IK-klasy-konf_2017-01-30-9184

Klasy konfucjańskie, czyli ,,dzielimy się możliwościami”

Na politechnice Opolskiej odbyło się dziś międzyuczelniane spotkanie w sprawie uruchomienia ośmiu ,,filii” Instytutu Konfucjusza, które na mocy przyznanej naszej uczelni przez HANBAN licencji – działałyby pod opolskim patronatem. Powołanie tzw.  klas konfucjańskich, obok uatrakcyjnienia oferty uczelni miałoby uzupełnić i wesprzeć projekt ,,Nowego Jedwabnego Szlaku”, którego cel, a więc zacieśnienie współpracy z Chinami, jest zbieżny z misją IK.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci: Politechniki Poznańskiej (rektor prof. Tomasz Łodygowski), Politechniki Śląskiej (prorektor prof. Marek Pawełczyk) Akademii Górniczo-Hutniczej (dr hab. inż. Piotr Małkowski, prof. AGH) Politechniki Łódzkiej (prorektor prof. Ireneusz Zbiciński), Politechniki Wrocławskiej (prof. Tadeusz Więckowski i Joanna Pająk), Politechniki Białostockiej (Krystyna Morawska-Sitko) oraz Uniwersytetu Śląskiego (dr Magdalena Ochwat).

Mija już 10 lat, odkąd Politechnika Opolska nawiązała pierwsze kontakty z Instytutem Konfucjusza. Jak wspomniał inicjator polsko-chińskiej współpracy i (wraz z prorektorem prof. Krzysztofem Malikiem) gospodarz spotkania – rektor prof. Marek Tukiendorfidea promocji kultury i języka azjatyckiego mocarstwa nie przez wszystkich była wówczas rozumiana, jednak dziś, w dobie projektu One Belt One Road i rosnącego znaczenia Chin, uczelnie, które mają w swoich strukturach IK to grono bardzo elitarne i każdy chciałby do niego należeć.

Nie każdy jednak może. Sprawujący pieczę nad instytutami Hanban (Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego) bardzo oszczędnie przyznaje uczelniom prawo do prowadzenia jednostki, choć trzeba zaznaczyć, że jeśli już je przyzna i ulokuje swoją placówkę w świecie – hojnie wspiera jej działalność i nie ma już mowy o żadnej oszczędności.

Doskonale było to widać w prezentacjach przedstawionych przez panie dyrektor Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej: polską – Ewę Jakuczek oraz chińską Huijuan Jiang, które przedstawiły najważniejsze wydarzenia w IK – m.in. pełne rozmachu występy zapraszanych z Chin artystów i konferencje naukowe, ale też codzienne lekcje języka, tai chi, czy kaligrafii udzielane nie tylko studentom, ale wszystkim, chętnym opolanom. Nasz instytut jest nieduży, ale bardzo aktywny – powiedziała prof. Jiang.

To właśnie ta aktywność, ale też dziesięć lat dobrej współpracy między politechniką a Chinami, a zwłaszcza nasze partnerstwo z Chongqing Jiaotong University (CJU), wykonawcą projektu ,,Nowego Jedwabnego Szlaku” ułatwiły rektorowi prof. Markowi Tukiendorfowi uzyskanie ośmiu licencji na prowadzeni klas konfucjańskich na zaprzyjaźnionych uczelniach.
Przedsmak tego, co może przynieść działalność klas, nasi goście mieli już dziś, podczas organizacyjnego spotkania, kiedy do chińskiej biblioteki z muzycznym występem zawitała grupa młodziutkich artystów z Pekinu, przygotowujących się do środowego koncertu na powitanie Roku Koguta.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek

IK-warsztaty-chiny_2017-01-25-8808

Pekińscy uczniowie uświetnią ,,Chiński Nowy Rok”

Od początku tygodnia gościmy w Opolu młodych artystów z Pekinu, którzy przyjechali na polsko-chińskie warsztaty muzyczne oraz koncert z okazji rozpoczynającego się Roku Koguta.  

Na zaproszenie Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Państwowej Szkoły Muzycznej, do Opola przyjechało czternaścioro uczniów z Beijing Haidian Zhongguancun No.1 Primary School, jednej z najbardziej prestiżowych szkół w całym Państwie Środka. Dzieciom towarzyszą rodzice i nauczyciele, na czele z dyrygentem Zhao Xiaolu, który kieruje tworzonym przez uczniów zespołem Beijing MINI RMO Chamber Orchestra.

Zajęcia warsztatowe odbywają się w MDK-u i PSM, a przygotowania do występu, który zaplanowano na 1 lutego 2017 r, dopełnia bogaty program krajoznawczy, który, obok Opola, obejmuje także Wrocław, Książ, Kraków i Warszawę.

Do tej pory mali pekińczycy zwiedzili nasze miasto trasą ,,Małego opolanina”, podziwiali jego panoramę ze szczytu Wieży Piastowskiej, nauczyli się piec słowiański chleb i wspólnie z polskimi kolegami wykonali maski karnawałowe.

Będą jak znalazł podczas wieńczącego warsztaty wspólnego występu w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (1. lutego, godz. 11.00). Naszym chińskim gościom będzie towarzyszyć orkiestra dziecięca PSM, którą kieruje Ludmiła Wocial-Zawadzka, opiekująca się także Akademickim Chórem Politechniki Opolskiej.

Tekst: Lucyna Sterniuk-Gronek