wraca z zagranicy aby spotkać się w tym czasie ze swoją rodziną. Nasi pracownicy również, toteż obchody Święta Wiosny odbywają się w Opolu nieco wcześniej.

IK-chinski-nowy-rok_2016-01-30-4157

Podczas tegorocznej gali w Teatrze im Jana Kochanowskiego można było zobaczyć zapierające dech w piersiach cyrkowe akrobacje, tradycyjne chińskie tańce, a także posłuchać muzyki i śpiewu. Tancerze, muzycy i akrobaci z Ordos National Song and Dance Theatre oraz z National Art Theatre, w porywającym widowisku pt. ,,Kolory chińskich stepów” zaprezentowali kulturę ludową północnej prowincji Mongolia Wewnętrzna. Na deskach teatru zabrzmiał morin khuur, tradycyjny instrument o strunach z końskiego włosia i wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO, charakterystyczny dla tego regionu śpiew alikwotowy.

Spektakl został zorganizowany przez Ministerstwo Kultury Chińskiej Republiki Ludowej, Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo-Kulturalne.

IK-chinski-nowy-rok_2016-01-30-4221

Opolska publiczność, dobrze już obeznana ze zjawiskowością orientalnych strojów, choreografii i dźwięków, za każdym razem (a widowiska artystyczne odbywają się dzięki Instytutowi Konfucjusza kierowanemu przez dr hab. Marię Bernat, prof. PO dwa razy do roku)  – reaguje zachwytem. Nie da się przecież nasycić pokazami jednej z najstarszych ludzkich kultur.

 

 

Comments are closed.