Rektor-chiny

Nagroda HANBAN dla Rektora

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf otrzymał prestiżowe wyróżnienie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego HANBAN ,,za wybitne i nieocenione zasługi dla Instytutu Konfucjusza”.

Nagroda ,,Confucius Institute Individual Performance Excellence Award” została wręczona podczas jedenastej edycji konferencji Instytutów Konfucjusza, która w tym roku odbyła się w chińskim Kunmingu w dniach 10-11 grudnia, gromadząc ponad 2,5 tysiąca uczestników.

rektor-dyplom-chiny_2016-12-19-5648

img_5951Nagrodą tą honoruje się osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju współpracy z Krajem Środkiem za pośrednictwem konfucjańskich placówek (w 140 krajach z całego świata jest ich 511).

Dyplom oraz medal rektor prof. Marek Tukiendorf otrzymał z rąk wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej – pani Liu Yandong (na marginesie – wykształconej, podobnie jak laureat, w kierunku inżynierii  chemicznej).

img_5965

Podczas konferencji nazywanej ,,edukacyjnym Davos”, rektor Politechniki Opolskiej nie tylko odbierał honory, ale przede wszystkim przewodniczył sesji poświęconej projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku, w której wzięli udział naukowcy z całego świata.

img_6021-1

Rektor Politechniki Opolskiej jako inicjator utworzenia przy politechnice w Opolu centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza, ściągnął do Opola nie tylko lektorów języka, którym władają dwa miliardy ludzi i animatorów kultury, która od tysiącleci promieniuje na wszystkie cywilizacje świata, ale też – chiński przemysł w postaci fabryki ledów grupy Hongbo i chińską ideę Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli największej inwestycji gospodarczo-społecznej w dziejach stosunków euroazjatyckich!

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

IK-spotkanie-wojewoda

Nowe przystanki na Nowym Jedwabnym Szlaku

Na Politechnice Opolskiej, a  ściśle w pięknej bibliotece Instytutu Konfucjusza odbyło się dziś spotkanie zespołu ds. relacji polsko-chińskich powołanego przy Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Do dyskusji o współpracy z Krajem Środka trudno nie tylko o lepsze miejsce, ale też – jak przekonywała wicewojewoda Violetta Porowska –  czas.

ik-spotkanie-wojewoda_2016-12-20-5727Właśnie teraz rząd Chiński deklaruje olbrzymią otwartość na gospodarcze kontakty z Polską – relacjonowała swoją niedawną wizytę w Pekinie, gdzie przebywała z delegacją polskich wojewodów – a bramą do nich może stać się nasze województwo. Stoi za nami doceniany przez centralę, wspaniały Instytut Konfucjusza i Politechnika Opolska. Musimy to wykorzystać!

Nasz region może być bramą nie tylko do kontaktów Chin z Polską, ale i całą naszą częścią Europy – Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa poszedł nawet krok dalej.

Każdy, kto choć tylko pobieżnie śledzi lokalne wydarzenia wie, że oceny te bynajmniej nie są stawiane na wyrost: to właśnie w Opolu, w lutym tego roku odbyła się konferencja One Belt One Road, podczas której najwięksi ekonomiści, politycy i naukowcy dyskutowali o największym projekcie wymiany handlowej, naukowej i kulturalnej między współczesną Europą i Azją, to na Politechnice Opolskiej podpisano pierwszą umowę partnerską w sprawie szlaku z Chongqing Jiaotong University, i to właśnie rektor z Opola – prof. Marek Tukiendorf, po otrzymaniu medalu HANBAN został poproszony o poprowadzenie sesji dotyczącej projektu dla kilkutysięcznego grona uczestników The 11th Confucius Institute Conference w Kunmingu, nazywanej ,,Edukacyjnym Davos”.

Bez żadnej przesady mamy potencjał do partnerowania Chinom na polu nauki i gospodarki (zwłaszcza przemysłu spożywczego, którym Chińczycy są bardzo zainteresowani).

wojAby rozwijać tak dobrze zapowiadające się relacje, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, na 25 kwietnia 2017 r. zaplanował Międzynarodową Konferencję Polsko-Chińską pod patronatem Prezydenta RP, której współorganizację powierzył miastu Opole oraz politechnice.

W konferencji, która była głównym przedmiotem dzisiejszego, roboczego spotkania, mieliby wziąć udział najważniejsi politycy – przedstawiciele rządu i dyplomacji obu krajów, środowisko akademickie i biznesowe, a zakres tematyczny obejmowałby głównie projekt One Belt One Road. Dzięki osobistym staraniom pani wicewojewody, jednym z pierwszych gości, którzy już zadeklarowali udział w konferencji jest prezes chińskiego Huawei.

Jak podał – powołując się na wyniki ankiety – Krzysztof Ciecióra z Urzędu Wojewódzkiego, 90 % firm z Opolszczyzny jest otwartych na współpracę z podmiotami z Chin. Jeśli więc wszystkie środowiska i oba kraje łączy podobny entuzjazm – chyba nie musimy się martwić o to, żeby – jak to obrazowo mówiono podczas spotkania – ,,zdążyć wsiąść do tego pociągu”. My już tam jesteśmy!

W spotkaniu wzięli udział: wojewoda opolski Adrian Czubak, wicewojewoda opolska Violetta Porowska, Krzysztof Ciecióra (Urząd Wojewódzki), Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, Piotr Merta z Urzędu Miasta Opola, Iwona Sękowska reprezentująca Urząd Marszałkowski, przedsiębiorca Radosław Atlas,  dr Stankomir Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego, rektor prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. studenckich i inwestycji, prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, dyrektor Biura Rektora PO Wojciech Najda,dyrektor Instytutu Konfucjusza Ewa Jakuczek, Yingnan Sun (IK).

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

IMG_20161206_145931_mr1481034372626

2016 Chinese Knowledge Competition for University Students in Confucius Institute in Opole

W Mikołajki 6 grudnia w Instytucie Konfucjusza odbył się finał Konkursu Wiedzy o Chinach.

Eliminacje trwały od połowy listopada, poprzez dwa etapy z ponad 200 uczestników wyłoniliśmy finałową dziewiątkę.

W wielkim finale Jury oceniało przede wszystkim wiedzę o Państwie Środka, ale również umiejętności językowe finalistów, co nie było łatwym zadaniem ponieważ poziom tegorocznego Konkursu był bardzo wysoki.

Finał uświetnił swoją obecnością prof. dr hab. Krzysztof Malik,  Prorektor ds. Studenckich i Inwestycji.

A oto zwycięscy tegorocznej edycji Konkursu:

  1. Adam Łysiak
  2. Liwia Michalewska
  3. Marcel Czekała
  4. Aneta Wodarz

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali drobne upominki, a pierwsza czwórka cenne nagrody.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie. Życzymy Wam wytrwałości w nauce oraz wielu sukcesów!”

15369298_1605458342812258_75341397028639397_o

Wykład na Akademii Młodych Serc

Instytut Konfucjusza gościł z wykładem na Akademii Młodych Serc, serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Państwo Środka od środka starała się przybliżyć nasza Pani Dyrektor Ewa Jakuczek.