Rektor-chiny

Nagroda HANBAN dla Rektora

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf otrzymał prestiżowe wyróżnienie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego HANBAN ,,za wybitne i nieocenione zasługi dla Instytutu Konfucjusza”.

Nagroda ,,Confucius Institute Individual Performance Excellence Award” została wręczona podczas jedenastej edycji konferencji Instytutów Konfucjusza, która w tym roku odbyła się w chińskim Kunmingu w dniach 10-11 grudnia, gromadząc ponad 2,5 tysiąca uczestników.

rektor-dyplom-chiny_2016-12-19-5648

img_5951Nagrodą tą honoruje się osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju współpracy z Krajem Środkiem za pośrednictwem konfucjańskich placówek (w 140 krajach z całego świata jest ich 511).

Dyplom oraz medal rektor prof. Marek Tukiendorf otrzymał z rąk wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej – pani Liu Yandong (na marginesie – wykształconej, podobnie jak laureat, w kierunku inżynierii  chemicznej).

img_5965

Podczas konferencji nazywanej ,,edukacyjnym Davos”, rektor Politechniki Opolskiej nie tylko odbierał honory, ale przede wszystkim przewodniczył sesji poświęconej projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku, w której wzięli udział naukowcy z całego świata.

img_6021-1

Rektor Politechniki Opolskiej jako inicjator utworzenia przy politechnice w Opolu centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza, ściągnął do Opola nie tylko lektorów języka, którym władają dwa miliardy ludzi i animatorów kultury, która od tysiącleci promieniuje na wszystkie cywilizacje świata, ale też – chiński przemysł w postaci fabryki ledów grupy Hongbo i chińską ideę Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli największej inwestycji gospodarczo-społecznej w dziejach stosunków euroazjatyckich!

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

Comments are closed.