_DSC0099

Erasmus Partenrship Conference

W dniach 14-16 czerwiec br. miała miejsce tegoroczna edycja Erasmus Partnership Conference, zorganizowanej w ramach International Academic Week 2015. Na zaproszenie Działu Współpracy Międzynarodowej na politechnikę zjechali wykładowcy i pracownicy administracyjni kilkunastu uczelni europejskich.
Program konferencyjny został uzupełniony o szereg atrakcyjnych wydarzeń integracyjnych i networkingowych, w tym m.in. pokaz kaligrafii i parzenia herbaty przygotowany przez pracowników Instytutu Konfucjusza; Jiang Huijuan, Fang Fang, Zhao Jieqiong oraz Kong Lingpeng.

dniepropietrowsk_2015-06-17-2067

Delegacja Narodowego Uniwersytetu Górniczego z Dniepropietrowska

17 czerwca br. w Instytucie Konfucjusza gościliśmy delegacją Narodowego Uniwersytetu Górniczego z Dniepropietrowska reprezentowaną przez rektora prof. Giennadija Piwniaka oraz prof. Romana Dyczkowskiego – Dyrektora Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej. Podczas spotkania omawiano możliwości nawiązania współpracy z partnerem chińskim Hanban ( Biurem Międzynarodowej Rady języka chińskiego), egzaminach HSK (egzamin międzynarodowy potwierdzający znajomość j. chińskiego) , stypendiach j. chińskiego i wymianie studenckiej.

IMG_4385

Konkurs recytatorski w j. angielskim

10 czerwca br. w Miejskim Domu Kultury w Opolu odbył się 10 Wojewódzki Konkurs Recytatorski dla dzieci w j. angielskim. Konkurs skierowany był dla dzieci ze szkół podstawowych Opola i województwa. Uczestnicy prezentowali utwory w j. angielskim, które oceniało jury w składzie którego obecna była lektorka Instytutu Konfucjusza; Zhao Jieqiong.

IK_miasto_2015-06-02-9215-640x360

Wizyta partnerów Opola z Chin

2 czerwca 2015 r.  w Instytucie Konfucjusza gościliśmy delegację z prowincji Zhejiang w składzie LIU Dongsheng, ZHUANG Yu’e i ZHOU Hongxia.

Przedmiotem dyskusji był podpisany list intencyjny w sprawie współpracy między miastami.

List zawiera kilka założeń współpracy, między innymi wymianę na polu edukacji, gospodarki, handlu, kultury, służby cywilnej itp., utrzymywanie stałego kontaktu i doprowadzenie na podstawie poprzednich warunków do podpisania umowy partnerskiej w przyszłości.

IK_miasto_2015-06-02-9216-640x360

Liu Dongsheng, dyrektor zarządu rady miasta Jiaxing podkreślił – Patrzmy w lepszą przyszłość naszych małych miast i ich ciągły rozwój.

Strony spotkania wskazywały też na wagę współpracy na trzech głównych polach: biznesu, miasta i samorządu oraz szkolnictwa.

dsc_6682-640x360

Spotkanie w Instytucie Konfucjusza

W sobotę 30 maja w Instytucie Konfucjusza odbyło się spotkanie władz Politechniki Opolskiej reprezentowanych przez rektora prof. Marka Tukiendorfa i prorektor dr hab. inż. Krystynę Macek-Kamińską, prof. PO oraz dyrekcję Instytutu Konfucjusza w osobach Marii Bernat i Jiang Huijuan z grupą dyrektorów szkół z województwa opolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli: Bronisława Ogonowski z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole, Monika Jurek – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu, Marzena Perucka – dyrektor Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku, Maria Staliś – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Ewa Włos – dyrektor Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie, Zdzisław Biernacki – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim, Zdzisław Ślemp – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu.

Uczestnicy spotkania to pracownicy oświaty, którzy zostali zaproszeni przez władze Politechniki Opolskiej do realizacji projektu przygotowanego przez Instytut Konfucjusza i Politechnikę Opolską dotyczącą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w szkolnictwie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w Polsce i Chinach na przykładach rozwiązań stosowanych w województwie opolskim i okręgu pekińskim.

Na spotkaniu podsumowano doświadczenia ze wspólnego wyjazdu grupy do Pekinu na przełomie kwietnia i maja tego roku.  Określono także dalsze kierunki współpracy Politechniki Opolskiej, Instytutu Konfucjusza i przedstawicieli oświaty.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek