hongbo

Hongbo otworzy w Opolu centrum badawczo-rozwojowe

Dzięki zapleczu w postaci Politechniki Opolskiej już kolejna, zagraniczna firma podjęła decyzję o rozbudowie ulokowanego w Opolu zakładu produkcyjnego o centrum badawczo-rozwojowe, gdzie opolanie będą rozwijać technologię, a nie tylko montować gotowe produkty.

Tym razem, po niemieckim potentacie branży elektronicznej, firmie ifm ecolink (otwarcie fabryki – październik 2012, otwarcie jedynego w Europie centrum rozwojowego – październik 2016) jest to chiński producent oświetlenia, firma Hongbo Clean Energy wywodzącego się z liczącego 7 milionów mieszkańców miasta Fuzhou w chińskiej prowincji Fuijan. Pod koniec marca, w wyniku porozumień z miastem i politechniką, Hongbo rozpoczęło budowę zakładu w strefie ekonomicznej, a już 13 czerwca, przedstawiciele firmy spotkali się z władzami uczelni, aby omówić kolejną, rozwojową inwestycję.

Politechnika Opolska, jako lider w kontaktach z Chinami to dla azjatyckich inwestorów atrakcyjny partner. Działający tu od blisko dekady i uznawany za jeden z najlepszych w Europie Instytut Konfucjusza, a także przywództwo politechniki w konsorcjum One Belt One Road, którego celem jest wspólne pozyskiwanie projektów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku (na jego czele, wraz z rektorami z Pekinu i Chongqing stoi rektor prof. Marek Tukiendorf) sprawiają, że niewielkie Opole jest ważnym punktem na biznesowej mapie współpracy z Krajem Środka.

Delegacja z Hongbo w składzie: Wu Lizeng – vice president, Hongbo Group Co., Ltd., Lin Zhichao – Technical Manager, Hongbo Optoelectronic Technology Co., Ltd., Xu Fangcai – Quality Control Manager, Hongbo Optoelectronic Technology Co., Ltd., Wang Xin – Interpreter, Hongbo Clean Energy Europe sp. z o.o, Beata Heczko – Director of Project Preparation, Hongbo Clean Energy Europe sp. z o.o., Piotr Rychlicki – Główny Specjalista ds. funduszy unijnych, Bonusconsulting PLSC Jan Klimkiewicz i Michał Knapik, rozmawiała z przedstawicielami uczelni – rektorem prof. Markiem Tukiendorfem, dyrektor Instytutu Konfucjusza Ewą Jakuczek, Yingnanem Sunem (IK) oraz dyrektor Działu Współpracy i Rozwoju Anną Czabak o szeroko zakrojonej współpracy.

W ramach przyszłego centrum planuje się praktyki studenckie i stypendia, przede wszystkim jednak, chińskim przedsiębiorcom zależy na udoskonaleniu produktów i rozwijaniu myśli technicznej, które chcą powierzyć innowacyjnym inżynierom Politechniki Opolskiej.

W ten sposób urzeczywistnia się dążenie rektora prof. Marka Tukiendorfa, aby wyroby schodzące z taśm w opolskich fabrykach miały na ulotkach adnotację nie tylko ,,made”, ale też „designed” in Poland.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

Comments are closed.