dk2

Ceremonia parzenia herbaty w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu

Coraz bardziej popularne stają się zajęcia dotyczące chińskiej ceremonii parzenia herbaty. Podczas takiego spotkania uczestnicy mają okazję dowiedzieć się jak powstają różne rodzaje herbaty, jak należy je parzyć aby wydobyć to co najlepsze oraz, oczywiście, skosztować. I tak w ostatnim czasie odwiedziliśmy 3 miejsca: 16 września byliśmy w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu, 7 października na spotkaniu Seniorów w Folwarku w oraz 12 października na spotkaniu Seniorów w Czarnowąsach. Zajęcia prowadziła Marta Pawłowska.

chiny-ledy_2015-09-28-0275-640x360

Chińska fabryka przy opolskiej ,,fabryce inżynierów”

Są duże szanse, że w Opolu powstanie kolejny zakład produkcyjny, o którego lokalizacji w naszym mieście zdecyduje obecnośc Politechniki Opolskiej.  

Tym razem w naszym regionie chce zainwestować firma Hongbo Group z liczącego 7 milionów mieszkańców miasta Fuzhou w chińskiej prowincji Fuijan, zajmująca się technologią oświetleniową i ledami.

chiny-ledy_2015-09-28-0278

W związku z planem wybudowania zakładu elektronicznego, delegacja firmy – zastępca prezesa pan Lizeng Wu oraz menadżer projektu pan Menglao Linodwiedzili Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki naszej uczelni. W wizycie towarzyszyli im, między innymi, rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik, dziekan wydziału prof. Marian Łukaniszyn profesorowie – Wiesław Tarczyński i Jan Sadecki, dr inż. Ryszard Kopka a także Yngnam Sun z Instytutu Konfucjusza działającego przy uczelni, który ułatwił nawiązanie biznesowych kontaktów z uczelnią.

Choć laboratoria z prawdziwego zdarzenia są dopiero wyposażane w remontowanych budynkach przy ul. Prószkowskiej, goście z Chin musieli odnieść dobre wrażenie, bo odłożyli planowany wyjazd, spotkali się z prezydentem miasta Arkadiuszem Wiśniewskim i przyjęli zaproszenie na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Instytutu Konfucjusza.

Dobrze wykształcony inżynier to jedno, ale inżynier obyty z kulturą Chin – to przecież dla azjatyckich inwestorów wymarzony pracownik!

autor tekstu:

Lucyna Sterniuk-Gronek

Sekcja Promocji i Kultury
Starszy specjalista ds. promocji

IK-wystep-filh_2015-09-30-7971-640x360

Koncert z okazji święta Instytutu Konfucjusza

Tegoroczne opolskie obchody Międzynarodowego Dnia Instututu Konfucjusza, uświetnił występ artystów – studentów Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, którzy przyjechali na zaproszenie Politechniki Opolskiej. Uczelnia nazywana jest kolebką dyplomatów, bo właśnie stąd wywodzi się większość ambasadorów Chin. I rzeczywiście, artyści, którzy  wysytąplili wczoraj w Opolu, już w czasie studiów zostali  ambasadorami: chińskiej sztuki ludowej. 

IK-wystep-filh_2015-09-30-7988Filharmonia, w której odbył się koncert  pękała w szwach. Wszystkich gości powitali gospodarze wydarzenia – rektor prof. Marek Tukiendorf, który wyraził radość, że chińskich studentów gościmy właśnie w wigilię rozpoczęcia roku akademickiego, oraz prezydentArkadiusz Wiśniewski, który – nawiązując do wizyty chińskich inwestorów – zauważył, że miasto korzysta na obecności Instytutu Konfucjusza nie tylko kulturalnie. Prezydent złożył też ukłon w stronę obecnych na widowni marszałka Andrzeja Buły i wojewodyRyszarda Wilczyńskiego za ich wkład w budowanie w naszym regionie klimatu otwartości, sprzyjającego funkcjonowanu nawet tak egzotycznych placówek jak IK.

Ale, czy dla Opolan, od ośmiu już lat stykajacych się ofertą instytutu, kierowanego nieprzerwanie przez dyrektor prof. Marię Bernat, Chiny wydają się tak niedostępne?

Zanim oddano scenę artystom, głos zabrał także prorektor Beijing Foreign Studies University. Szef jednej z najlepszych na świecie uczelni o profilu językowym, wskazał na język uniwersalny – czyli sztukę i zaprosił do obejrzenia występu.

Trzeba powiedzieć, że artyści przemówlili owym uniwersalnym językiem bardzo mocno! Młodzi ludzie zaprezentowali się w utworach instrumentalnych, wokalnych i tanecznych, był pokaz sztuk walk i dialog komiczny, a na zakończenie zjawiskowa diwa opery pekińskiej w odsłonie, którą zatytułowano – Pijana konkubina. 

Na tej samej scenie już w poniedziałek uroczyście rozpoczniemy nowy rok akademicki, a w lutym, nowy rok w chińskim kalendarzu. Już nie możemy się doczekać!

IK-wystep-filh_2015-09-30-7920

 

autor tekstu:

Lucyna Sterniuk-Gronek

Sekcja Promocji i Kultury
Starszy specjalista ds. promocji