IK-nowy-rok_2015-02-10-2446-640x360

Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku

Na zaproszenie Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej, do Opola przyjechali artyści z szanghajskiego konserwatorium i tamtejszej akademii teatralnej, aby wspólnie z bliko tysiącem widzów uczcić rozpoczynjący się 19 lutego rok spod znaku .

Znak ten może być interpretowany zarówno jako Koza, jak i Owca, stąd też rozbieżności spotykane w horoskopach. Jakby tego było mało, Chiński Nowy Rok nazywany jest wymiennie Świętem Wiosny. Żadnych wątpliwości nie budzi natomiast fakt, że to święto jest najważniejszym punktem w kalendarzu Państwa Środka i jednym z ważniejszych w kalendarzu wszystkich Opolan, którzy już po raz siódmy wzięli udział w jego uroczystych obchodach.

Tym razem tradycyjne przedstawienie artystyczne miało miejsce w Dom-Expo. Na występ muzyków, akrobatów i iluzjonistów reprezentujących największe chińskie miasto (Pekin ma o trzy miliony mniejszą populację od Szanghaju, są to odpowiednio ok. 20 i 23 miliony mieszkańców) zaprosił rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf (,,Chcemy się dzielić tym, co mamy najlepsze”) oraz Prezydent OpolaArkadiusz Wiśniewski, który najpierw zażartował, że pierwszy raz w życiu ma okazję składać noworoczne życzenia w lutym, a potem, zapewne także po raz pierwszy, asystował na scenie chińskiej pani magik.

Występ pod tytułem ,,Szczęśliwego Nowego Chińskiego Roku” otworzyli uroczyście patroni wydarzenia: Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

W programie znalazły się popisy wokalne, taneczne i iluzjonistyczne, z których bodaj największe wrażenie na publiczności zrobił wywodzący się z syczuańskiej opery pokaz ,,zmiany twarzy”.

Jak oni to robią? – chciałoby się zapytać, i o iluzjonistów i o Chińczyków, których kulturą interesuje się coraz szerszy świat.

Wiemy na pewno jak to jest w Opolu. Popularyzację wśród mieszkańców, Chiny zawdzięczają najlepszemu w Europie Instytutowi Konfucjusza i jego pracownikom, w tym również zmieniającym się rokrocznie lektorom, którym podziękowano na scenie 

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/ik_rok_owcy” title=”Rok Owcy”]
portugalia-spotkanie-2015-02-18-2848-640x360

Polsko-Portugalski szczyt Rektorów

Kiedy podczas wczorajszej debaty, zapytano ambasadora RP w Lizbonie, prof. Bronisława Misztala, o europejski kraj na literę ,,p”, borykający się z problemem demografii i bezrobocia – padły dwie, równoważne odpowiedzi. Polska i Portugalia, choć geograficznie odległe, mają ze sobą wiele wspólnego, wspólnie więc starają się sprostać współczesnym wyzwaniom, przynajmniej w sferze nauki. 

Politechnika Opolska kolejny raz była wczoraj gospodarzem spotkania w ramach współpracy łączącej od października 2013 r. konferencje rektorów uczelni technicznych obu krajów – KRPUT reprezentowanej na szczcycie przez rektora prof.Marka Tukiendorfa oraz CCISP, której przewodniczy prof. Joaquim Mourato.

W zastępstwie szefa KRPUT prof. Tadeusza Więckowskiego na opolskie obrady przyjechał dr inż. Andrzej Moczko, doradca w sprawach współpracy z zagranicą na Politechnice Wrocławskiej.

Przewodniczącemu CCISP towarzyszyli prof. Helder Pereira, Vice-President of Santarém Polytechnic Institute, prof. Armando Pires, Head of CCISP International Affairs oraz José Miguel Nunes Pereira, CCISP Adviser.

Tym razem rektorzy wraz z ambasadorem dyskutowali nad możliwością wprowadzenia podwójnych dyplomów na partnerskich uczelniach, zwiększeniem mobilności studentów i naukowców oraz wspólnym aplikowaniem o unijne środki na projekty badawcze w ramach programu Horyzont 2020.

Po roboczym spotkaniu goście z Portugalii – starszego i bardziej doświadczonego członka UE, wzięli udział w debacie o unijnej przyszłości Polski, zorganizowanej przez naszą uczelnię wspólnie z redakcją NTO.

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/stories/polsko_portugalski_szczyt_rektorow” title=”Polsko-Portugalsi Szczyt Rektorów”]