wirtualny kurs „Chinese Bridge”

Wirtualny kurs „Chinese Bridge”

Zapraszamy na bezpłatny, wirtualny kurs „Chinese Bridge” prowadzony przez Centrum Edukacji Językowej i Współpracy Politechniki Pekińskiej pn. „Ucz się chińskiego, poznaj Pekin”.
Kurs skierowany jest do osób, które ukończyły 18 lat, niezależnie od poziomu znajomości języka chińskiego.
Wirtualne zajęcia odbywać się będą w dniach 14 luty – 27 luty 2022 r.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z prof. Gong Wenjing – chińską dyrektor Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza, adres e-mail:  wj_gong@hotmail.com

Informacje dodatkowe – po kliknięciu w załącznik.

Umowa-PO_UO-chiny_2021-12-15-7945-640x360

Instytut Konfucjusza będzie uczył także studentów Uniwersytetu Opolskiego

Do tej pory z takiej możliwości studenci Uniwersytetu Opolskiego mogli korzystać tylko komercyjnie. Dzięki podpisanej umowie pomiędzy obiema uczelniami, zajęcia chińskiego w Instytucie Konfucjusza będą dla żaków UO bezpłatne.

O tym, że warto znać język chiński przekonuje prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.
– Państwo Środka to druga gospodarka świata oraz poważny partner gospodarczy. Rok 2020 był rekordowy jeśli chodzi o inwestycje chińskie w Polsce, które przekroczyły miliard dolarów. Co ciekawe, wielu dyrektorów generalnych, biegle włada językiem chińskim – informuje prof. Maria Bernat.
Instytut Konfucjusza prowadzi bezpłatne lektoraty z języka chińskiego dla studentów Politechniki Opolskiej. Placówka w ofercie ma także kursy komercyjne. I do tej pory tylko taką możliwość nauki mandaryńskiego mieli studenci innych uczelni. Dzięki podpisanej umowie pomiędzy Politechniką Opolską a Uniwersytetem Opolskim to się zmieni.
– Zacieśniamy współpracę z Uniwersytetem Opolskim. Nauczanie języka chińskiego prowadzone przez dwie profesjonalne chińskie lektorki dla studentów uniwersytetu będzie bezpłatne – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Jesteśmy dwiema największymi uczelniami w regionie, więc współpraca jest naturalnym elementem. Co prawda mamy swoich lektorów języka chińskiego, którzy pracują na Wydziale Filologicznym, ale oferta Instytutu Konfucjusza doda swego rodzaju kolorytu i będzie dostępna dla wszystkich naszych studentów – zaznacza prof. Izabella Pisarek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Opolskiego.
– Naszą misją jest nauczanie języka, ale też propagowanie, popularyzowanie kultury chińskiej, w tym także kultury biznesu co przydatne jest podczas nauki języka i pomaga lepiej poznać same Chiny – wylicza prof. Maria Bernat.

264496111_3012314029022786_5639637904544126551_n

Warsztaty Tai Chi pn. „Medytacja w ruchu”

Wczoraj, 09.12.2021, w Muzeum Śląska Opolskiego odbyły się warsztaty Tai Chi pn. „Medytacja w ruchu”, które poprowadził Pan Sławomir Ostrowski. Pan Sławomir intensywny, indywidualny trening Taiji rozpoczął w Chinach w czerwcu 2016 roku. Przez dwa miesiące uczył się przez 7 dni w tygodniu, po 4 godzinny dziennie u swojej nauczycielki, Chen June, osobistej studentki (徒弟) i tłumaczki Wielkiego Mistrza Chen Zhaosen, z kolebki Taiji, wioski Chenjiagou. Pan Ostrowski w Chinach nauczył się podstaw pierwotnego stylu Taijij rodziny Chen, w tym formy Lao Jia Yi Lu składającej się z sekwencji 76 zestawów ruchów. W Chinach ćwiczy Taiji za każdym razem, kiedy ma sposobność odwiedzić Państwo Środka, najczęściej podczas wyjazdów w odwiedziny do rodziny żony. Pan Sławomir poznał w Polsce inne formy Chen Taiji – głównie od polskiego nauczyciela tego stylu, p. Jarosława Jodzisa, osobistego studenta Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga. Kilka miesięcy temu rozpoczął naukę Praktycznej Metody Stylu Chen Taijiquan, którego przedstawicielem poza Chinami jest Mistrz Chen Zhonghua, a w Polsce jego najbardziej zaawansowanym studentem jest p. Damian Jagosz. Dziękujemy za uczestnictwo w zajęciach

Najbliższe wydarzenia

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od Organizatora, zajęcia Tai-Chi w tym tygodniu, tj. w dniach od 12 do 15 kwietnia 2022 r. zostają odwołane.

Wszystkich ćwiczących zapraszamy na zajęcia w przyszłym tygodniu!

Organizator: Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu

Miejsce: II Kampus Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, 45-758 Opole

  • PO – Grupa I – zajęcia w czwartki godz. 15.15-16.15 Hala Sportowa WWFiF Ze względu na wyczerpanie liczby dostępnych miejsc, obecnie zapisy na zajęcia nie są już przyjmowane.
  • PO – Grupa II – zajęcia we wtorki godz. 16.00-17.00 Sala Taneczna (Lustrzana) WWFiF Ze względu na wyczerpanie liczby dostępnych miejsc, obecnie zapisy na zajęcia nie są już przyjmowane.

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie oświadczenia 


Miejsce: Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego (SCK), ul. Katowicka 95, 45-061 Opole

  • UO – Grupa I – zajęcia w środy godz. 15.30-16:40 sala nr 13 Ze względu na wyczerpanie liczby dostępnych miejsc, obecnie zapisy na zajęcia nie są już przyjmowane.
  • UO – Grupa II – zajęcia w piątki godz. 16.00-17.30 sala nr 14 Ze względu na wyczerpanie liczby dostępnych miejsc, obecnie zapisy na zajęcia nie są już przyjmowane.

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie oświadczenia 

Informacje i zapisy:

tel. 77 449 8133

e-mail: j.drozd@po.edu.pl

 Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

263042678_696043947962939_2202562586992444715_n

Warsztaty kaligrafii pn. „Tuszem malowane”

W miniony czwartek, 02.12.2021 r., w Muzeum Śląska Opolskiego, odbyły się warsztaty kaligrafii pn. „Tuszem malowane”, które podprowadziła pani LUO Ying. Wydarzenie towarzyszyło wystawie malarstwa chińskiego pn. „Feeria barw-florystyczna symfonia Chin”, która jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu do końca stycznia przyszłego roku. Zapraszamy do fotorelacji.
W tym miejscu pragniemy również zaprosić wszystkich na kolejne wydarzenia organizowane przez Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu:
– Muzeum Śląska Opolskiego, czwartek, 09.12.2021, godz. 17.00 – 19.00 – Warsztaty Tai Chi, pn. „Medytacja w ruchu”, które poprowadzi pan Sławomir Ostrowski
– Muzeum Śląska Opolskiego, czwartek, 16.12.2021 – Koncert na Guzheng pn. „Dźwięki nocy” w wykonaniu pani Lin Qiong