etno_design_pl

Międzynarodowy Dzień Etno-Design’u

Chińskie „dziouchy” (lektorki z naszego instytutu) i Opolskie Dziouchy brały udział w Międzynarodowym Dniu Etno-Designu, który miał miejsce w minioną niedzielę. Kto nie był niech żałuje i już szykuje się do przyszłorocznej imprezy !

Klasy_IK

Kongres Reprezentantów Instytutów i Klas Konfucjusza w Polsce

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim w dniach 30-31 maja 2019 roku miał zaszczyt organizować pierwszy Kongres Reprezentantów Instytutów i Klas Konfucjusza w Polsce. Do Gdańska przyjechali dyrektorzy i pracownicy jednostek z Krakowa, Poznania, Opola, Wrocławia, Torunia, Łodzi i Warszawy. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwszego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie Kongresu, w którym uczestniczyli Konsul Generalna ChRL pani Zhao Xiuzhen, Naczelnik Wydziału Edukacji w Ambasadzie ChRL w Polsce pani He Juan oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Sopocie z udziałem wszystkich gości.

Podczas drugiego dnia zostały zaplanowane sprofilowane tematycznie panele dyskusyjne poświęcone zarządzaniu i rozwojowi Instytutów Konfucjusza oraz warsztaty dla nauczycieli języka chińskiego. Po części oficjalnej uczestnicy mieli okazję zwiedzić Główne Miasto w Gdańsku z polsko- i chińskojęzycznymi przewodnikami. Dzień zakończył się kolacją stylu chińskim, podczas której dyrektor IK w Gdańsku, dr Wojciech Bizon, podziękował wszystkim za obecność i wkład w owocne spotkanie.

Btech

Spotkanie z władzami Beijing University of Technology

Wydziały ekonomiczne politechnik z Opola i Pekinu będą ze sobą współpracować. Szczegóły dotyczące wymiany studentów i wspólnych projektów naukowych omówione zostały podczas wizyty chińskiej delegacji w Instytucie Konfucjusza na Politechnice Opolskiej, 20 maja 2019 r.

Gości w składzie prof. Li Guojun – prorektor, kanclerz BJUT i dziekan School of Economics and Menagement w jednej osobie oraz pani Chenhao – odpowiedzialna za współpracę międzynarodową na BJUT przyjęli ich politechniczni odpowiednicy: w imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa prorektor ds. studenckich i rozwoju prof. Krzysztof Malik, dziekani Wydziału Ekonomii i Zarządzania profesorowie Janusz Wielki i Maria Bernat, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Elżbieta Cieślak oraz gospodarze – Ewa Jakuczek, dyrektor IK i Yngman Sun.

Beijing University of Technology to sprawdzony partner Politechniki Opolskiej, związany z nią od ponad 10 lat, czyli od utworzenia w Opolu pierwszego w Polsce przypolitechnicznego Instytutu Konfucjusza. Rektorzy obu, wspierających się uczelni zostali przez środowisko akademickie wyróżnieni honorową profesurą: prof. Marek Tukiendorf w Pekinie i prof. Liu Gonghui w Opolu.