IK-spotkanie-wojewoda

Nowe przystanki na Nowym Jedwabnym Szlaku

Na Politechnice Opolskiej, a  ściśle w pięknej bibliotece Instytutu Konfucjusza odbyło się dziś spotkanie zespołu ds. relacji polsko-chińskich powołanego przy Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Do dyskusji o współpracy z Krajem Środka trudno nie tylko o lepsze miejsce, ale też – jak przekonywała wicewojewoda Violetta Porowska –  czas.

ik-spotkanie-wojewoda_2016-12-20-5727Właśnie teraz rząd Chiński deklaruje olbrzymią otwartość na gospodarcze kontakty z Polską – relacjonowała swoją niedawną wizytę w Pekinie, gdzie przebywała z delegacją polskich wojewodów – a bramą do nich może stać się nasze województwo. Stoi za nami doceniany przez centralę, wspaniały Instytut Konfucjusza i Politechnika Opolska. Musimy to wykorzystać!

Nasz region może być bramą nie tylko do kontaktów Chin z Polską, ale i całą naszą częścią Europy – Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa poszedł nawet krok dalej.

Każdy, kto choć tylko pobieżnie śledzi lokalne wydarzenia wie, że oceny te bynajmniej nie są stawiane na wyrost: to właśnie w Opolu, w lutym tego roku odbyła się konferencja One Belt One Road, podczas której najwięksi ekonomiści, politycy i naukowcy dyskutowali o największym projekcie wymiany handlowej, naukowej i kulturalnej między współczesną Europą i Azją, to na Politechnice Opolskiej podpisano pierwszą umowę partnerską w sprawie szlaku z Chongqing Jiaotong University, i to właśnie rektor z Opola – prof. Marek Tukiendorf, po otrzymaniu medalu HANBAN został poproszony o poprowadzenie sesji dotyczącej projektu dla kilkutysięcznego grona uczestników The 11th Confucius Institute Conference w Kunmingu, nazywanej ,,Edukacyjnym Davos”.

Bez żadnej przesady mamy potencjał do partnerowania Chinom na polu nauki i gospodarki (zwłaszcza przemysłu spożywczego, którym Chińczycy są bardzo zainteresowani).

wojAby rozwijać tak dobrze zapowiadające się relacje, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, na 25 kwietnia 2017 r. zaplanował Międzynarodową Konferencję Polsko-Chińską pod patronatem Prezydenta RP, której współorganizację powierzył miastu Opole oraz politechnice.

W konferencji, która była głównym przedmiotem dzisiejszego, roboczego spotkania, mieliby wziąć udział najważniejsi politycy – przedstawiciele rządu i dyplomacji obu krajów, środowisko akademickie i biznesowe, a zakres tematyczny obejmowałby głównie projekt One Belt One Road. Dzięki osobistym staraniom pani wicewojewody, jednym z pierwszych gości, którzy już zadeklarowali udział w konferencji jest prezes chińskiego Huawei.

Jak podał – powołując się na wyniki ankiety – Krzysztof Ciecióra z Urzędu Wojewódzkiego, 90 % firm z Opolszczyzny jest otwartych na współpracę z podmiotami z Chin. Jeśli więc wszystkie środowiska i oba kraje łączy podobny entuzjazm – chyba nie musimy się martwić o to, żeby – jak to obrazowo mówiono podczas spotkania – ,,zdążyć wsiąść do tego pociągu”. My już tam jesteśmy!

W spotkaniu wzięli udział: wojewoda opolski Adrian Czubak, wicewojewoda opolska Violetta Porowska, Krzysztof Ciecióra (Urząd Wojewódzki), Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, Piotr Merta z Urzędu Miasta Opola, Iwona Sękowska reprezentująca Urząd Marszałkowski, przedsiębiorca Radosław Atlas,  dr Stankomir Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego, rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. studenckich i inwestycji, prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, dyrektor Biura Rektora PO Wojciech Najda,dyrektor Instytutu Konfucjusza Ewa Jakuczek, Yingnan Sun (IK).

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

Comments are closed.