rok_swinki_pl

Rozpoczął się Chiński Rok Świni

To będzie wspaniały rok! Czy może być inaczej, jeśli patronuje mu symbol dobrobytu i szczęścia, a jego powitanie uświetnili najlepsi, chińscy tancerze?  

Artyści, o których mowa to studenci prestiżowej Pekińskiej Akademii Tańca, którzy przyjechali na zaproszenie Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej, rektora prof. Marka Tukiendorfa oraz  Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Świętowanie nowego roku w kalendarzu przyjaciół z Kraju Środka ma w naszym mieście tak długą tradycję, jak łączące nas, formalne relacje, a więc 11 lat!

 

 

 

Młodzi ludzie zaprezentowali na deskach „Kochanowskiego” zapierające dech widowisko baletowe oparte na chińskiej poezji klasycznej. Za pomocą nowoczesnej choreografii, światła i ruchu tancerze przywołali pochodzące sprzed ok. trzech tysięcy lat wiersze o miłości – z jej radością, ale też tęsknotą i bólem straty – które składają się na słynny skarb chińskiej kultury: „Księgę Pieśni” (Shi Jing).

Organizacją imprezy zajął się międzynarodowy zespół IK pod dyrekcją Ewy Jakuczek, a konferansjerem wydarzenia był Grzegorz Pasek z Politechniki Opolskiej.

Comments are closed.