Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu zaprasza na bezpłatne zajęcia Chi Kung Tai Chi
Miejsce: Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego (SCK), ul. Katowicka 95, 45-061 Opole
Termin: czwartki godz. 16:30-18:00
Tai chi to nie tylko system ćwiczeń fizycznych, lecz także sztuka samoobrony. To wyjątkowa podróż w głąb siebie, uzyskanie równowagi pomiędzy ciałem i umysłem oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Uwaga: Zapisy przyjmowane są na podstawie formularza zgłoszeniowego. W przypadku osiągnięcia limitu miejsc zgłoszenia będą rejestrowane na liście rezerwowej. Zajęcia są prowadzone przez kwalifikowanego Instruktora.
12 sierpnia w Centrum Współpracy Polska-Chiny “Instytut Konfucjusza” PO miało miejsce rozdanie dyplomów dla słuchaczy studiów podyplomowych “Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”. Serdecznie gratulujemy!
Przez trzy dni od niedzieli do wtorku (7-9 sierpnia) studenci Instytutu Konfucjusza pogłębiali swoja wiedzę z języka i kultury Państwa Środka.
Niedziela poświęcona była grom. Uczyliśmy się chińskiej odmiany szachów. Ta królewska gra wywodzi sie z Indii. Do Europy trafiła dzięki pośrednictwu Arabów. Chińskie szachy Xiangqi, to odmiana tej gry, która populara jest nie tylko w Chinach, ale także w Wietnamie i na Tajawnie. Dzięki grze mieliśmy okazję dzięki tej grze porównać ewolucję znaków w czasie: kwadryga, słoń itp. Także madżong znalazł grono wielbicieli, zafascynowanych tym, że logiczne myślenie i zdolność przewidywania skutecznie niweluje losowy charakter tej gry.
Przedpołudnie w poniedziałek poświęcone było feng-shui. Pani mgr Magdalena Pawłowicz, uczennica niedawno zmarłego profesora Jacka Kryga zapoznała nas ze starożytną sztuką planowania przestrzeni. Po południu małymi grupkami rozeszliśmy się po okolicy w poszukiwaniu harmonii i kontaktu z przyroda. Wieczór przeznaczony był na grę w podchody – wskazówki oczywiście przy wykorzystaniu chińskich znaków. Potem do późnych godzin nocnych siedzieliśmy jeszcze rozmawiając o nauce języka, kulturze itp.
We wtorek nie chcieliśmy odjeżdżać. Pożegnaliśmy się także z naszymi nauczycielkami, które w ostatnim roku pracowały z nami: Peng Diaoyu i Xie Haoyan niestety musiała już wcześniej wyjechać. Na szczęście zostaje z nami Pani Xie Yichao!
Kilka przemyśleń: to był wspaniały czas. Rzadko mamy możliwość aktywnego ćwiczenia naszych umiejętności poza klasą , komunikacja to nie tylko gramatyka i pisanie, ale przede wszystkim mówienie, nauka języka to też nauka kultury i poszerzanie własnych horyzontów.
Bardzo dziękujemy pracownikom i wolontariuszkom z Instytutu Konfucjusza za umożliwienie nam tego wszystkiego.
W dniach 3-5 lipca 2024 Maria Bernat Dyrektor Instytutu Konfucjusza i Yingnan Sun specjalista ds. międzynarodowych uczestniczyli w Konferencji Instytutów Konfucjusza i niezależnych klas konfucjańskich odbywającej się na Uniwersytecie w Budapeszcie. W trakcie konferencji zaprezentowano strategię Fundacji (jednostki zwierzchniej ) oraz osiągnięcia i problemy poszczególnych instytutów.
22 czerwca pracownicy Instytutu Konfucjusza partycypowali w Międzynarodowym Pikniku Rodzinnym „Opolskie Gościnne”. Lektorki instytutu prowadziły warsztaty kaligrafii chińskiej oraz parzenia herbaty. Nasi pracownicy poprowadzili również zajęcia z zakresu gimnastyki Qigong
8 czerwca w Instytucie Konfucjusza odbyła się pierwsza tura obron prac podyplomowych w ramach studiów „Chiny w biznesie międzynarodowym – prawne i kulturowe aspekty współpracy”. Efektami swoich rozważań intelektualnych miały możliwość pochwalenia się trzy seminarzystki prof. Leszka Karczewskiego oraz prof. Stankomira Nicieji. Obrony zakończyły się sukcesem. Gratulujemy!
6 czerwca nasze lektorki, Xie Yichao oraz Peng Diaoyun, przeprowadziły warsztaty poświęcone ceremonii parzenia herbaty dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku oraz Gesamtschule w Marienheide. Polscy i niemieccy uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze smakiem różnych rodzajów herbaty oraz jej rolą w kulturze chińskiej.
We wtorek, 4 czerwca, w ramach cyklu „Kącik Chiński” odbył się kolejny wykład dr. Stanisława Niewińskiego poświęcony ustrojowi Cesarstwa Chińskiego. Podczas niniejszego spotkania pracownik Instytutu Konfucjusza przybliżył słuchaczom aksjologiczne fundamenty cesarstwa m.in. filozofię konfucjańską i legistyczną, czy tradycje polityczne ludów koczowniczych.
30. maja w kinie Meduza można było obejrzeć kolejny film z cyklu Festiwalu filmów chińskich w Opolu. Reżyser Donnie Yen jest znany w Polsce i nawet w Opolu ma swoich fanów. Także i w tym przypadku sława tego aktora i reżysera nie zwiodła. W Meduzie zjawiło się liczne grono jego wielbicieli. „Donnie Yen przeszedł sam siebie” powiedział nam Grzegorz, wielbiciel lotniskowców, Star Treka i filmów kung-fu. Po seansie widzowie doszukali się nawiązań nie tylko do estetyki Państwa Środka, ale nawet starożytnej Persji (sic!). Z pewnością nie był to film, dla osób którym obca jest estetyka bajkowości filmów kung-fu, poszukiwaczy realizmu i dosłowności.