Rektor Minjiang University z wizytą na Politechnice Opolskiej

Na zaproszenie opolskiego Instytutu Konfucjusza, na naszej uczelni gościła dziś delegacja chińskiego uniwersytetu z miasta Fuzhou – stolicy prowincji Fujian, której oficjalnym partnerem jest województwo opolskie.

Przedstawiciele jednej z ważniejszych uczelni w Fujian z rektorem Wang Zonghua na czele, duskutowali ze stroną polską o możliwości wymiany akademickiej. Minjiang University oferuje kształcenie na poziomie odpowiadającym naszym studiom I stopnia w wielu dyscyplinach – od nauk technicznych, przez ekonomię i języki obce, po sztukę i turystykę. Uczelnia kształci ok. 18 tys. studentów.

W podróży do Europy rektorowi towarzyszyli Ren Tao, Deputy Director, Office of Human Resources,  You Xin, Director International Affairs Office, Chen Xuying, Director Office of Development and Planning oraz Lin Wenzhong, Dean, College of Computer Science and Control Engineering.

W ciągu wypełnionego spotkaniami dnia, gości podejmowali rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. studenckich i inwestycji prof. Krzysztof Malik, dyrektorzy Instytutu Konfucjusza Ewa Jakuczek i Liang Yansong oraz Małgorzata Nowicka-Zając z Centrum Obsługi Studenta.

Obok eleganckiej biblioteki IK, Chińczycy mieli również okazję zobaczyć zaplecze laboratoryjne Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, po którym oprowadził ich dr hab. inż. Krzysztof Zatwarnicki, prof. PO.

Zarówno środowisko akademickie, jak i biznesowe partnerskiej prowincji w Chinach ma we współpracy z Politechniką Opolską już spore doświadczenie. Producent oświetlenia Hongbo oraz Company Fuzhou Comvee, z którymi realizujemy wspólne projekty wywodzą się właśnie z liczącej sobie 7 milionów mieszkańców, stolicy regionu.

tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

Menu
Skip to content